Suprotno svim asocijacijama koje nam padnu na pamet kad netko spomene riječ „joga“, joga nidra – vrsta joge koja sve više dolazi u fokus – uopće nije zasnovana na pokretu i kretanju. To je duboka vođena meditacija poznata i kao „jogijski san“. U doba kada smo konstantno opterećeni tehnologijom i vlastitim popisima zadataka, odmor naših tijela i umova nikada nije bio važniji. Pa ipak, unatoč tome što smo u stalnom stanju stresa, također je teško izdvojiti vrijeme i pronaći smiraj koji nam je tako očajnički potreban. A ovdje bi se korisnim mogla pokazati joga nidra.
Postoje različite vrste joga nidre – neke imaju za cilj premostiti raniju traumu dijalogom s vašim unutarnjim djetetom, dok su druge bazirane na skeniranju stanja tijela. Većina joga nidra praksi koristi snažne vizualizacije kako bi poboljšala meditativno iskustvo. Ideja joga nidre je da tijelo zaspi dok um ostaje budan. Neki stručnjaci kažu da je sat joge nidre odgovara ekvivalentu od četiri sata sna, što je vjerojatno jedan od razloga zbog kojih dobiva na popularnosti.
Iako se „jogijski san“ teško može postići od prve, s praksom i to dolazi. Za upoznavanje s ovom vrste joge, uronite u stanje duboke opuštenosti kroz vođenu meditaciju s YouTube kanala Freebird Meditations. Joga nidra je vrhunska tehnika opuštanja za oslobađanje stresa, rješavanje napetosti u tijelu i ublažavanja posljedica anksioznosti i tjeskobe, koja može pomoći vašem tijelu da ponovno uspostavi ravnotežu.
Pročitaj i ovo:
• Najbolje meditacije za ponedjeljak bez stresa
• Započnite dan uz jutarnju meditaciju s Deepakom Choprom
• Kako poboljšati funkciju mozga? Odgovor je – meditacija