Međusobno poštovanje i uvažavanje temelji su zdrave veze. I dok su veći ekscesi po pitanju poštovanja – poput laganja i varanja – veoma očiti, postoje neki suptilniji znakovi manjka poštovanja kojih možda niste svjesni. Takva se ponašanja mogu činiti sasvim normalnima i uobičajenima, ali neovisno o tome ostavljaju gorki okus u ustima, osjećaj nelagode ili težinu u trbuhu. Ako se takvi trenuci manjka poštovanja ignoriraju, dugoročno mogu naštetiti kvaliteti veze i osuditi je na propast.
Izbjegavanje ozbiljnih razgovora
Ranjivost i otvorenost su ključni za povezivanje s drugima, a ako partner nije sposoban ili ne želi govoriti o svojim osjećajima, zapravo pokazuje ili da nije emocionalno spreman za njih ili da mu nije ni stalo do toga da se održe. Ali takvi se razlozi ne podrazumijevaju – oni se moraju iskomunicirati.
Također, ako vaš partner jednostavno ne može razgovarati o ozbiljnim temama u tom određenom trenutku, to je sasvim drugi slučaj i ne bi se trebalo smatrati manjkom poštovanja. U tom su slučaju komunikacija i pokazana namjera za obavljanjem razgovora kad za to bude vremena ključne. Dogovorite neko drugo, pogodnije vrijeme za nastavak razgovora.
Vođenje teških razgovora u neprikladnom trenutku
Možda se zateknete i s druge strane prethodnog problema: vaš partner inzistira na tome da vodite razgovor o nekoj teškoj temi u, za vas, najpogrešnijem mogućem trenutku. Istina, ljubav i veze su važni, ali i ostatak života je bitan i nemoguće je zanemariti njegov kontekst.
Možda ste imali jako loš dan ili uživate u zasluženom odmoru i druženju s prijateljima – sve ovisi o kontekstu. Disbalans u potrebama je neizbježan, ali uvijek se može riješiti otvorenošću i komunikacijom, a rješenje je isto kao i u prethodnom problemu: jednostavno predložite neko drugo vrijeme za razgovor.
Ne poštuje vašu potrebu za prostorom
Ako poslije neke razmirice izjavite kako vam je potrebno malo samoće i vremena da si posložite misli u glavi, a vaš vam partner to ne dozvoljava i pošto-poto želi da se odmah ‘ohladite’, pokazuje da ne poštuje vaše potrebe.
Naime, ne možemo prisiliti nekoga da se što brže smiri jer emocije nisu tu da se njima upravlja, već da ih se osjeća. I nekad je pametnije stvoriti prostora u napetim situacijama – kretanje, šetnja, promjena okruženja, sve to pospješuje smirivanje i potencijalno mijenjanje perspektive.
Oštar ton
Ovaj izraz manjka poštovanja je poprilično jasan. Većina naše komunikacije je neverbalna, tako da i naš ton, geste i mimika govore nešto o tome što osjećamo. Primjerice, povišen, sarkastičan ili snishodljiv ton ne biste trebali šutke tolerirati, već prozvati i porazgovarati o njima.
Manjak inicijative i volje za promjenom
Ako ste bezbroj puta rekli svom partneru da vam se nešto ne sviđa kod njegovog ponašanja, a to nije urodilo plodom – to je također znak nepoštovanja. Svi imamo svoje manjkavosti i nitko nije savršen, ali ako nam je stalo do nekoga, trebamo uložiti trud i napraviti promjenu ili barem kompromis. Izostanak ikakvog interesa i inicijative za poboljšanjem i promjenom jedan je od najvećih znakova nepoštovanja.
Očekivanje da vam uvijek trebaju biti prioritet
Ovaj je znak nepoštovanja pomalo škakljiv za prepoznati, ali izgleda ovako: vaš partner iskazuje veoma očito nezadovoljstvo jer mu niste uvijek dostupni i “pri ruci”. Iz takvog negodovanja se može iščitati da smatra kako je njegovo vrijeme važnije od vašeg, a s time i potrebe, druge obveze, ali i unutarnji svijet.