Iako je pri kraju, svibanj je meni posebno važan jer je mjesec svjesnosti o celijakiji. Celijakiju nazivaju i bolest s tisuću lica jer njezina manifestacija ne moraju nužno biti samo probavni problemi.
Tijelo reagira na gluten, protein koji se nalazi u žitaricama poput pšenice, ječma i raži te uzrokuje karakteristične simptome poput osipa, svrbeža, plikova i crvenila na koži. Ova vrsta celijakije obično se ne ispoljava probavnim problemima nego se dijagnosticira testiranjem kože na specifične antitijela i može se liječiti jedino eliminiranjem glutena iz prehrane.
Važnost bezglutenske prehrane
Zato je bezglutenska prehrana najučinkovitiji način za kontroliranje simptoma kožne celijakije. Ona nije neophodna samo za osobe s kožnom celijakijom. Sve više ljudi odlučuje se za ovu vrstu prehrane iz raznih razloga. To može biti zbog netolerancije na gluten, osjećaja nadutosti, migrena, depresije, alergija ili čak kao dio zdravog načina života.
Drastična promjena na bolje je kod mene uslijedila nakon izbacivanja namirnica koje prirodno sadrže gluten i namirnica koje ga mogu sadržavati u tragovima. Uz kombinaciju s dobrim bakterijama iz domaćeg kefira, mogu reći da se osjećam zdravo – bez obzira na dijagnozu.
Moju priču kako sam otkrila domaći kefir, riješila se simptoma celijakije i započela s bloganjem, možete pročitati i poslušati u reportaži koju je snimila ekipa iz Dobro jutro Hrvatska! Samo kliknite na link, video je na kraju članka.
Važnost podrške i provjerenih informacija
Svakako bih naglasila koliko je važno imati podršku i sve potrebne informacije, u trenutku kada saznate za celijakiju. Zato sam ja neizmjerno zahvalna na Udruzi CeliVita – Život s celijakijom čiji sam član i volonter. Udruga kroz projekte i aktivnosti radi na podizanje kvalitete i sigurnosti života osoba oboljelih od celijakije, kao i osoba s alergijom na brašno i stanjima povezanim s osjetljivošću na gluten. Jedan od projekata je izrada Registra bezglutenskih proizvoda, prvi takav Registar koji obuhvaća popis proizvoda zajamčeno sigurnih za oboljele. Tu bih naglasila da je Registar, osim oboljelima od celijakije, koristan alat i za sve uključene u nabavu i pripremu hrane bez glutena, neovisno o tome priprema li se u obiteljskim domovima, institucionalnim kuhinjama (vrtiću, školi, bolnici itd.) ili ugostiteljstvu. Informacije o proizvodima su digitalne, provjerene, slikovne i opisne te lako pretražive prema više kriterija.
Ako ste u nedoumici je li pojedina namirnica bez glutena, kliknite na Registar i budite 100% sigurni.
Mali vodič za mliječni kefir
A kako bi podržali našu probavu i opskrbili ju s dobrim bakterijama, tu je domaći kefir. Koje su njegove dobrobiti i što je uopće kefir pročitajte u članku i Malom vodiču za mliječni kefir.
U nastavku je jednostavan način kako od mliječnog kefira napraviti slasni smoothie, a u knjižici na linku pod nazivom ‘25 dana smoothieja‘ pronađite još 25 smoothie recepata za dodatnu inspiraciju.
Za ovaj smoothie sam odabrala kombinaciju s jagodama i svježim bosiljkom. Kada je sezona ovih divnih plodova prirode, to se treba iskoristiti.
Ukusni smoothie s jagodama
Sastojci:
- 400 ml mliječnog kefira
- 1 banana
- 1 šaka jagoda
- 10 listova svježeg bosiljka
- ½ čajne žlice naribanog đumbira
Priprema:
Sve izblendajte i uživajte u okusima!
Ako vam smoothie nije dovoljno sladak, uvijek možete dodati još jednu bananu i malo više kefira (do željene gustoće), malo meda ili ubaciti nekoliko datulja.
No, mislim da će vam se smoothie svidjeti i bez ekstra ‘slatkih’ dodataka.
Pročitaj i ovo:
- Vedrana Orlović: Chia puding i mliječni kefir kao zvijezde triju zdravih prijedloga za doručak
- Vedrana Orlović: Sočni kolač s kokosovim brašnom – najfiniji bezglutenski kolač ikad!
- Vedrana Orlović: Jaffa trifle – osvježavajući desert u čaši