Urogenitalne infekcije znaju nas iznenaditi baš u vrijeme ljeta i godišnjeg odmora do te mjera da nam mogu pokvariti dugo iščekivani odmor. Povećana vlažnost genitalne regije, u kombinaciji s vrućinama koje su neizostavan dio ljeta, donose neugodne zdravstvene probleme za velik broj žena. Nošenje mokrih kupaćih kostima te dugo sjedenje u njima na plaži ili u automobilu glavni su krivci nastanka bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Budući da u rodnici zdrave žene ”stanuje” 50-ak raznih fiziološki prisutnih bakterija, sve se one smatraju sastavom tzv. normalne vaginalne flore. Međutim, problemi nastaju kad se pH vrijednost rodnice povisi iznad 4,4 što pogoduje prekomjernom razvoju bakterija. Korisne bakterije koje inače održavaju optimalne lokalne pH vrijednosti i tako čuvaju rodnicu od naseljavanja i razmnožavanja drugih mikroba, sada nisu u mogućnosti spriječiti nastanak potencijalnih uzročnika bolesti koji najčešće dolaze izvana – tijekom spolnog odnosa ili kod nedovoljne i neredovite higijene, osobito ako ste na nekom brodu ili u kampu ili u bilo kojim drugim nesvakidašnjim uvjetima. Tome nikako ne pomaže ni dug boravak u mokrim badićima, koji su najčešće napravljeni od sintetičkih materijala, čime se otežava propuštanje kisika i prozračivanje genitalnog područja.
Među najčešćim je uzročnicima infekcije Gardnerella vaginalis, bakterija koja je inače normalan stanovnik zdrave rodnice. Međutim, kod poremećene lokalne vaginalne pH vrijednosti, strelovitom se brzinom namnoži i tada uzrokuje jak svrbež, žarenje, neugodan iscjedak (mirisa po ribi), crvenilo, smetnje mokrenja, bol i nelagodu tijekom spolnog odnosa. Uz nju poteškoće stvara i gljivica Candida albicans koja se aktivira zbog općeg pada imuniteta, uzrokovanog pretjeranom konzumacijom slatkog i alkohola te dugotrajnom izlaganju suncu. I ona, jednako kao i Gardenella, uzrokuje svrbež i crvenilo dok je iscjedak gušći, bijeli i često bez mirisa.
Ove se infekcije mogu razviti u tren oka i izazvati probleme inače zdravim osobama. Kako biste izbjegli neugodnosti koje donose urogenitalne infekcije te godišnji odmor proveli bez opterećivanja tim brigama, Anka Dorić, dr.med.,spec.transf.medicine ima par savjeta za sigurno i bezbrižno ljeto.
– Za početak, brinite o rublju. U pravilu, rublje za svaki dan trebalo bi biti od prirodnih vlakana, najbolje od pamuka, lana, svile, bambusa i viskoze. Ono za razne kratkotrajne i ”specijalne” prilike za pokazivanje, može biti od čipke, pa i sintetike, ali ga treba nositi čim kraće i po mogućnosti u kombinaciji s pamučnim. Isto vrijedi i za plažu. Prirodni materijali pomoći će da se osjećate udobno, dati koži genitalija da diše i normalno se znoji kroz pore pamuka, što je izuzetno važno za dotok kisika tog područja, kao preventivna mjera od urogenitalnih infekcija vlastitim bakterijama s kože i iz analnog kanala, koje nisu dobrodošle u otvorima organa spolnog i mokraćnog sustava.
Sve se žene nadaju da će tijekom boravka na moru zaobići mentruacija. Tamponi su sve češća alternativa ulošcima za vrijeme menstruacije, imaju velike prednosti jer se ne vide i dozvoljavaju ženama kupanje u ”one dane”, ali ako ih se prečesto mijenja ili predugo koristi, imaju svoje mane. Dr. Dorić upozorava – Tampone ne mijenjati svaki čas, već je dovoljno u prosjeku svakih 4-5 sat, kako se ne bi grubim rukovanjem potencirale ozljede nježne kože rodnice te se kroz tako nastale traumatske pukotinice u tkivo rodnice uvukli nepoželjni lokalno prisutni patogeni. Ograničite uporabu tampona i radi prevencije tzv. toksičnog šok sindroma koji može nastupiti kod uporabe tampona koji previše upijaju te se predugo ostavljaju u rodnici u kojoj od ranije postoji npr. stafilokokna upala.
Ulošci za žene koji se koriste ne samo tijekom menstruacije, već i u sve dane ciklusa, više su pomodnost nego pravi razlog i potreba – tada je mogućnost upala i alergija veća jer se svakodnevnim nošenjem tih uložaka zapravo onemogućuje normalan prodor kisika kroz tkaninu gaćica.
Kupanje je jedna od najdražih nam aktivnosti tijekom ljetnih praznika. Da bismo je prakticirali zdravo, valja na umu imati dvije-tri stvari. Neka ne traje predugo jer inače iscrpljuje, a nakon kupanja ne zaboravite se istuširati običnom mlakom vodom – bilo da ste se kupali u moru (operite se od soli) ili bazenu (od klora) – isperite tijelo, najbolje u običnoj mlakoj vodi, sa što manje šamponiranja.
Čuvajte zdravlje vaginalnog područja
– Izbjegavajte jeftine gelove za tuširanje (ako kupujete na sniženjima, provjerite im rok trajanja) koji bi mogli uzrokovati alergijske reakcije kože, osobito u predjelima stidnice kako ne biste dobili ”kemijom” uzrokovan alergijski vulvovaginitis ili balanopostitis (upale rodnice i stidnice u žena, te glavića i udne navlake u muškaraca). Nanosite gel za tuširanje vrlo štedljivo, dovoljna je već jedna kap tekućeg sapuna, dok ispiranje treba biti obilno – tu ne štedite vodu! Važno je osobito oprati sa sebe morsku vodu, sol i ostatke SPF faktora.
– Perite se blagim sredstvima za intimnu njegu pH vrijednosti u rasponu između pH 3,8 i 4,4, kako biste onemogućili daljnje razmnažanje bakterija i gljivica. Za pranje spolovila koristite intimna sredstva prigodne pH vrijednosti, za žene generativne dobi to su ona od pH 3,8, a za žene u menopauzi 6,8 pH. Muškarcima se ne savjetuje pranje genitalija gelovima za intimnu njegu kakve koriste žene jer im isti ne odgovaraju u pH vrijednosti.
– Nakon kupanja presvucite se čim prije, ili u suhi kostim ili u čisto i prozračno pamučno rublje, koje je uvijek dobro ponijeti sa sobom u torbi na plažu i za sebe i za ostale članove obitelji, osobito za malu djecu koja imaju nježniju i tanju kožu od nas odraslih.
– U slučaju da već imate postojeću infekciju rodnice, gljivičnu, bakterijsku, virusnu ili parazitarnu, nije mudro kupati se dok je ne izliječite, a osobito nemojte rodnicu ispirati jakim mlazom vode jer tako možete vlastitu već inficiranu vaginalnu tekućinu i u njoj sadržane mikroorganizme mlazom vode ”poslati” dublje u unutrašnje genitalne organe i uzrokovati sama sebi dodatne probleme – upalu vrata maternice, jajovoda, jajnika ili male zdjelice.
– Poseban je oprez potreban ako ste na moru i pijete antibiotike. Jedan od razloga jest što su neki od njih opasni ako ih pijete i sunčate se, budući da mogu u ”suradnji” sa suncem uzrokovati blaže, ali i teže fotosenzibilizirajuće kožne i sistemske alergijske reakcije, a drugi je razlog što je ako ih pijete u vas povećan rizik za nastanak neželjenih gljivičnih infekcija, te je dobro uvijek pri ruci imati i vaginalete i/ili kremu protiv gljivica.
– Nikad pri kupnji ne isprobavajte kupaći kostim (barem ne njegov donji dio) na golo tijelo jer su to isto s istim komadom odjeće možda već učinili brojni drugi koji su ga isprobavali prije vas. Pri kupnji istoga prednost dajte onima od prirodnih materijala ili barem s pamučnom podstavom. Novi kupaći kostim prije upotrebe operite!
– Svoj kupaći kostim ne posuđujte drugima (prijateljima, rodbini, članovima porodice) niti ga posuđujte od drugih, jer već jednom posudbom vrlo lako možete ”posuditi” i uzročnike raznih kožnih i urogenitalnih zaraza, od HPV virusa, do klamidija i ureaplazmi, da ne nabrajamo dalje.
– I za kraj, spavajte noću samo u udobnoj pamučnoj ili sličnoj odjeći, bez donjeg rublja. Pustite koži da se odmori i da diše, savjetuje dr. Dorić.