Galicija, smještena na sjeverozapadu Španjolske tik uz granicu s Portugalom, regija je poznata po svojim rijekama te slovi kao glavno termalno odredište u Španjolskoj. Glavni grad Santiago De Compostela slavno je odredište mnogih hodočasnika te završna postaja puta dugog 800 km, Camino de Santiago. Iza Santiaga, veličinom drugi najveći grad je Coruna, a slijedi ga Ourense, glavni grad istoimene pokrajine. Od četiri provincije Galicije, Ourense je jedina pokrajina koja nema izlaz na more te vjerojatno najmanje poznata i istražena od strane turista, no postoji nekoliko razloga zašto biste trebali pomnije istražiti ovaj termalni biser.
Prije svega, Ourense krasi privlačna povijesna četvrt slična labirintu, živahna tapas scena te neobične riječne termalne kupke. Ourense je prvi puta stupio na scenu kao trgovačko središte u 11. stoljeću. Iako postoje dokazi koji upućuju da je ovo područje naseljeno još od paleolitske ere, za razvoj Ourensea najzaslužniji su stari Rimljani koji su u gradu koji su oni nazivali Aquae Aurente (p)ostavili temelje kupališne tradicije te monumentalne spomenike vidljive i danas.
Gradom teče rijeka Miño, a presijeca je nekoliko mostova, uključujući elegantan kameni, dijelom rimski, a dijelom srednjovjekovni most Ponte Vella (Stari most) te visoku betonsku i metalnu konstrukciju mosta Ponte do Milenio, koji je otvoren 2001. Središnji dio grada, uključujući i Stari grad, uzdiže se južno od rijeke, a obuhvaća nekoliko must see znamenitosti. No, krenimo od najistaknutijih atrakcija, a to su termalni izvori.
Obilazak termalnih izvora
Ourense je poznat kao grad s jednom od najvećih količina geotermalne vode u Europi. S termalnim tokom od 4 milijuna litara ljekovite mineralne vode dnevno, nalazi se na drugom mjestu u Europi, odmah iza Budimpešte. Utočište od gradske vreve vrijedi potražiti u nizu termalnih kupališta, bazena i izvora u središtu Ourensea i oko njega, koji čine glavnu gradsku atrakciju, Rutu Termal.
Foto: www.turismodeourense.gal
Termalne vode u Ourenseu prepune su minerala i ljekovitih čimbenika, a hidroterapija je široko prihvaćeni oblik eliminacije stresa, bolova u mišićima i poboljšanja cirkulacije. Većina kupališta duže Termalne rute smještena je na obalama rijeke Miño dok se dva nalaze u starom gradu, a dodatna je pogodnost što omogućuju besplatan ulaz.
Najpoznatiji je termalni izvor As Burgas koji datira iz rimskog doba u središtu grada. Na desnoj obali rijeke nalaze se četiri termalna područja međusobno udaljena tri kilometra: javni bazeni Chavasqueira s toplom mineralnom i ljekovitom vodom, zatim termalni izvor O Tinteiro s vodom koja se preporučuje kod kožnih problema, dva kilometra dalje je Burgo do Muíño das Veigas s četiri javna termalna bazena, a posljednji je Outariz, s četiri bazena i vodom koja ublažava tegobe reumatizma i artritisa.
Foto: www.turismodeourense.gal
Foto: www.turismodeourense.gal
As Burgas – termalno srce grada
Ovaj termalni izvor smješten u srcu povijesnog centra Ourensea jedinstven je u Španjolskoj – gotovo 200 četvornih metara termalnih kupki na otvorenom omogućuje uživanje u jedinstvenom termalnom doživljaju koji spaja umjetnost, povijest i spomenike oko vas. Uranjanje u bazen je najbolji način da otkrijete izvore As Burgasa, čija se voda temperature od 60° C stoljećima koristi za terapeutske i rekreativne svrhe, te doživjeti isto zadovoljstvo kao i prvi rimski doseljenici Ourensea.
Foto: www.turismodeourense.gal
Prijelaz preko rijeke Miño
Ourense je podijeljen na dva dijela, sjeverni i južni, rijekom Miño koja prolazi kroz grad. Na sjeveru se nalazi željeznički kolodvor i veći dio novog dijela grada, a na jugu se nalazi povijesna jezgra. Osam mostova preko rijeke povezuje dvije polovice, ali dva su posebno atraktivna za prelazak.
Najpoznatiji je rimski most iz prvog stoljeća, poznat i kao Ponte Vella (Stari most) ili Ponte Maior (Veliki most). Građen na rimskim temeljima, most je u 12. i 13. stoljeću prošao kroz neke preinake, a posljednje datiraju u 17. stoljeće. Sedam od 11 originalnih lukova mosta i danas stoji.
Drugi veliki prijelaz preko rijeke Miño izgrađen je prije desetak godina: Ponte do Milenio ili milenijski most. Moderna konstrukcija u grad dovodi većinu automobilskog prometa, a nudi i zavojitu pješačku stazu koja kruži iznad, ispod i oko mosta. S najviše točke vidikovca pruža se pogled na rijeku, rimski most i ostatak grada.
Plaza Mayor – srce grada
Kao i kod većine glavnih trgova u Španjolskoj, Plaza Mayor stoljećima je središte gradskog života Ourensea, srce grada i odlična polazna točka za istraživanje antičkih ulica i obližnjih povijesnih atrakcija. Na trgu se nalazi Ayuntamiento ili gradska vijećnica, kao i druge elegantne zgrade iz 18. i 19. stoljeća. Crkva Sv. Marije iz 11. stoljeća nalazi se na jednom kraju trga, kao i Arheološki muzej sagrađen u baroknom stilu.
Katedrala sv. Martina
Katedrala San Martiño ponosno stoji na Plaza del Trigo u starom dijelu grada kao svjedočanstvo o katoličkoj baštini Ourensea. Sagrađena je na mjestu šestostoljetne bazilike, u obliku križa, a nosi elemente romanike i gotike. Katedralu krasi bogato ukrašen portal, poznat kao Portico Del Paraiso, s prikazom Svetog Martina, a unutra se nalazi više kapela, od kojih je najekstravagantnija barokna kapela iz 16. stoljeća.
Foto: www.turismodeourense.gal
Slijedeći trag tapasa
Iako vas možda i preskoče besplatni tapasi (mala predjela) uz piće u Madridu, Barceloni, Valenciji ili drugim turističkim gradovima Španjolske, u Ourenseu još uvijek vlada ova stoljetna tradicija. Za vrijeme ručka, odaberite klasičan menú del día, a za večeru se priključite tapas ruti koja obilazi restorane i barove i otkrijte tipičnu španjolsku poslasticu, gdje uz piće dolazi i kriška empanade (mesne pite), kruh i chorizo, ili prženi krumpirići s al-oli umakom. Ako postoji mjesto u gradu u kojem se ljudi susreću prirodno, pogotovo vikendom, to je zasigurno Os Viños u povijesnom centru grada i tapas području par excellance.
Međunarodni sajam termalnog turizma
S obzirom na bogatstvo termalnih izvora, Ourense i Galicija svake su druge godine domaćini Međunarodnog sajma termalnog turizma Termatalia. Termatalia je jedini međunarodni sajam specijaliziran za zdravstveni i wellness turizam koji povezuje Ameriku i Euroaziju, čiji je cilj promicanje prirodnih resursa kao što je voda. I dok se prethodne godine sajam održavao u brazilskom gradu Foz do Iguazu, 20. Termatalia održat će se 19. – 20. rujna 2019. godine upravo u Ourenseu.
Više infomracija na www.turismodeourense.gal
Pročitaj i ovo:
• Galicija: Termalna kolijevka Španjolske
• Gastro putovanje kroz Španjolsku: Od tortilje do paelle
• Foz do Iguazu: Termatalia 2018. povezala Latinsku Ameriku i Europu