Plastika je prava pošast za okoliš, to nam je već poznato, ali znanstvena istraživanja sada otvaraju nova pitanja oko toga što plastika čini našem organizmu. Izvješće koje je publiciralo Orb Media u suradnji s istraživačima na University of Minnesota i State University of New York, pronašlo je plastiku u vodi, i to gotovo svugdje. Sićušna polimerna vlakna pojavila su se u više od 80 % uzoraka vode prikupljenih diljem svijeta, od ruralnih sela u Ugandi do poslovnih nebodera New Yorka.
Plastika je svugdje…
Iako je plastika kao materijal donijela ogromne prednosti, manje od 10 % od 9 milijardi tona plastike proizvedenih od 1950-ih godina naovamo bio je reciklirano – većina preostalog dijela završila je u smeću i krenula prema oceanima, gdje predstavlja rastuću prijetnju morskom okolišu. Posljedice makroplastike za većinu morskih životinja identificirane su tijekom godina, međutim, do danas, utjecaji mikroplastike manje su razumljivi. Ove plastične čestice (manje od 1 mm) postaju sve prisutnije, a mogu predstavljati prijetnju ne samo okolišu i morskim životinjama, nego i ljudima, piše portal WebMD.
To nije iznenađenje za Stephanie Wright, znanstvenicu iz područja zaštite okoliša s King’s College u Londonu, koja proučava širenje plastičnog otpada. U fokusu njenog rada su načini na koji plastični materijali utječu na morski život, a posljedično i na ljudski organizam. Nažalost, plastika je u okolišu sveprisutna, barem u kontekstu morskih znanosti, navodi Wright. Svaka studija koja se bavila utvrđivanjem prisutnosti plastike u okolišu zaista ju je i pronašla – zabilježena je na polovima, u ledu Arktika, u najdubljoj točki oceana, u svim morima. To čak uključuje i udaljene pacifičke otoke kilometrima udaljene od bilo kojeg znaka civilizacije. Sad se počinje nazirati šira slika koja pokazuje kako je onečišćenje plastikom široko rasprostranjeno.
Glavni izvor onečišćenja su veći komadi plastike – kad je riječ o globalnoj produkciji plastike, većina tog materijala odlazi na pakiranje drugih proizvoda. Pakiranje se jednostavno koristi jednom i odbaci se, ali na dolazi uvijek na odlagalište otpada. 80 % mikroplastike koja kontaminira ocean došlo je iz kopnenih izvora. Najčešće se radi o plastičnim vlaknima koja potječu iz odjeće, od stroja za pranje rublja (putem otpadnih voda), općenitog trošenja sintetičkih materijala i raspadanja plastike na manje komade, upozorava Wright.
… čak i u našoj hrani
Mikroplastika se nalazi u cjelokupnom morskom okolišu, a prisutnost mikroplastike dokazana je u laboratorijskom okruženju za široku lepezu morskih organizama. Morski organizmi – uključujući zooplankton, beskralježnjake, ribe, morske ptice i kitove – mogu biti direktno izloženi mikroplastici gutanjem morske vode ili indirektno kao grabežljivci u hranidbenom lancu. Studije su pokazale kako su školjke kupljene na tržnici kontaminirane mikroplastikom, a više od četvrtine svih riba sada sadrži čestice plastike, navodi studija koja je analizirala ribe prodane na tržnicama u Indoneziji i Kaliforniji. Znanstvenici strahuju da plastika i uz nju vezane kemikalije mogu uzrokovati trovanja, neplodnost i genetske poremećaje u morskih životinja, a potencijalno i kod ljudi ako se unose u organizam u velikim količinama.
Zabrinutost je izrazio i UN-ov program zaštite okoliša, u čijem izvještaju o stanju planete 2016. godine stoji kako bi prisutnost mikroplastike u prehrambenim proizvodima mogla potencijalno povećati izloženost kemikalijama povezanih s plastikom i predstavljati rizik za ljudsko zdravlje. Osim prisutnosti kemikalija, Wright upozorava kako dodatnu opasnost predstavlja i činjenica kako je plastika nerazgradiva. Dakle, ako su plastične mikročestice u stanju prijeći plućnu ili crijevnu barijeru te biti zahvaćene stanicama, može doći do bioakumulacije. Kod nerazgradivih čestica znamo da uzrokuju upalu, a kronična upala može dovesti do ožiljka vezivnog tkiva i kroničnih ozljeda lokaliziranog područja.
Možda će šok pronalaženja plastike na našem tanjuru poslati dovoljno snažnu poruku. Nalazimo se na rubu ekološke katastrofe – mikroplastika u plodovima mora samo je ilustracija sveobuhvatne kontaminacije.
Pročitaj i ovo:
• ZELENO JE IN: 8 jednostavnih načina kojima Ti možeš spasiti planet
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati
• Znanstvenici složni: Zemlja je i službeno ušla u antropocen, doba čovjeka