Kad ne spavamo kako i koliko treba, postajemo razdražljivi, teže nam se koncentrirati, tražimo čačkalice kako bismo držali oči otvorene i puno nam je teže pronaći radost u onome što radimo. Sve to može rezultirati potpunim unutarnjim kolapsom i zdravstvenim posljedicama uslijed kronične iscrpljenosti kojoj ogromna količina kofeina samo odmaže.
Stresni događaji itekako utječu na naše snove, a obveze ne miruju i čekaju da im se posvetimo i nakon još jedne neprospavane noći. U nastavku saznajte kako si možete olakšati iz dana u dan.
1. dan: Odvojite 60 sekundi da zapišete popis od 3 stvari koje trebate učiniti sutra
Istraživanja pokazuju da vam zapisivanje ključnih prioriteta može pomoći da brže zaspite jer nećete toliko razmišljati o (ne)dovršenim aktivnostima ili stvarima koje su se već dogodile. Ispišite najvažnije stvari koje morate obaviti idućeg dana i uronite u topli krevet.
2. dan: Limitirajte čitanje vijesti na kraju dana
Iako nam informiranje može pomoći da se osjećamo spremnije usred krize javnog zdravstva i prirodnih nepogoda, postavljanje zdravih ograničenja korištenja medija može nam pomoći da ne punimo mozak negativnim činjenicama prije spavanja.
3. dan: Postavite alarm 30 minuta prije spavanja
Postavljanje alarma podsjeća vas da ako želite ići na vrijeme u krevet, morate početi dovršavati obveze.
4. dan: Postavite telefon u “Ne ometaj” način rada
Namjerno blokiranje obavijesti i poziva pomoći će vam da ostavite dnevne zahtjeve iza sebe – i postaviti vas za nesmetano spavanje.
5. dan: Provedite reviziju spavanja
Provedite vrijeme utvrđujući što najviše utječe na vaše spavanje te koja uvjerenja, razmišljanja i ponašanja mogu pokrenuti vaše navike spavanja. Ako odvojite vrijeme za njihovo popisivanje, možete stvoriti novu svijest i ideje kako biste mogli implementirati korake koji su vam potrebni za bolji san.
6. dan: Uspavajte se usredotočujući pažnju na svoje disanje
Vođena meditacija ili čak nekoliko svjesnih udisaja pomoći će vam olakšati prijelaz u san signalizirajući vašem mozgu da je vrijeme za opuštanje.
7. dan: Nemojte započinjati dan gledajući u telefon
Umjesto da listate e-poštu ili društvene mreže, što može dovesti do negativnih emocija, uzmite barem nekoliko minuta da započnete dan polako, opušteno i kako treba.
Pročitaj i ovo:
- Debljanje vs. nesanica: Uzrokuje li manjak sna višak masnih naslaga?
- Dr. Meri Bura: Muči vas nesanica? Pozabavite se svojim “startnim stresom”
- Postporođajna ‘nesanica’: Savjeti za neispavane mame (i tate)