Mnogima je uporaba računala sastavni dio dana, bilo na poslu ili kod kuće, ali dugo i neprekinuto gledanje u zaslon računala može dovesti do pojave neugodnih simptoma, poznatih kao sindrom kompjuterskog vida.
– Glavni problemi koji se javljaju su zamućen vid, napetost u očima, suho oko, bolovi u predjelu vrata i ramena te glavobolja. Ponekad se javljaju i vrtoglavice, dupla slika… Smetnje su obično povezane s dužinom vremena provedenog za računalom. Simptomi se mogu pojaviti radi slabe ili krivo postavljene rasvjete, bliještenja ekrana, nepravilnog položaja glave i tijela, neodgovarajuće udaljenosti ekrana ili krive korekcije. Većina problema nestaje nakon prestanka gledanja u ekran, ali u nekim slučajevima i nakon prestanka rada za ekranom ostaje mutniji vid na daljinu – objašnjava dr. med. Tanja Tomljanović, spec. oftalmolog, Poliklinika Ghetaldus.
Srećom, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste odmorili oči ako ste zaglavili ispred računala.
Prilagodite udaljenost ekrana
U idealnom svijetu, sjedili biste oko 60-ak cm udaljeni od ekrana računala (ili jednu duljinu ruke). S druge strane, ako sjedite preblizu zaslonu računala, naprežete mišiće očiju. No, vjerojatno sjedite bliže vašem zaslonu od preporučene udaljenosti, pogotovo kada se pokušavate usredotočiti na nešto. Pokušajte razviti naviku sjedenja dalje od zaslona, tako što ćete se odmaknuti kad osjetite zamor očiju ili postavljanjem redovitih podsjetnika na mobitelu dok vam se to ne počne činiti prirodnim.
Upamtite pravilo 20-20-20
Pravilo je prilično jednostavno – svakih 20 minuta, i to na 20 sekundi, gledajte u točku udaljenu barem 20 stopa, odnosno šest metara. Fokusiranje na kratku udaljenost tijekom duljeg vremena predstavlja naporan rad za mišiće oka. To je kao da podignete hrpu knjiga – fizički to možete učiniti, ali bit će naporno raditi to cijeli dan. Zato usmjeravanje pogleda na nešto što je daleko mišićima očiju daje potreban predah.
Pokušajte smanjiti odsjaj zaslona
Odsjaj na ekranu može otežati gledanje pa vaše oči moraju napornije raditi da bi obradile ono što gledate, a to može dovesti do digitalnog naprezanja očiju. Možda je teško eliminirati odsjaj u potpunosti, ali pokušajte ga smanjiti.
Promijenite kut zaslona kako biste vidjeli kako to utječe na situaciju. Imajte na umu da će zaslon iznad razine očiju brže isušiti vaše oči jer su one šire otvorene, zato, ako je moguće, položite zaslon ispod razine očiju – tako će hlapjeti manje suza i tekućine koja vlaži oko. Budući da su izvori svjetlosti i prozori najčešće odgovorni za odsjaj, prilagođavanje visine svjetiljki ili sjenila za prozore također mogu pomoći. Ako ništa od toga ne funkcionira ili nije pod vašom kontrolom, postoje i korektivne naočale koji smanjuju odbljesak.
Prilagodite svjetlinu na zaslonu ili u sobi
Ako je svjetlina vašeg zaslona znatno drugačija od svjetla oko nje, vaše oči moraju raditi više. Pokušajte prilagoditi svjetlinu ekrana, a također možete pokušati povećati kontrast na zaslonu tako da se ono što gledate više ističe.
Umjetne suze stižu u pomoć
Suhe oči jedan su od uobičajenih simptoma sindroma kompjuterskog vida. Ako ste fokusirani na vaš ekran, vaše oči trepnu samo pet do deset puta u minuti umjesto normalne stope od oko 15 puta po minuti. To znači da, ako ne trepćete dovoljno često, ne širite hidratantni film preko površine oka, koji održava oči vlažnima.
Kapi za oči ili umjetne suze prije i tijekom korištenja računala mogu ublažiti simptome suhog oka. One očima pružaju vlagu koja im nedostaje, a mogu i umanjiti crvenilo oka.
Ovlaživač zraka također može biti od koristi
Znate li kako ponekad vaše oči reagiraju kada je zrak vani zaista suh? Suhi zrak može uzrokovati povećano isparavanje hidratantnog filma koji sprječava isušivanje očiju. Stoga bi maleni ovlaživač zraka, kojeg možete držati na stolu, mogao pridonijeti održavanju vlažnosti zraka u vašoj okolini.
Ako koristite leće, ponekad nosite naočale
Kontaktne leće mogu dodatno pogoršati suhoću i nadraženost očiju koja ionako dolazi s uporabom računala. Kako biste smanjili neugodne simptome poput peckanja, iritacije i osjećaja „pijeska“ u očima, s vremena na vrijeme zamijenite leće u korist naočala.
Ako su vaše oči umorne i nadražene i nakon ovih savjeta, razmislite o posjetu oftalmologu. Nakon uzete anamneze i učinjenog oftalmološkog pregleda, može se postaviti dijagnoza sindroma kompjuterskog vida te sugerirati metoda liječenja. Poanta je, nakon cijelog dana pred računalom, vaš mozak možda i jest umoran, ali vaše oči ne moraju biti.
Pročitaj i ovo:
• Digitalni detox: Koliko možeš izdržati bez mobitela i laptopa?
• Stručnjaci upozoravaju: Ograničite djeci vrijeme provedeno pred ekranima