Fizički umor je važan u psećoj svakodnevici, no na neke stvari trebamo pripaziti. Fizičke aktivnosti treba prilagoditi dobi, pasmini i zdravlju psa. Aktivnosti trebaju biti za psa, znači nešto u čemu pas stvarno uživa. Ljudi znaju izabrati aktivnosti za koje misle da su odlične za njihovog ljubimca, no ne gledaju/slušaju što im njihov ljubimac poručuje.
Nije svaka aktivnost zabavna ili pogodna za svakog psa. Sa zdravstvenog stajališta najbolje je posavjetovati se s veterinarom. On bi trebao moći predložiti adekvatne aktivnosti bilo da se radi o štenetu, odraslom ili starijem psu. To će odrediti i njegova konstitucija kao i opće zdravlje. Primjerice, psi s kratkim njuškicama će se prije zadihati, neke pasmine naginju problemima sa srcem, štenci ne bi smjeli skakati kao ni psi koji imaju problema s kukovima/kičmom. Također, neke pseće radnje mogu izazvati cijeli niz ozljeda (kao naglo zaustavljanje tamo gdje je loptica pala). Osim toga, uzmite uvijek u obzir i vremenske (ne)prilike jer aktivnosti po velikim vrućinama kao i hladnoći mogu biti pogubne za zdravlje psa.
Što se tiče utjecaja na ponašanje pasa, neke aktivnosti umjesto da umore psa, nažalost, naprave kontra efekt. Istraživanja su pokazala da repeticijske radnje koje jako uzbude psa mogu u tijelu izazvati stresno stanje. Tada nećete imati psa koji će se zadovoljno leći doma i zaspati, već psa koji hoće još i ne zna se smiriti. Tu se radi o hormonima stresa koji u psu stvaraju nemir.
Jednako vrijedi i ako ugradimo preveliku vrijednost u neku igračku te pas počne biti opsesivan i bez nje ne zna funkcionirati. To vrijedi i za one aktivnosti gdje se pas može previše uzbuditi zbog drugih sudionika ili zbog nerealnih očekivanja njegovih ljudi. Tada nismo napravili uslugu psu, a ni nama. Satima psu bacamo lopticu, vodimo ga na agility i slično, a on je i dalje pun energije. Mislimo da je naš pas hiperaktivan i da je nemoguće umoriti ga. Nismo svjesni da baš te aktivnosti za koje mislimo da ga umaraju, vjerojatno ga čine preuzbuđenim. Pas zbog toga može postati nervozan i može razviti neke probleme u ponašanju (destruktivno ponašanje, agresivni ispadi, manjak samokontrole itd).
Igra sa psima je za neke pse od velike koristi i umori ih na kvalitetan način. No za neke pse je igra ili čak bilo kakva interakcija sa psima stresna i tada to treba izbjegavati. Nije svaka igra – igra, niti je pas koji se ne voli igrati s drugim psima neprirodan. On je jednostavno takav (a možda je doživio neugodna iskustva) i to trebamo poštovati. Forsiranje psa da se igra može završiti s ozbiljnim posljedicama.
S druge strane, jednako vrijedi i za pse koji nisu adekvatno fizički i mentalno stimulirani, i oni mogu razviti probleme u ponašanju. Za većinu pasa nije dovoljno otići negdje samo za vikend gdje se pas izdivlja, svaki dan im je potreban neki oblik aktivnosti (mentalni i fizički). Zato je važno čitati govor tijela našeg psa. Ako vidimo da se nečemu ne veseli ili se pak previše uzbudi, tada trebamo priču prilagoditi. Za psa je jednako važan mentalni umor (učenje, njuškanje i igra kroz interaktivne igračke) koliko i fizički umor. Ako imate psa koji stalno traži akciju, tada mu čak više želite okupirati um nego umoriti tijelo (naravno, i to je važno).
Za fizički umor probajte imati veći naglasak na dugim šetnjama gdje pas može istraživati novu okolicu i kroz hodanje/kaskanje njuškati. S druge strane neki psi više vole sjediti s nama na kavi i ne vole se šetati. To je sasvim u redu, njima je i to mentalna stimulacija – promatrati svijet oko sebe. Tu pazite da pas ne ode u krajnost pa da uopće ne želi šetati jer ni to nije zdravo. Neke aktivnosti kao plivanje umaraju psa na odličan način, samo tu treba pripaziti na sigurnost.
Dakle, nađite neki balans te pronađite aktivnost/i u kojem pas uživa, kroz koje će kvalitetno izbaciti energiju bez da se preuzbudi i koje neće biti štetne za njegovo zdravlje.
www.vagabond.hr