Nadam se da neće biti razočaranih što u svojem prvom ‘pravom’ postu na Naturali, ne pišem recept za nešto gurmansko, svečano, dekadentno…Bez brige, bit će i toga, ali idemo krenuti sa nečim korisnim u svakodnevnom životu u kojem se svatko od nas kad-tad susretne s prehladom, želučanim i crijevnim tegobama i nedostatkom energije.
Možda pogađate – radi se o pripravku pomalo egzotičnog naziva Ume-Sho-Kuzu. Kod nas ga je popularizirao makrobiotički pristup prehrani, pa vjerujem da se jedan dio vas već sa njime susreo!
Ne mogu reći da mi je Ume-Sho-Kuzu fin i da ga obožavam. Ali to je jedna od onih stvari u kojima uživam na nekoj drugoj razini od one na okusnim pupoljcima, jer moj organizam, kad nešto ne štima, viče: ˝Ajde napravi malo onoga!˝
Jučer je bio dan kada sam nakon dugo vremena opet čula taj glasić koji žica da mu se napravi porcija Ume-Sho –Kuzua. Ne znam jesam li pojela nešto pokvareno ili pokupila crijevnu virozu, ali bilo je rigoleta i temperature. Mog muža je ta moja jednodnevna temperatura malo i razveselila, jer kaže da je to dokaz da je oženjen za ˝normalnu˝ ženu koja jednom u osam godina (otkad se znamo) može čak imati i temperaturu!
Mislim da je to poprilično dobra statistika i da valjda u svojoj prehrani i stilu života odabirem pametno, budući da je puno ljudi neprestano u nekim prehladama, temperaturama i virozama, i to ne svakih osam godine već svakih osam mjeseci…
No vratimo se mi na naš čarobni napitak. Da ovaj članak ne bi bio predugačak, neću se upuštati u detaljno opisivanje svih sastojaka, jer je sve već dostupno jednim klikom na Google.
Važno je da znate da se Ume-Sho-Kuzu sastoji od tri glavna sastojka: Umeboshi šljive (koje nisu slatke već jako slane i kisele), tamarija (čistog soja sosa) i kuzu praha.
Sve sastojke ćete lako pronaći u trgovinama zdrave hrane, a budući da im je vijek trajanja praktički neograničen, ta vam se investicija isplati. Umeboshi i tamari onda možete koristiti i kao dodatak jelima, a kuzu kao zgušnjivač, umjesto gustina. Dakle, neće propasti!
Djelovanje ovog napitka je alkalizirajuće, antibakterijsko, antioksidativno, anti-umorno, ukratko, ani-svašta. Spasit će vas kad krene hvatati zimica, kad zagrebe grlo, kad bi se najradije strovalili na kauč, a posao čeka, kad probava krene zezati, ili kad vam se jednostavno čini da vam treba mali pick-up u obliku tople juhe.
Ovako ja pripremam Ume-Sho-Kuzu:
– 1 šalicu hladne vode stavim u lončić i dodam ½ sitno sjeckane umeboshi šljive. Pustim da provrije i kuham 4 minute.
– U međuvremenu rastopim: 1 žličicu kuzu praha u 1 žlici hladne vode.
– Nakon 4 minute kuhanja umeboshi šljive, u lončić dodam rastopljeni kuzu i čekam da ponovno provrije, neprestano miješajući. Zatim dodam nekoliko kapi tamarija i kuham još nekoliko minuta.
– Dok se to krčka, na sitnom ribežu naribam malo svježeg đumbira pa kada je napitak gotov, maknem ga s vatre i iz naribanog đumbira iscjedim par kapi soka.
– Ume-Sho-Kuzu se pije dok je još vruć, 2-3 porcije dnevno, dok vam ne bude bolje. Ali čak i samo jedna šalica pomaže!
Kako je lijepo od par sastojaka iz kuhinje smućkati nešto što liječi; bez gutanja tableta, čekanja po ambulantama i hodočašćenja po ljekarnama! Nemojte se zadržati samo na čitanju ovog recepta; nabavite sastojke i posegnite za njima kada bude potrebno!
Veseli pozdrav,
Dunja