Svi mi imamo tog jednog prijatelja ili člana obitelji koji je totalni zaljubljenik u fitness. A ako zavirite na njegove društvene mreže, ne nedostaje fotografija s treninga, check-in-ova u teretanu, grafikona istrčanih ruta te slika potpuno novih i trijumfalno blatnjavih tenisica. No, trenutak istine – čak se i najvećim vježbačima ponekad ne da, ali ipak ustraju. Pa, u čemu je njihova tajna?
Neka bude lagano – stvarno lagano
Vaš trening možda i može biti izazovan i zahtjevan, ali logistika uvijek mora biti jednostavna. Pronađite način kako da se vaše vježbanje najbolje (i najlakše) uklopi u vašu dnevnu rutinu – bilo da je riječ o teretani u blizini posla ili doma. Vježbanje kod kuće može vam uštedjeti puno vremena, ako imate dovoljno motivacije i discipline da se držite zadanog plana vježbanja.
Okružite se vama sličnima
Odgovor na pitanje kako zadržati ustrajnost u vježbanju zapravo i nije takva tajna. Okružite se sebi sličnima i pronađite druge fitness entuzijaste koji uživaju u vježbanju i treniranju. Teže se izvući ako znate da netko računa na vas, zar ne?
Ako ne vježbate, gubite novac
Jedan od načina kako se držati svog rasporeda vježbanja je za njega platiti. Na taj način, ako preskočite svoj termin vježbanja, zapravo gubite novac. Vjerojatnije je da ćete tako biti više motivirani kako biste dobili ono što ste i platili svojim novcem. U tome se krije i vrijedna lekcije – lijenost jednostavno može biti preskupa.
Investirajte u tehnologiju
Fitnes gadgeti točno znaju kada ste postigli svoje ciljeve, a kada ste se švercali. Na taj vas način drže odgovornima i motiviranima, pogotovo jer možete lakše pratiti svoj napredak i vidjeti kako ste poboljšali svoje rezultate. Stoga se možete počastiti i sportskim satom ili fitness trackerom, a u vezi s prethodnom točkom, pobrinite se da vam se i isplati.
Nagrada dolazi nakon tjelovježbe
Znate onaj feel-good osjećaj koji dolazi nakon vježbanja? Za to su zaslužni endorfini koji preplave vaše tijelo nakon tjelovježbe i donose taj osjećaj zadovoljstva i postignuća. Na sličan način možete uvjeriti sami sebe u radost vježbanja, tako da vrijeme nakon treninga bude trenutak kad ćete se počastiti nečim posebnim. Možda je riječ o podcastu ili playlisti koju slušate samo kad trčite, ili posebna večer druženja s prijateljima nakon treninga. Kada povezujete tjelovježbu s pozitivnim iskustvima, počet ćete gledati na nju manje kao na zadatak, a više kao na nešto zabavno i zadovoljavajuće.
Kad vježbanje postane rutina
Najvažnija stvar kod uspostavljanja rutine, bilo da se radi o vježbanju ili čemu drugom, jest da se uistinu učini navikom – nešto o čemu čak ni ne razmišljate prije nego što to učinite. To će doći s vremenom, ali možete ubrzati taj proces stvaranjem dnevnih rituala koji najavljuju vaš trening: ujutro pijuckajte šalicu kave na putu do teretane, rastegnite joga prostirku ispred televizora kada se probudite ili slušajte omiljenu pjesmu kako biste pobudili pravo raspoloženje prije odlaska na trčanje. I prije nego što toga postanete svjesni, ti će znakovi signalizirati vašem mozgu da je vrijeme za vježbanje – a ne vrijeme za izgovore.
Priuštite si malo odmora
Ovo je možda i najveća tajna od svih – čak i najzagriženiji vježbači imaju dane slobodne od vježbanja. Kako biste ostvarili svoje ciljeve, u svoj raspored uključite i dane odmora, bez osjećaja krivnje. Vašem je tijelu potreban odmor kako bi se oporavilo i obnovilo mišiće. No, što je onim danima kada vaše tijelo jednostavno vapi za izležavanjem na kauču? I to je u redu, ali kao generalno pravilo, gledajte da u takvom izležavanju ne provedete više od tri dana za redom kako biste održali svoju rutinu.
Pročitaj i ovo:
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Redovito vježbate? Zapravo ste mlađi nego što mislite