U auli Sveučilišta u Zagrebu u srijedu 27. rujna 2017. održana je tribina Suradnja sveučilišta i gospodarstva – primjer dobre prakse: tvrtka PIP. Tribina na kojoj je na primjeru tvrtke PIP predstavljena suradnja fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i gospodarstva petnaesti je skup koji je organiziran u sklopu tribine Inovacije i transfer tehnologije – poticaj gospodarskoga razvoja Hrvatske.
Tribina je započela uvodnim obraćanjem rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damira Borasa, državne tajnice u Ministarstvu poljoprivrede Marije Vučković i predsjednice Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora doc. dr. sc. Vesne Bedeković, koji su snažno podržali potrebu za unapređenje suradnje Sveučilišta i realnog sektora.
– Imamo puno niša u različitim područjima koja su konkurentna Europi, kao što je na primjer pčelarstvo. Važno je pronaći pravu nišu, a pritom ono što rade mala poduzeća mora biti utemeljeno na dobrim istraživanjima. Sveučilište u Zagrebu surađuje s gospodarstvenicima, postoje dobre ideje, i kroz ove se suradnje pokazuje da Sveučilište daje važan doprinos društvu – rekao je rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras.
Predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora doc. dr. sc. Vesna Bedeković istaknula je važnu ulogu Sveučilišta kao pokretača gospodarskoga rasta. – U današnje vrijeme opstaju i razvijaju se one zemlje koje su svjesne važnosti znanosti, tehnologije i inovacija za razvoj gospodarstva i društva u cjelini.- Državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede Marija Vučković istaknula je važnost međusobne suradnje akademske zajednice i gospodarstva te posebno pohvalila dobar primjer prakse kao što je tvrtka PIP.
Na tribini je uslijedilo izlaganje osnivača i savjetnika Uprave tvrtke PIP d.o.o. Ivana Bračića. U svojoj prezentaciji Od tradicijskih do inovativnih proizvoda istaknuo je da je PIP društveno odgovorna tvrtka specijalizirana za pčelarstvo koja je izrasla iz obiteljske tradicije bavljenja pčelarstvom još od 1930. godine. Tvrtka posluje već 28 godina i lider je u Hrvatskoj i regiji, u Hrvatskoj ima oko 40 zaposlenih, a u BiH njih dvadesetak. Osim što ima sjedište u Pisarovini, PIP ima poslovnice u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci, tvrtku- kćer u Velikoj Kladuši te poslovnicu u Sarajevu. PIP-ovi proizvodi osvojili su 70-tak prestižnih nagrada i priznanja u Hrvatskoj, Europskoj uniji i u svijetu.
– PIP proizvodi pčelinje proizvode koji se obrađuju i oplemenjuju dodatnim proizvodima ili međusobno. Sve se to multiplicira u više proizvoda koji su dodaci prehrani. Riječ je o propolisu, matičnoj mliječi, medu, peludu i mješavini tih proizvoda međusobno, s dodacima i ekstraktima ljekovitoga bilja. Od konvencionalnih proizvoda imamo razne vrste meda u različitim pakiranjima za potrebe ugostiteljstva, ali i proizvode za ljekarništvo te proizvode u veterinarskom programu za potrebe pčela i pčelara. Taj široki spektar izvrsnih proizvoda nastao je i zahvaljujući suradnji s fakultetima Sveučilišta u Zagrebu. – rekao je Ivan Bračić, osnivač i savjetnik Uprave.
Također, Bračić je istaknuo uspješnu suradnju i ostvarene uspješne projekte s Veterinarskim, Prehrambeno-biotehnološkim, Agronomskim, Prirodoslovno-matematičkim fakultetom i Farmaceutsko- biokemijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. – Inovativni smo jer imamo nove proizvode i nove tehnološke procese. Kad je riječ o inovativnim proizvodima to su dodaci prehrani koji ne sadrže alkohol i konzervanse, što nas bitno razlikuje od drugih proizvođača na EU razini. Inovativni su naši sirupi za djecu i odrasle bez konzervansa i alkohola, propolisi na bazi vodene otopine bez konzervansa i alkohola za dišni sustav i nos, te mnogi drugi proizvodi.
Na tribini je potom uslijedilo izlaganje prof. dr. sc. Marijane Zovko Končić s Farmaceutsko-biokemijskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koja je istaknula da suradnja između Zavoda za farmakognoziju FBF-a i tvrtke PIP traje već sedam godina, još od 2010., i to prvenstveno na analizi flavonoidnih sastavnica u otopini propolisa i analizi njegove uporabe u dodacima prehrani te ujednačenja kvalitete proizvoda. Važnost ove suradnje posebno se očituje kroz nove analitičke metode, novo-oblikovane proizvodne procese, te nove inovativne proizvode koji su dobro prihvaćeni na tržištu.
Tribinu Suradnja sveučilišta i gospodarstva – primjer dobre prakse: tvrtka PIP zajednički su organizirali Sveučilište u Zagrebu u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti te partnerom Udrugom inovatora Hrvatske.
Riječ je o jednom u nizu javnih predavanja, razgovora, okruglih stolova i radionica održanih u cilju poticanja i popularizacije ideje o inovacijama i prijenosu znanja sa sveučilišta i znanstvenih institucija kao temeljima budućega inovativnoga gospodarstva, koji će Hrvatskoj omogućiti brži gospodarski razvoj. Skup je moderirao prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga.