Kako biste što bezbrižnije proveli ljetne mjesece i spremni dočekali eventualne neugode u vidu respiratornih i probavnih viroza, nezgoda i povreda, rana, uboda insekata, opekotina od sunca, boli, glavobolje ili možda mučnina uzrokovanih putovanjem- popis klasične putne ljekarne bilo bi mudro oplemeniti odabranim preparatima zelene ljekarne. Eterična ulja, čiste esencije biljaka, na vrhu su tog zelenog popisa zbog svog širokog spektra djelovanja i stoga što mogu poslužiti kao prva pomoć u brojnim situacijama u kojima je potrebno reagirati brzo.
U sastavu klasične putne ljekarne trebala bi se naći sredstva za dezinfekciju (alkohol, peroksid ili rivanol), flasteri raznih veličina, sterilne gaze, komprese i zavoji, analgetici i antipiretici (Lupocet, Voltaren, Ibuprofen), toplomjer, aktivni ugljen, probiotici, otopine za rehidraciju, antihistaminski gel, mast ili krema (Synopen, Fenistil) i antihistaminik koji se uzima oralno (Claritine, Rinolan).
Osim kvalitetnih, kemotipiziranih eteričnih ulja ljekovite lavande, paprene metvice i čajevca, popis zelene kućne ljekarne trebao bio uključivati i macerat gospine trave (kantariona), macerat nevena, gel aloe vere, tinkturu propolisa i 100 ml nekog baznog brzoupijajućeg ulja koje će poslužiti za izradu mješavina s eteričnim uljima (lješnjak, makadamija).
Ljekovita lavanda
Eterično ulje ljekovite lavande, Lavandula angustifolia, Lamiaceae, pravi je predstavnik francuske škole aromaterapije i jedno od najvažnijih ulja prve pomoći. Ovu esenciju, bogata esterima ( linalil acetatom i lavandulil acetatom) i alkoholom linalolom ne bi trebalo zamjenjivati s eteričnim uljem lavandina (budrovke), klona ljekovite i širokolisne lavande, koji se uzgaja na Hvaru, a za razliku od ljekovite lavande, sadrži viši postotak kamfora.
Ljekovita lavanda najpoznatija je po svom opuštajućem i antidepresivnom djelovanju jer djeluje kao tonik na nervni sustav ublažavajući anksioznost, nesanicu i nervozu.
Ljekovita lavanda djeluje spazmolitično, antiseptički, antialergijski, liječi opekotine, potiče regeneraciju tkiva, a jedno je od rijetkih eteričnih ulja koje se može nanositi na kožu nerazrijeđeno bez straha od iritacije.
Kod opekotina, čista lavanda se nakapa na opekotinu, a postupak se ponavlja svakih desetak minuta tijekom prvog sata od nastanka opekotine, nakon toga svakih sat vremena kako bi se spriječilo nastajanje ožiljka. Lavanda se za liječenje opekotina od sunca i svih ostalih opekotina kao i za poticanje regeneracije tkiva odlično slaže sa maceratom gospine trave i u tom se slučaju priprema 10-20%-tna mješavina lavande u kantarionu koja se koristi učestalim premazivanjem zahvaćenog područja ( u tamnu bočicu ulije se 200-400 kapi lavande i dolije se macerat gospine trave do 100 ml).
Takva mješavina je fototoksična i nije prilagođena za izlazak na sunce. Mješavina ljekovite lavande i gela aloe vere ( od 10 do 20% ljekovite lavande) koristi se kod alergijskih reakcija, uboda i opekotina. Ljekovita lavanda svoju primjenu nalazi i kod spazama poprečno prugastih i glatkih mišića – pet do deset kapi ljekovite lavande treba nakapati na zgrčeni i bolni mišić i lagano umasirati, a postupak se ponavlja svakih desetak minuta sve dok bol ne prođe, a spazam ne popusti.
Kod spazama probavnog trakta uzrokovanih nekom crijevnom virozom ili trovanjem hranom, nakapa se pet do deset kapi ljekovite lavande na područje solarnog pleksusa (područje oko pupka) i lagano umasira ili se uzima oralno dvije kapi ljekovite lavande na žličici biljnog ulja, meda ili šećera svakih sat vremena. Zbog protuupalnog djelovanja, svojstva dezinfekcije i poticanja zarastanja tkiva, može se koristiti čak i nerazrijeđena direktnim ukapavanjem na ubode, ozljede, rane i porezotine.
Paprena metvica
Eterično ulje paprene metvice, Mentha x piperita, Lamiaceae, eterično je ulje bogato alkoholom mentolom i ketonom mentonom i za razliku od njegujuće lavande ne biste ga trebali koristiti ako ste dijete, trudnica, dojilja ili imate visok krvni pritisak. Ovo, mirisom vrlo prodorno eterično ulje, krasi velik broj indikacija te se koristi kod vrtoglavica, osjećaja umora i mučnina uzrokovanih putovanjem inhalacijom jedne kapi na papirnatoj maramici ili nakapano, na malo baznog ulja, po jedna kap na svako stopalo i svako zapešće.
Zbog analgetskog djelovanja te svojstva hlađenja i anestezije, primjenjuje se kod svih vrsta boli (bolovi u kralježnici, u vratu, ramenima, neuralgije, glavobolje, reumatske bolesti) i kod sportskih ozljeda. Na bolno mjesto, na film baznog ulja se nakapa nekoliko kapi eteričnog ulja paprene metvice, a postupak se češće ponavlja sve dok bol ne prođe.
Djelovanje na probavni sustav može biti korisno kod različitih ljetnih probavnih viroza i smetnji praćenih mučninom i povraćanjem. U bočicu od 10 ml ukapa se 20 kapi eteričnog ulja paprene metvice i 10 ml nekog brzoupijajućeg baznog ulja (makadamija, lješnjak ) te se dvadesetak kapi te mješavine umasira u područje abdomena, a postupak se ponavlja svakih sat vremena. Kod jakih spazama probavnog trakta, može se koristiti i oralno u niskoj dozi. Paprena metvica djeluje i kao antipruritik ( ublažava svrbež) te uspješno umiruje svrbež uzrokovan ubodom insekata ili svrbež kao posljedicu alergijske reakcije kože zastupljena u mješavinama do 5%.
Čajevac
Ovaj popis nikako ne bi smio proći bez još jednog svestranog ulja sa snažnim antimikrobnim djelovanjem – čajevca, Melaleuca alternifolia, Myrtaceae. Od daleke Australije, gdje su domorodačka plemena gnječila lišće i potom ga inhalirala, stavljala na rane ili koristila kao čaj- eterično ulje ovog stabla ili visokog grma postalo je posljednjih desetljeća jedno od najprodavanijih i najupotrebljavanijih eteričnih ulja u svjetskom mjerilima.
Prema kemijskom sastavu, ovo ulje bogato alkoholima monoterpenolima (terpineol-4 i alfa terpineol) i oksidom 1,8 cineolom dovoljno je snažno da djeluje protiv bakterija, virusa i gljivica, a da ne izaziva oštećenja i iritacije kože kao što to mogu učiniti fenolna ulja. Čajevac je toliko blago ulje da se može koristiti i nerazrijeđeno. Djeluje antibakterijski na širok spektar bakterija, antivirusno, podiže imunitet što ga čini odličnim izborom za respiratorne i probavne infekcije karakteristične za ljetne mjesece gdje se može koristiti inhalacijom, dermalno i oralno. Dr Schnaubelt preporučuje oralno uzimanje čajevca i kao prvu pomoć kod uroloških infekcija (cistitisa) . Zbog svojstva dezinfekcije koristan je kod infekcija kože, za liječenje manjih rana, ozljeda i porezotina.
Kod uboda insekata (pčele, ose, škorpiona, pauka, krpelja), na mjesto uboda nakapa se nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca, a postupak se ponavlja svakih desetak minuta tijekom prvog sata, kasnije rjeđe. Za tretiranje uboda može se koristiti i u kombinaciji s lavandom i paprenom metvicom. U bočici se napravi mješavina od 5 ml čajevca, 3 ml ljekovite lavande i 2 ml paprene metvice. Na mjestu uboda napravi se film od baznog ulja na koje se nakapa nekoliko kapi mješavine, a postupak se ponavlja svakih desetak minuta tijekom prvog sata, kasnije rjeđe.