Menopauza je prirodna faza u životu žene koja najčešće započinje u kasnim 40-im ili ranim 50-im godinama. Ona označava kraj reproduktivnog razdoblja i mjesečnih krvarenja, a određuje se kada protekne godina dana od posljednjeg krvarenja.
U posljednjem stoljeću životni vijek se značajno produžio pa je time i menopauza postala važnom temom jer u današnje vrijeme, posebice u zapadnim zemljama, pola populacije proživi više od 1/3 do polovice životnog vijeka u menopauzi!
O simptomima menopauze, tegobama koje ona izaziva i brojnim inovativnim tretmanima liječenja razgovarali smo s tri najutjecajnije spec. ginekologije i opstetricije u Hrvatskoj, kada je ova tegoba u pitanju: dr. Petrom Kejla iz Poliklinike Sinteza, dr. Sanjom Tadić iz Poliklinike Harni i dr. Ivanom Pentz iz Poliklinike Fleur.
Brojni su simptomi menopauze i razne tegobe
“Za vrijeme menopauze razine spolnih hormona znatno su niže nego u predmenopauzalnom razdoblju zbog čega izazivaju niz simptoma. Kako se od žene očekuje da zadrži funkcionalnost i kvalitetu života, te da bude produktivna i poslovno i privatno, u tomu je ti simptomi mogu prilično ometati. Bilo da se radi o fizičkim i(li) psihičkim tegobama, najčešći se radi o naletima vrućine tzv. valunzima. Taj nenajavljeni osjećaj topline/vrućine koji se širi tijelom, u trajanju od nekoliko sekundi do nekoliko minuta, može biti praćen i znojenjem i/ili lupanjem srca. Čak do 80% žena ima takve senzacije, ali manje od polovice njih potraži pomoć”, objašnjava dr. Petra Kejla iz Poliklinike Sinteza.
Od drugih simptoma česti su i noćno znojenje, slično naletima vrućine, ali se događa po noći te remeti san i dovodi do neispavanosti i umora tijekom dana, zatim nesanica koja dovodi do poremećaja cirkadijanog ritma i otežanog obavljanja svakodnevnih aktivnosti kao i promjene raspoloženja pa se lako izmjenjuju iritabilnost i anksioznost te tugaljivost i depresija.
Česta pojava je i tzv. genitourinarni sindrom menopauze koji označava promjene povezane s atrofijom sluznice spolovila koja dovodi do suhoće rodnice, inkontinencije, učestalih upala mokraćnog sustava te bolnih ili nelagodnih spolnih odnosa. Osim izbjegavanja nelagode prilikom spolnog odnosa zbog suhoće rodnice, spolna želja se često smanjuje i samim padom spolnih hormona pa je tako pad libida česta pojava koja remeti kvalitetu života žena u zrelim godinama.
Menopauza uzrokuje i psihičke tegobe – čak i depresiju
“Vaginalna atrofija je često uzrokovana hormonskim promjenama povezanim s menopauzom, ali se može pojaviti i kod žena kod kojih je smanjena proizvodnja estrogena, zbog malignih oboljenja, primjerice, raka dojke ili endometrije, ili nakon porođaja, tijekom dojenja… Odlikuje se stanjivanjem, sušenjem i upalnim promjenama vaginalnih stijenki a uzrokuje bolnost pri spolnom odnosu te pridonosi problemima s mokrenjem, zatim uzrokuje bol u vagini, bol tijekom vježbanja, krvarenje tijekom spolnog odnosa ili seksualnog kontakta, peckanje, svrbež ili iritaciju”, upozorava dr. Sanja Tadić iz Poliklinike Harni.
Posebno dodaje: “Osim fizičkih promjena, kod žena u menopauzi javljaju se i one psihološke. Iako neće sve žene doživjeti iste ili jednako intenzivne simptome u vrijeme menopauze, promjene raspoloženja se javljaju kod oko 20% žena. Povećane razine stresa zbog različitih životnih promjena, depresija uz koju se veže i smanjenje libida, umor kao posljedica teškoća sa spavanjem, smanjeno samopoštovanje zbog različitih tjelesnih promjena i znakova starenja te gubitka reproduktivne funkcije – sve to može negativno djelovati na raspoloženje. Stoga je jako važno voditi brigu o svom psihičkom zdravlju. Ako depresija i anksioznost značajno utječu na vaše svakodnevno funkcioniranje i kvalitetu života, obratite se stručnoj osobi kako bi dobili adekvatnu pomoć i podršku.”
Bolni odnosi, inkontinencija, otežano pamćenje…
Mnoge žene nerado govore upravo o bolnim odnosima i inkontinenciji, a liječnici često i ne pitaju o tome.
“Čak 75% žena koje pate od urinarne inkontinencije izjavilo je kako one vrlo negativno utječu na njihov život. Podatak koji zabrinjava još više, jest da njih gotovo 60% nije ovo stanje prepoznalo kao kronično te o mogućnostima liječenja nije porazgovaralo sa svojim ginekologom. O tome treba pričati…jer nevoljno otjecanje urina pri kašljanju, kihanju, trčanju ili plesanju nije normalna pojava i nepovratno stanje”, ističe dr. Ivana Pentz iz Poliklinike Fleur.
Uz sve navedeno često dolazi i do promjene kognitivne funkcije koja se označava kao ‘brain fog’ a uključuje, primjerice, zaboravljivost, zbunjenost, otežano pamćenje novih informacija i slično.
Svakoj se pacijentici pristupa individualno u potrazi za najbolji rješenjem
Upravo stoga sve je veća uloga raznih tretmana koji ženama olakšavaju
Sve tri naše sugovornice slažu se kako je doživljaj menopauze svake žene individualan i ovisi o genetici, karakteru i osobnosti, društvenoj okolini te uvjerenjima, prehrambenim i drugima navikama i o još mnogo drugih faktora.
Stoga smatraju kako da je najvažnije svakoj pacijentici pristupiti individualno i pokušati shvatiti koji problemi ili simptomi joj najviše kvare kvalitetu života te zajedno s njom naći najbolje rješenje!
“Za neke žene će to biti samo razgovor te manja promjena prehrambenih navika ili tjelovježbe. Nekim ženama odgovaraju biljni preparati i nadomjesci prehrane. Nekima hormonalna nadomjesna terapija. Nekima je dovoljno propisati preparate koji djeluju lokalno na simptome (poput ovlaživača rodnice). Mi u Poliklinici Sinteza posebnu pažnju posvećujemo genitourinarnom sindromu menopauze (GSM) jer suhoća rodnice, inkontinencija i bol prilikom odnosa mnogim ženama izazivaju nelagodu pa čak i osjećaj posramljenosti te narušavaju kvalitetu života. Između ostalih vrsta terapije, uz pomoć tehnologije pokušavamo pomoći pacijenticama da poboljšaju stanje sluznice i mišića dna zdjelice”, kaže dr. Kejla.
Jedna od takvih tehnologija koja se vrlo uspješno obavlja na Poliklinici Sinteza je i laserska terapija. To je neinvazivna procedura koja se koristi za tretiranje različitih tegoba i medicinskih stanja, a temelji se na energiji svjetla koja stimulira zacjeljivanje i obnovu tkiva. Tijekom postupka, laserski nastavak se umeće u rodnicu i zraka svjetlosti se usmjerava na dio koji želimo tretirati, prodire u tkivo te stimulira proizvodnju kolagena što ga čini debljim i elastičnijim. Tako stijenke rodnice postaju jače i bolje zadržavaju vlažnost te se tako smanjuju simptomi poput suhoće i bolnih odnosa.
Na sličan način djeluje i terapija radiofrekvencijom koja se koristi za zagrijavanje stijenke rodnice što stimulira vlaženje i poboljšava protok krvi. Tijekom postupka sonda nalik na ultrazvučnu se umeće u rodnicu te se stvaranjem topline potiče pregradnja kolagena i povećava elastičnost tkiva. Tretman traje 20-ak minuta i ugodan je u potpunosti.
Laserske terapije – najtraženije i najuspješnije u liječenju menopauzalnih tegoba
Unazad nekoliko godina, za liječenje vulvovaginalne atrofije (vaginalne suhoće) u Poliklinici Harni koristi se frakcijski laser MonaLisa Touch, koji koristi lasersku svjetlost za poticanje ponovnog stvaranja kolagenih i elastičnih vlakana – slično postupku kojeg koriste plastični kirurzi i kozmetolozi za poticanje stvaranja kolagena u predjelu lica. Posebnost ovog postupka je točkasta primjena laserske svjetlosti na kožu i mukozu, u vidu laserskih stupića ili ‘frakcionirano’, što je optimalan vid laserske terapije. Time se stvara zdravija koža i regenerira sluznica, veće otpornosti.
I u Poliklinici Fleur najtraženiji su laserski tretmani koji osim velikog napretka u lokalnoj terapiji žena utječu i na znatno poboljšanje kvalitete njihova života.
“Ovo je za pacijentice vrlo poštedna metoda kojom se mogu znatno ublažiti ili potpuno otkloniti simptomi poput peckanja, svrbeža vanjskog spolovila, gubitka vlažnosti i elasticiteta, boli prilikom spolnih odnosa ali i riješiti problem blažih oblika inkontinencije. Laserski tretman potpuno je neinvazivan, bezbolan, kratko traje, a trajanje djelovanja je dugo, i naročito se preporučuje ženama koje ne žele hormonsku terapiju ili imaju probleme s inkontinencijom”, objašnjava nam dr. Pentz.
Od tretmana za jačanje dna zdjelice do regenerativne terapije plazmom!
U zadnje vrijeme u Poliklinici Sinteza sve se više traži tretman za jačanje dna zdjelice – odnosno elektromagnetska fotelja koja uz pomoć HITS (high intensity Tesla stimulation) tehnologije izaziva kontrakcije mišića i time ih učvršćuje. Tretman je bezbolan, traje tridesetak minuta, a pacijent/pacijentica sjedi potpuno obučen i ‘vježba’. Za optimalne rezultate potrebno je konzistentno provoditi terapiju dva puta tjedno kroz nekoliko tjedana.
Za obnovu sluznice u Poliklinici Sinteza i u Poliklinici Harni često se koristi i PRP (platelet rich plasma) – plazma bogata trombocitima. PRP je oblik regenerativne terapije koji se koristi za liječenje različitih stanja u medicini. Uključuje uzimanje epruvete vlastite krvi pacijentice koja se centrifugira kako bi se odvojila plazma bogata trombocitima.
Ovakav koncentrirani oblik plazme potom se ubrizga u zahvaćeno područje (primjerice, sluznicu rodnice) kako bi potaknuo cijeljenje i regeneraciju tkiva. PRP se pokazao učinkovitim u liječenju GSM-a, ožiljaka i drugih poremećaja sluznice rodnice i genitalnog područja.
Problem treba priznati i potražiti pomoć
Na kraju, sve naše sugovornice ističu kako je ipak najvažniji dio liječenja uvijek komunikacija između pacijentice i ginekologa jer se samo uz iskren odnos može zajednički doći do najboljeg rješenja.
Važno je napomenuti da je menopauza normalni proces koji se događa u životu svake žene. Uz promjene u načinu života i druge strategije ublažavanja simptoma, možete se osjećati bolje i ugodnije. No, ako se simptomi menopauze znatno pogoršavaju, potrebno je javiti se svom liječniku kako biste razgovarali o drugim mogućim tretmanima ili opcijama koje su vam na raspolaganju te odabrati najbolju opciju za vaše potrebe.
Postoji cijeli niz stručnjaka, prvenstveno su to ginekolozi, ali i liječnici obiteljske medicine, internisti, endokrinolozi, psihijatri, koji se mogu uključiti savjetima i propisivanjem terapije. Naravno, savjet je dobrodošao i od drugih stručnjaka poput nutricionista i kineziologa.
Pročitaj i ovo:
- Menopauza: Kako se izboriti s neugodnom nadutošću?
- Menopauza: 6 neočekivanih, ali učestalih problema s kožom
- Menopauza: 9 prirodnih načina za prvu pomoć kod tegoba