Što bi vaš dnevni boravak mogao imati s NASA svemirskim brodom? Nažalost, lošu kvalitetu zraka, čini se. Unutarnji zagađivači zraka ubrajaju se među pet najvećih ekoloških rizika po javno zdravlje – naime, poznata je činjenica da se u svakom domu i uredu kriju neželjeni gosti poput toksina i ostalih onečišćujućih tvari.
S obzirom na to da provodimo više od 90 posto vremena u zatvorenim prostorima, pitanje kvalitete zraka postaje tim važnije. Namještaj, presvlake, građevinski materijali i proizvodi za čišćenje u domovima i uredima mogu emitirati različite toksične spojeve. Među njima je formaldehid, prisutan u dezinfekcijskim sredstvima, dezodoransima, tepisima, iverici i ljepilima, koji djeluje nadražujuće na sluznicu i uzrokuje dermatitis i glavobolje. Još jedan od štetnih spojeva je i benzen, koji se koristi kao otapalo i za proizvodnju boja, lakova, sredstava za pranje, insekticida… Unutrašnje zagađenje zraka može biti prouzročeno i peludom, bakterijama i plijesni, kad vanjski zagađivači pronađu svoj put u unutrašnjost doma, a situacija se dodatno pogoršava u malim ili slabo prozračnim prostorima.
Živjeti i raditi na mjestima prepunim toksičnog zraka, bez mogućnosti prozračivanja, može dovesti do tzv. „sindroma bolesne zgrade“, stanja koje karakteriziraju zdravstvene tegobe poput glavobolje, vrtoglavice, iritacije sluznice i kože te kašlja i suhoće grla. Međutim, istraživanje koje je 1990-tih godina provela NASA ukazalo je na jednostavno rješenje, pokazujući kako biljke igraju veliku ulogu u pročišćavanju i osvježavanju zraka, uklanjajući i do 90 posto različitih toksičnih tvari iz prostorija u kojima živimo i radimo.
Apsorpcijom štetnih tvari biljke pomažu u borbi protiv najčešćih uzroka zagađenog zraka u kućanstvu. Osim toga, također pomažu potaknuti imunološki sustav, povećati osjećaj sreće i smanjiti razinu depresije. Iako briga o biljkama može izgledati zastrašujuće ako imate „crni palac“ ili strah od obvezivanja, istina je da se za neke vrste biljaka prilično lako brinuti – zato je tu top 5 biljaka koje pomoći pročistiti zrak, a usto uljepšavati vaš životni prostor poprilično dugo.
Dracena / Zmajevac
Postoji više od 40 različitih vrsta biljaka Dracaena, a vjerojatno najpoznatija je Dracaena fragrans, poznata i kao drvo života. Dobro podnosi slabo osvijetljena mjesta, a ne morate brinuti i ako koji put zaboravite na zalijevanje. No, vlasnici kućnih ljubimaca možda bi željeli odabrati drugu vrstu biljke jer je toksična za mačke i pse.
Iz zraka čisti: benzen, formaldehid, trikloretilen i ksilen.
Sanseverija / Svekrvin jezik
Čak i ako nemate „zeleni palac“, ova će biljka vjerojatno preživjeti i u vašem domu. Iako je povremeno treba zalijevati, obično preferira suho okruženje i nešto sunca.
Iz zraka čisti: benzen, formaldehid, trikloretilen i ksilen
Spatifilium / Mirni ljiljan
Mala, ali moćna biljka koja čisti zrak, poprilično nezahtjevna za održavanje. Dobro uspijeva i u sjenovitim mjestima, a kad ja zatreba vode, „dojavit“ će vam sama tako što će joj listovi klonuti. Ali, držite je dalje od kućnih ljubimaca jer je otrovna za njih.
Iz zraka čisti: amonijak, benzen, formaldehid i trikloretilen.
Fikus
Sve vrste fikusa čine odličan posao kad je riječ o pročišćavanju zraka, a u pravilu ih je lako i uzgajati. Poznate i pod nazivom „gumijevci“ zbog specifičnih listova, dobro uspijevaju i u sjenovitim, hladnijim dijelovima doma.
Iz zraka čisti: benzen, formaldehid i trikloretilen.
Kordilina / Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan ubraja se među biljke koje je najlakše uzgajati, a visoko se smjestio i na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Predstavlja dobar izbor za početnike ili one zaboravljive jer dobro podnosi neredovito zalijevanje, a uspijeva i u sjeni.
Iz zraka čisti: formaldehid i ksilen
Pročitaj i ovo:
• Zazelenite što više životni i radni prostor – biljke nas čine zdravijima i sretnijima
• 15 ideja kako u svoj dom ubaciti što više biljaka