Tko ima moć u vašoj vezi? Način na koji partneri odgovore na to pitanje može imati značajan utjecaj na to koliko su sretni u vezi ili braku, pokazala su nedavna istraživanja. Studija u magazinu ‘Sex and Marital Therapy’ otkrila je da parovi koji uravnotežuju ‘moć’ imaju kvalitetniji odnos, iako bi razlozi mogli biti različiti za muškarce i žene.
Ravnopravnost = sreća
Češki su istraživači prikupili podatke o 192 heteroseksualna para različitog socioekonomskog podrijetla koji su istraživani u prethodnim studijama tijekom 2008. i 2018. godine Svi su parovi bili u dugoročnim vezama, zajedno najmanje osam mjeseci ili živjeli zajedno najmanje pet mjeseci.
Parove su pitali tko ima više moći u vezi, zadnju riječ u raspravama, tko kontrolira donošenje odluka, rapodjelu resursa, brigu oko djece, vrijeme za vođenje ljubavi – ukratko, tko je dominantniji. Rezultati istraživanja su pokazali da partneri koji dijele moć donošenja odluka i koji su otprilike jednako dominantni su više zadovoljni svojim odnosima.
Kako muškarci i žene reagiraju na neravnotežu moći?
Među neravnopravnim odnosima žene su imale više moći u 54% njih. Zanimljivo je da je nejednakost moći teže utjecala na zadovoljstvo muškaraca u odnosu na žene. Kako su muškarci sebe okarakterizirali manje dominantnima, tako se sreća u odnosu smanjivala. No također su bili manje sretni i kad je njihova partnerica osjećala da ima manje moći.
Sreća ženskih polovica u vezi je više ovisila o tome na koji se način pristupa odnosu (ne)ravnopravnosti u vezi. Drugim riječima, žene su bile manje zadovoljne svojim vezama s partnerom kojeg karakterizira vrlo dominantna osobnost ili partnerom koji je imao tendenciju vršiti veliku kontrolu nad njima. Sama percepcija moći nije utjecala na zadovoljstvo kod žena već negativne karakteristike koje su dolazile s tom neravnotežom.
„Muška moć je uglavnom povezana sa silom i većom vjerojatnosti za korištenjem izravnijih, agresivnih taktika. S druge strane, žene svoju dominaciju ispoljavaju kroz druge kanale i neizravne strategije“, piše u istraživanju.
Što se događa kada jedna osoba ima moć?
U neuravnoteženim odnosima, čak je i osoba s više moći manje sretna – a to se posebno odnosilo na muškarce u ovoj studiji. Znanstvenici pretpostavljaju da bi to moglo imati veze s ‘višom vrijednošću partnera’, što je u osnovi izraz za ‘partnera izvan vaše lige’.
U osnovi, osoba s ‘višom vrijednosti’ manje je ovisna u vezi jer lako može pronaći drugog partnera, što joj daje više snage u vezi. Osoba s ‘nižom partnerskom vrijednosti’ je više ovisna u vezi – ali isto tako i sretnija u njoj jer je u vezi s nekim tko je sjajan ‘ulov’. U međuvremenu, njihov bi partner mogao biti manje oduševljen ako zna da postoje bolje alternative izvan veze.
Da, sve je ovo prilično jezivo. No ovo je istraživanje doprinos razumijevanju dinamike snage i shvaćanju potencijalnog razloga zašto su odnosi s disbalansom moći možda manje zadovoljavajući i zašto bi trebalo poraditi na ravnopravnosti.
Pročitaj i ovo:
- 5 znakova koji ukazuju da je prekid veze vaša nova prilika za sreću
- Može li veza bez seksa opstati? Evo što kaže seksualni terapeut
- Kako izgraditi narušeno povjerenje u dugogodišnjim, ali i u novim vezama?