Već dobro znamo zbog kojih je sve razloga tjelovježba dobra za nas – ona održava tjelesnu težinu pod kontrolom, čini nas snažnijima i okretnijima, pridonosi očuvanju mladolikog izgleda te čuva pokretnost i u starijoj dobi. No, jeste li znali da vas vježbanje može učiniti sretnijom osobom? Ako vježbate i redovito ste aktivni, nije slučajnost da se osjećate manje pod stresom, manje uznemireni i općenito sretniji. A razlog se krije u šest načina na koje nas tjelovježba čini sretnijima.
Oslobađa sretne kemikalije u mozgu
Kao kemikalija koja igra ulogu u osjećaju sreće, dopamin je važan neurotransmiter u mozgu potreban za osjećaj sreće i zadovoljstva. Mnoge studije upućuju na to da, kako starimo, neprestano gubimo dopamin, zbog čega moramo stalno tražiti iskustva i aktivnosti koje pridonose njegovom oslobađanju. A najbolji način za povećanje proizvodnje dopamina? Tjelovježba. Zato trčite, biciklirajte, skačite te postanite i budite sretni.
Tjelovježba budi energiju
Bez sumnje, ima dana kada se osjećate previše umorni da biste vježbali i kada je vježbanje posljednja stvar na svijetu koju biste željeli učiniti. No, u većini slučajeva, vjerojatno ćete se osjećati energičnije nakon treninga nego što ste bili prije njega. A pritom više energije ujedno znači i više prilika da se osjećate sretnije.
Poticaj za samopouzdanje
Kada se ne osjećate dobro u svom tijelu ili ste nezadovoljni vlastitim izgledom, i previše je lako izgubiti samopouzdanje. A to može imati negativan učinak na sva područja vašeg života, uključujući vaše odnose, karijeru, ciljeve i težnje. Ali kada počnete vježbati i promatrati transformaciju kroz koju prolazi vaše tijelo i što ono sve može, to se može brzo promijeniti. Zahvaljujući tjelovježbi, lakše ćete zavoljeti svoje tijelo te se ujedno osjećati jačim, neovisnijim i sigurnijim. Nema ničeg poput boljeg osjećaja samopouzdanja za povećanje ukupne sreće.
Olakšava tjeskobu
Ako pate od anksioznosti, okretanje tjelovježbi moglo bi donijeti pozitivne promjene. Nedavne studije o učincima vježbanja pokazuju da, kod ljudi koji pate od tjeskobe, neposredno poboljšanje raspoloženja nakon tjelovježbe popraćeno je i dugoročnim efektima, slično onima koje nudi meditacija i terapija razgovorom.
Lijek protiv nesanice
Problemi sa spavanjem? Preskočite tabletu za spavanje i umjesto toga pokušajte s tjelovježbom. Pokazalo se da redovita aktivnost i vježbanje pomaže ublažiti probleme sa spavanjem kod osoba koje pate od nesanice i poremećaja spavanja, i pritom općenito pridonosi poboljšanju kvalitete sna. No, prije samog odlaska na počinka, izbjegavajte fizičke aktivnosti visokog intenziteta, jer bi to moglo narušiti kvalitetu sna. I jasno, znate kako se dobro osjećate kad se pošteno naspavate?
Manje stresa = sretniji i zdraviji život
Ne samo da će tjelovježba eliminirati učinke stresnog dana, nego ćete redovitom tjelovježbom manje osjećati stres na dulje staze. To je zato što se prilikom vježbanju zapravo podvrgavate stresu niske razine, povećavajući broj otkucaja srca i pokrećući hormonalne promjene. Kada se dovoljno puta podvrgnete „stresu vježbanja“, vaše će tijelo s vremenom postati bolje u upravljanju stresom na ostalim područjima života.
Stoga, sljedeći put kad se osjećate loše, pod stresom ili uznemireno, pokušajte te negativne emocije otjerati tjelovježbom. Jer ne samo da ćete se osjećati samopouzdanije, energiziranije i smirenije – bit ćete zdravija i sretnija osoba.
Pročitaj i ovo:
• Što se događa s tvojim tijelom ako prestaneš vježbati?
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Loše držanje? Ispravite ga vježbama koje možete odraditi i za radnim stolom