Treniranje sporta u djetinjstvu dugo je bilo povezano s poboljšanjem socijalnih vještina, radne etike i poštovanja autoriteta, ali nova studija objavljena u časopisu Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging pokazuje da sudjelovanje u timskim sportovima može imati važnu funkciju u očuvanju mentalnog zdravlja i zaštiti od depresije.
Autori studije u istraživanje su uključili 4000 djece u dobi od 9 do 11 godina i obratili pažnju na njihove mozgove, odnosno veličinu hipokampusa, kako bi ispitali vezu između bavljenja sportom i simptoma depresije. Otkrili su da su sva djeca koja su bila aktivna u timskim sportovima imala veći hipokampus – regiju mozga koja igra važnu ulogu u pamćenju, učenju i reagiranju na stres. Smanjivanje hipokampusa dugo je povezivano s depresijom, a istraživači su otkrili da dječaci koji su se bavili određenim timskim sportom nisu imali samo veći hipokampus, nego su pokazivali i manje simptoma depresije.
I djevojčice koje su se bavile timskim sportovima imale su veći hipokampus, ali istraživači nisu uočili povezanost s manje depresivnih simptoma. Ipak, važnost timskih sportova bila je očita – istraživači su otkrili da je korelacija između sporta, aktivnosti mozga i mentalnog zdravlja bila veća kod učenika koji su sudjelovali u organiziranom bavljenju momčadskim sportovima, za razliku od povremenog grupnog treninga ili bavljenja glazbom i umjetnošću.
Lisa Gorham, autorica studije, smatra kako se razlog krije u kombinaciji vježbanja i socijalne potpore, zbog čega sudjelovanje u timskim sportovima može biti koristan dodatak prevenciji ili liječenju depresije kod mladih ljudi.
Iako se ovo istraživanje usredotočilo na djecu, mnoga prethodna istraživanja pokazala su da doista postoji veza između mentalnog zdravlja i vježbanja u grupi. Studija iz 2018. godine objavljena u časopisu Lancet Psychiatry pokazala je da su osobe koje su vježbale imale manje „loših“ dana od onih koji nisu vježbali, a u slučajevima osoba koje su trenirale timske sportove, „loših“ dana je bilo još i manje. Osim toga, studija iz 2017. godine iz časopisa Journal of American Osteopathic Association pokazala je da vježbanje s grupom značajno poboljšava kvalitetu života i smanjuje stres, za razliku od solitarnog vježbanja kao što je trčanje.
Bilo da imate 12 ili 52 godine, čini se da postoji nezanemariva veza između mentalnog zdravlja i vježbanja u grupi. Zato sljedeći put okupite ekipu pa nabacite hakl ili osvojite Sljeme, a vaše tijelo i vaš mozak će vam zahvaliti.
Pročitaj i ovo:
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Redovito vježbate? Zapravo ste mlađi nego što mislite