Svaki poduzetnik se povremeno, nakon teškog dana na poslu, osjeća kao da je bačen na koljena. U takvim trenucima najviše dolazi do izražaja njegova otpornost koja mu pomaže da nastavi ići, unatoč svemu, prema svome cilju. No nije uvijek lako pronaći takvu snagu u sebi. Osobno, već godinama podučavam svoje klijente jednostavnoj 2-minutnoj navici koju i sam redovito prakticiram.
Kao lider i poduzetnik u svojoj sam 30-godišnjoj karijeri imao svakakve dane koji su u meni znali potaknuti najrazličitije osjećaje. To me primoralo da naučim moćnu tehniku “preživljavanja” koja mi pomaže da se regeneriram na kraju teškog poslovnog dana. Potrebno je odvojiti samo dvije minute na kraju dana i razmisliti o sljedećim rečenicama.
1. “Život sa sastoji od 10 posto onoga što nam se dogodi i 90 posto naše reakcije na to.”
Ovaj citat Charlesa Swindolla prvi sam put otkrio dok sam još bio mladi lider. Toliko je odjeknuo u mom umu da sam ga odmah zalijepio na vrata svoga ureda. Ova nas misao snažno podsjeća da mi sami možemo odabrati način na koji ćemo promatrati dnevne događaje. U tome leži moć razmišljanja o ovoj rečenici.
Mi biramo. Možemo naći nešto dobro u svakodnevnim događajima ili nas oni mogu uvući u sve veći i veći očaj. U takvim situacijama pokušajte s jednim trikom. Kada počnete očajavati zbog onoga što je krenulo po zlu, zastanite i pronađite dva potpuno različita načina na koje možete promatrati neku situaciju.
Zapitajte se:
- Jesu li me događaji u danu oslabili toliko da ne mogu dalje ili me oni na neki način jačaju?
- Jesu li događaji zaista nanijeli nepopravljivu štetu ili su uzrokovali privremeni zastoj, nešto od čega je moguće oporaviti se?
- Jesu li događaji toga dana bili uzrok da drugi istinski počnu sumnjati u moje sposobnosti ili su oni primarno poljuljali moje samopouzdanje?
- Je li dan svima pokazao da sam “luzer” ili mi je jednostavno dao do znanja na čemu trebam poraditi?
Shvatili ste princip. Kada si zadate zadatak formulirati dva suprotna gledišta, prisjetit ćete se kako uvijek imate izbor i instinktivno ćete se okrenuti prema pozitivnom kraju spektra.
2. “Zahvalnost je ono što pretvara ono što imamo u dovoljno – i više od toga.”
Ova skraćena verzija citata autorice Melody Beattie važna je za drugi korak – dovoljna je samo minuta da ga se prisjetimo. Unatoč tomu što nam je dan bio loš, sigurno postoje neke stvari koje su bile dobre. Važno je to prepoznati. I ne samo da imate dovoljno, nego ste i vi sami dovoljni. Dajte sami sebi desetak sekundi za tugovanje zbog onoga što vam se toga dana dogodilo, a zatim “okrenite ploču” i razmislite o svim stvarima na kojima morate biti zahvalni.
Otkrio sam da se, bez obzira na to što je u tom danu pošlo po zlu, naša perspektiva mijenja istoga trenutka kada svoj fokus preusmjerimo na ono što imamo i na čemu možemo biti zahvalni. Na kraju teškog dana odvojite dvije minute za ovu vježbu koja će vas promijeniti i više nego što mislite.
>> Više poduzetničkih tema čitajte na: www.poduzetnik.biz
Pročitaj i ovo:
- Alan Sumina: “Nanobit može poslužiti kao primjer kako se i u Hrvatskoj može uspjeti”
- Sve zamke Parkinsonovog zakona: Kako napraviti više u manje vremena?
- To-be lista: Ovo su jedina pitanja koja si vrijedi postaviti na kraju dana
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!