Znate li što je „tech neck“? Ovaj relativno novi pojam vezan je uz još jednu zdravstvenu poteškoću izazvanu modernim načinom života i našom opčinjenošću tehnologijom, a označava položaj u kojem je glava pognuta prema dolje te gornji dio leđa lagano pogrbljen dok zurimo u smartphone ili ekran laptopa.
Naravno, ništa od toga nije bezazleno. Kroz dulji vremenski period, ovaj položaj stvara konstantan pritisak na vratnu kralježnicu te može dovesti do naprezanja mišića, ozljede diska i uklještenja živaca, a pomicanje prstiju i zglobova u repetitivnim pokretima također može uzrokovati bol i upalu u zglobovima. Česte glavobolje i migrene, bol u vratu, loše držanje te bol u donjem dijelu leđa upućuju kako je stalna potreba za boravkom u online sferi otišla predaleko.
Za početak, pokušajte primijetiti kada podižete telefon iz navike ili dosade. Što više postanete svjesni te navike, lakše ćete je se osloboditi. Najbolje što možete učiniti jest pretvoriti ostavljanje telefona u drugoj sobi u svoj svakodnevni ritual, i onda otići u šetnju, na sat joge ili prakticirati bilo koju drugu aktivnost tijekom koje ne gledate u telefon. Važno je izbalansirati vrijeme provedeno pred tehnologijom s vremenom provedenim u prirodi. Šetnja, planinarenje, sjedenje u parku, ili čak briga o vašim biljkama, sve ove stvari pružaju potreban odmor i osvježavaju duh. Osim toga, i navedene će vježbe pomoći u opuštanju mišića i rješavanju tenzije u vratu.
Postavite vremensko ograničenje
Ograničite količinu vremena i učestalost kojom upotrebljavate elektroničke uređaje. S vremena na vrijeme, odmaknite se od zaslona. Ako ga morate koristiti duže vrijeme, uzimajte česte pauze – razvijte naviku uzimanja tri minute pauze na svakih 15-20 minuta rada i korištenja uređaja tijekom koje ćete protegnuti noge i odmoriti oči.
Nemojte ostati predugo u istoj poziciji
Ustanite i napustite stolicu kad god je to moguće. Radite stojeći. Nekoliko studija, među kojima je i ona objavljena u časopisu Occupational and Environmental Medicine, pokazalo je da stojeći stolovi mogu dramatično smanjiti kroničnu bol u leđima uzrokovanu dugotrajnim sjedanjem. Česte promjene položaja također su dobra prilika da procijenite svoje držanje i razinu nelagode ili boli.
Opustite donji dio leđa
Dok sjedite, položite gležanj preko suprotnog koljena i duboko udahnite, otvarajući bok. Ova će vježba pomoći opustiti donji dio leđa, a usto rasterećuje kralježnicu, pomaže u funkciji jetre i povećava prostor za pluća.
Protresite zapešća
Možete početi polagano, a onda ubrzajte i protresite zapešća gore-dolje, s jedne strane na drugu stranu, što će pomoći osloboditi napetosti i potaknuti cirkulaciju krvi.
Istegnite leđa
Stanite široko raširenih nogu. Nagnite se naprijed i oslonite rukama na tlo. Stavite desnu ruku iza glave. Okrećite desni lakat i prsa prema stropu što je više moguće. Vratite se natrag na početak, pokušavajući dotaknuti lijevu ruku desnom lakom. Učinite 10 ponavljanja, a zatim ponovite s drugom stranom.
Otvorite prednji dio tijela
Isprepletite ruke iza leđa dok sjedite kako biste otvorili prednji dio tijela i izravnali gornji dio leđa. To je najdjelotvorniji način da se izravno suprotstavite negativnom učinku koji na vašu kralježnicu ostavlja predugo sjedenje ili dugotrajno gledanje u telefon. Da biste izravnali leđa, postavite ruke u širini ramena ili šire na stol i nagnite se naprijed, tijelom oblikujući pravi kut. Zadržite nekoliko udaha i pustite glavu da padne. To će kontrirati pogrbljenju gornjeg dijela leđa i pomoći u održavanju dobrog držanja.
Osim ovih vježbi, promatranje prirode odmara napete oči i smiruje živce kao ništa drugo. Još jedan vrijedan savjet podrazumijeva da držite telefon podalje i svakodnevno vježbate komuniciranje s drugom osobom – lice u lice.
Izvor: www.mindbodygreen.com
Pročitaj i ovo:
• Muče vas bolovi u leđima? Evo zašto ih ne smijete ignorirati
• Digitalni detox: Koliko možeš izdržati bez mobitela i laptopa?
• Otkrij neočekivanu dobrobit vježbanja koja nam je svima potrebna