Za stanovnicu našeg podneblja je boravak na krajnjem jugu Kalifornije prepun neuobičajenih dojmova. Naročito zimi, kad se temperaturna razlika penje do 30 Celzijevaca. U njihovu korist!
Tamo godišnja doba baš i ne postoje. Vremenski se uvjeti svode na dvije mogućnosti: ugodno i vruće.
Nebo je uglavnom blistavo plavo, iako oblaci ponekad znadu nanijeti kišu, a vjetar navaljati maglu s oceana. Što je poprilično rijedak prizor.
Klima je pustinjska, pa čim zađe sunce temperatura osjetno pada. Znači, ako izlazite tijekom dana, ali se kanite zadržati vani i poslije zalaska sunca, trebate biti opremljeni po sistemu NNI (ništa nas ne smije iznenaditi): tijekom dana možete hodati u sandalama, bermudama i majicama bez rukava (uz obavezno pokrivalo za glavu), ali je za večer bolje da su vam pri ruci sokne, veste i jakne. Da bi vam bilo što udobnije, turistički skroman izbor odjeće mirno možete oblačiti u najnevjerojatnijim kombinacijama. Pravilo što maštovitije i ležernije garantira savršeno uklapanje u okruženje.
Toliko o sceni u kojoj sam se obrela…
slika 1.U predvečerje se nekoliko stotina ljudi okuplja na plaži, pa svirkom i plesom
slika 2. ispraćaju sunce koje tone za horizont
Pasionirana sam skitnica po prirodi, svijet promatram k’o znatiželjna svraka, znam ponešto o aromaterapiji, omiljena područja su mi prirodna parfimeristika i pripremanje hrane, pa je i moje gledanje na svijet (a time i ovaj “izvještaj”) neminovno uokvireno tim interesima.
Ovdje su biljke koje mi obično uzgajamo u teglama ooogromnih dimenzija: kaktusi, fikusi, božićne zvijezde su – veći od pripadajućih im kuća!
slika 3. Kaktus pred vratima prema feng shui-ju štiti od krađa i uroka…
slika 4. Stabla fikusa benjamina su me svaki put impresionirala svojom veličinom
slika 5. Što reći na ovoliku božićnu zvijezdu?
Drveće eukaliptusa, niaulija i ružičastog papra je sveprisutno: u drvoredima, parkovima, na obroncima uz prometnice… Ono sigurno utječe na kvalitet zraka, koji ovo podneblje čini atraktivnim zimskim prebivalištem. Ovdje se lakše diše, pa oni koji mogu birati rado tu provode svoje starije dane.
slika 6. Drvo eukaliptusa
slika 7. Krošnja rascvjetanog niaoulija
slika 8. A može i na crveno
slika 9. Krošnja ružičastog papra
Drveće manuke je manje, sadi se u vrtovima i parkovima, a postoje i grmolike varijante često formirane u živice. Oko njih se uvijek čuje zuj mnogobrojnih pčela.
slika 10. Živica od rascvjetane manuke
Krošnje različitih citrusa prepune plodova su čest prizor na okućnicama. Neki od njih se ne sreću na svakom koraku…
slika 11. Kumkvat
slika 12. Budina šaka
Ekološki osviješteni vlasnici kuća imaju na umu da žive na terenu otetom od pustinje, da se voda za potrebe grada doprema i iz okolnih država gdje njezin nedostatak počinje ugrožavati opstanak farmi, pa tome prilagođavaju izbor biljaka koje njeguju oko svojih domova.
slika 13. Zbirka kaktusa pred kućom razumnih stanovnika ovog podneblja
slika 14. Kaktus u cvatu
A kaktusi ih nakratko nagrade raskošnim prizorima.
Napisala: Slobodanka Poštić
1. dio Tamo gdje palme njišu grane
2. dio Kontrasti Amerike
3. dio Skitanje u sjeni palmi