Izležavanje na suncu pruža nam topli osjećaj ugode i kratkoročno gledajući, preplanuli ten poboljšava naš izgled. Međutim, kumulativni efekti izlaganja suncu povećavaju rizik od oštećenja stanica, bora na koži, staračkih pjega, aktinične keratoze i raka kože pa i najopasniji tip oštećenja kože – melanom. Možete li uočiti posljedice intenzivnog izlaganja suncu?
Preplanulost
Preplanula put često se smatra poželjnom karakteristikom premda je boja koju vidimo zapravo posljedica oštećenja epidermisa – površinskog sloja kože. Izlaganje ultraljubičastom zračenju (UV zračenju) ubrzava efekte starenja i povećava rizik od razvoja raka kože. Kako biste spriječili takva oštećenja kože, koristite kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (30 i više).
Opekline od sunca (1. stupanj)
Opekline nastale pod utjecajem sunca posljedica su UV zraka. Većina takvih opeklina rezultira crvenilom kože i bolnim osjećajem koji prožima samo vanjski sloj kože. Opekline od sunca obično se pojavljuju nekoliko sati nakon izlaganja suncu, a može proći i nekoliko dana prije nego što u potpunosti zacijele. Tablete protiv bolova kao što su aspirin ili ibuprofen, hladni oblozi, aloe vera ili hidratantne kreme mogu olakšati ove tegobe.
Opekline od sunca (2. stupanj)
Opekline drugog stupnja mogu oštetiti dublje slojeve kože kao i živčane završetke. Zbog toga, oporavak traje duže i mnogo je bolniji. Karakterizira ga crvenilo, otoci i mjehurići na površini kože. Ukoliko dođe do pojave takvih mjehurića, nemojte ih istiskivati jer oni imaju zaštitnu ulogu. Osim toga, njihovim kidanjem riskirate kožnu infekciju.
Bore
Sunčeve zrake nerijetko čine našu kožu naizgled starijom – uglavnom zbog bora. Više od 80% znakova starenja kože kod odraslih rezultat je posljedica izlaganja suncu koje su zadobili u mlađoj dobi. Razlog tome je što UV zrake uništavaju vlakna u koži koja se nazivaju elastin. Smanjenjem elastina, koža se jednostavno objesi te izgubi svoju elastičnost.
Neujednačen ten
Previše izlaganja suncu može uzrokovati neujednačenu pigmentiranost kože. Pojedina područja kože čine se tamnijima, dok su drugi dijelovi mnogo svjetliji. Sunce također može uzrokovati trajne promjene na kapilarama što za posljedicu ima crvenilo kože.
Pjegice
Pjegice su pigmentirane točke na koži koje se obično pojavljuju na dijelovima tijela koje često izlažemo suncu. Uočljivije su ljeti, pogotovo kod osoba svjetlije puti. Pjegice ne predstavljaju rizik za zdravlje, ali neki se tipovi tumora u ranijim fazama pojavljuju kao pjege. Ukoliko primijetite bilo kakve anomalije povezane s pjegama na koži, posjetite liječnika.
Melasma
Melasma ili Chloasma faciei pojavljuje se kao tamnije obojeni, smećkasti uzorak na obrazima, nosu, čelu i bradi. Iako se često pojavljuje kod žena za vrijeme trudnoće – mogu je imati i muškarci. Nakon završetka trudnoće melasma se najčešće povlači. Ukoliko imate melasmu, obavezno koristite zaštitne kreme za sunčanje jer sunčeva svjetlost može pogoršati to stanje.
Staračke pjege
Smeđe ili sive točke na koži – staračke pjege – zapravo nisu uzrokovane starenjem premda se u zrelijoj dobi povećavaju. Staračke pjege su posljedica izlaganja suncu, najčešće se pojavljuju na zonama tijela koje su bile učestalo osunčane; lice, ruke i prsa. Kreme za posvjetljavanje, razni pilinzi i tretmani za uklanjanje staračkih pjega mogu smanjiti njihovu uočljivost. Staračke pjege su same po sebi bezopasne, ali mogu biti i jedan od pokazatelja ozbiljnijih bolesti poput melanoma.
Aktinična keratoza
Maleni crvenkasti ili smećkasti uzorci koji se pojavljuju na području glave, vrata ili ruku mogu biti uzrokovani pretjeranim izlaganjem suncu. Predstavljaju ranu fazu u razvoju raka kože. Aktinična keratoza obično se pojavljuje kod ljudi starijih od 40 godina, ali se može pojaviti i kod mlađeg uzrasta. Osobe svjetlije puti, plave ili crvene kose te zelenih ili plavih očiju imaju najveći rizik od pojavljivanja aktinične keratoze. Pravovremenim prepoznavanjem ovog stanja i preventivnim djelovanjem može se zaustaviti njeno uznapredovanje.
Farmerska usna (Cheilitis actinica)
Povezana je s aktiničnom keratozom i predstavlja ranu fazu u razvoju tumora, a obično se manifestira na donjoj usni. Popraćena je stalnom suhoćom i ispucanošću donje usne, u nekim slučajevima dolazi i do otoka donje usne i promjena njenog ruba. Ukoliko se ne izliječi na vrijeme, farmerska usna može prijeći u planocelularni karcinom.
Planocelularni karcinom
Ova vrsta raka kože pojavljuje se u obliku čvrstih crvenih nodula ljuskave građe koji često krvare ili stvaraju kraste te ranice koje ne zacjeljuju. Najčešće se pojavljuju na području nosa, čela, ušiju, donje usne, ruku kao i drugi dijelova tijela koji se često izlažu suncu. Planocelularni karcinom je izlječiv ukoliko se na vrijeme prepozna i počne liječiti.
Bowenova bolest
Ova bolest poznata je i pod nazivom planocelularni karcinom in situ, a manifestira se na sličan način – najčešće kao rane na koži koje ne zacjeljuju. Ovaj tip raka kože razvija se na površini kože. Međutim, postoji i invazivna varijanta ove bolesti u kojoj tumorske stanice rastu prema unutra i šire se po unutrašnjosti tijela.
Bazocelularni karcinom
Najčešća forma raka kože je bazocelularni karcinom. Nasreću, dosta se uspješno liječi i šanse da se proširi po tijelu vrlo su male. Svejedno, može uzrokovati oštećenje okolnog tkiva. Najčešće se pojavljuje u starijoj dobi, a može se pojaviti u više različitih oblika; kao bjelkaste nakupine, često s vidljivim krvnim žilama na području ušiju, vrata ili lica. Tumori se također mogu pojaviti kao plosnate, čvrste nakupine boje mesa na području leđa ili prsa.
Melanom
Melanom nije toliko učestali tip raka, ali predstavlja ozbiljnu bolest koja može biti čak i smrtonosna. Mogući znakovi melanoma su promjene u izgledu madeža ili pigmentiranih područja. Ukoliko uočite promjene u veličini, obliku ili boji madeža obavezno posjetite liječnika. Melanom se može razviti samo na području kože ili se pak može raširiti i na unutarnje organe te kosti. Ponovno vrijedi pravilo da ako se na vrijeme otkrije se može izliječiti.
Katarakta
Katarakta je zamagljeno područje na leći oka koje blokira prolazak svjetlosti u retinu. Iako su bezbolni, katarakti mogu uzrokovati probleme s vidom. Mogu se izbjeći nošenjem sunčanih naočala i šešira kako bi se spriječilo direktno izlaganje očiju suncu.
Klonite se sunca
Najučinkovitiji način da izbjegnete opekline od sunca, preuranjene bore, rak kože i ostala oštećenja na tom najvećem ljudskom organu jest da se klonite sunca, pogotovo u razdoblju između 10 i 16 sati – kada je ono najjače. Drugo što možete učiniti za svoju kožu jest da koristite kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (30+), nosite sunčane naočale i šešire te zaštitite najosjetljivije dijelove tijela prikladnom odjećom kad se nalazite na otvorenom. Ukoliko primijetite bilo kakve promjene na koži, madežima ili pojavu izraslina i rana koje ne zacjeljuju što prije posjetite liječnika.