Tamara Obrvan poznato je lice hrvatske kozmetološke scene. Ova rođena Korčulanka sa zagrebačkom adresom i dnevnim poslom u administraciji, pretvorila je svoj hobi u zanimljiv i uspješan projekt koji je na društvenim mrežama okupio skincare entuzijaste diljem Hrvatske.
Skincare akademija je platforma gdje možete pronaći relevantne recenzije kozmetičkih proizvoda te stručne savjete o njezi kože, a sve u režiji ove mlade i inspirativne žene, koja je silne godine proučavanja kozmetologije pretočila u znanje koje rado dijeli s drugima. Tamara se trudi sve svoje savjete temeljiti na najnovijim i vjerodostojnim znanstvenim spoznajama, uz veliko poštovanje prema struci, a sve recenzije proizvoda su realne i iskrene. A kao poseban cilj svog rada izdvaja poticanje drugih da prihvate svoju kožu sa svim svojim nesavršenostima.
Sada nam je svima jasno da je Skincare akademija jedna fantastična ideja koja je premašila očekivanja, ali kakav je bio početak? Kako se rodila sama ideja, otkud inspiracija, znanje i poticaj za bavljenje kozmetologijom?
– Iskreno, nikad nisam mislila da će Skincare akademija ovako brzo rasti. Kada me pitaju kako sam u tako kratkom vremenu došla do tolikog broja pratitelja, gostujućih članaka i suradnji, znam se našaliti da sam samo otvorila profil i zatim je sve izmaklo kontroli. Odmalena sam voljela kozmetiku – kako su neke cure krale maminu šminku, ja sam krala mamine kreme. Godinama sam isprobavala i proučavala kozmetiku iz čiste ljubavi prema istoj, a kada sam nakon potresa u Zagrebu u ožujku 2020.g shvatila da mi treba neka distrakcija od stresa – rodila se Skincare akademija. Dodatna inspiracija i poticaj mi nije bio potreban, sam proces njege i istraživanje o istoj su mi dovoljno inspirativni za sve što radim, a čim nam je nešto blisko srcu lako je pamtiti i učiti o tome.
Vi uz vođenje Skincare akademije imate i stalan posao u administraciji. Kako stižete sve to, osobito kada je u pitanju držanje koraka s novim spoznajama u kozmetici i svim silnim novim proizvodima i načinima njege?
– Iskreno, nije toliko teško kao što se može činiti. Naravno, sad kad je SA postala malo ozbiljniji projekt zahtijeva malo više vremena, ali stigne se sve. Posao mi oduzme samo 8h dnevno, svašta se da utrpati u preostalih 16 sati ako ima volje i želje. Također, jako volim svoj posao pa me ne iscrpljuje i ostavlja mi dovoljno energije za sve ostalo. I prije otvaranja Skincare akademije sam većinu slobodnog vremena posvećivala proučavanju njege kože, tako da mi se tu ništa posebno nije promijenilo.
Postoje razni kozmetički proizvodi na tržištu danas, mnogi od njih ne zadovoljavaju standarde, dok su drugi i više nego odlični. Što možete savjetovati kupcima, na što treba obratiti pozornost prilikom odabira proizvoda?
– Najvažnije od svega je da se proizvode kupuje od certificiranih proizvođača i prodavača. Naime, s popularizacijom njege kože su se popularizirale i kopije, ali koliko god bilo primamljivo kupiti serum po pet puta nižoj cijeni od uobičajene od nepoznatog i necertificiranog proizvođača, zapitajte se što je u njemu. Smatram da je to najbitnija stavka o kojoj moramo voditi računa prilikom kupovine proizvoda.
Što se tiče sigurnosti proizvoda koji se nalaze na policama, EU ima stroge standarde proizvodnje i kontrole kozmetike koji se stalno mijenjaju i nadograđuju u skladu s najnovijim spoznajama. Stoga, možete biti sigurni da proizvodi kupljeni legalnim putem na policama EU nisu opasni po zdravlje te da sadrže dozvoljene količine svakog sastojka, koji su u potpunosti sigurni za upotrebu.
Koji su vaši favoriti za njegu lica, a koje biste preporučili ljudima s različitim tipovima kože (suha, masna, mješovita) te kako bi ta dnevna rutina njegovanja kože izgledala u vašoj režiji za sva 3 tipa kože?
– Osnovna rutina njege lica je za svaki tip kože ista: nježni čistač, hidratantna krema prilagođena određenom tipu kože i SPF prilagođen određenom tipu kože. Mnogima će čak i ovo biti dovoljno i sasvim je u redu koristiti samo ta tri proizvoda, ne treba svaka rutina biti kompleksna. Ako se želi pružiti malo dodatne njege, neki općeniti sastojci koje bi preporučila za svaki od tipova kože su:
- Masna i mješovita – salicilna kiselina 2-3x tjedno. Na masnoj je u redu koristiti je na cijelom licu, dok je na mješovitoj dobro koristiti je samo na T-zoni. Moja preporuka za masnu kožu je Olival Mikroeksfolijant, a za mješovitu Aprive SOS skin.
- Normalna – ovaj tip kože često ne zahtijeva kompleksnu njegu, ali to ne znači da joj ne možemo priuštiti malo dodatne njege u vidu povremenog nježnog peelinga s AHA kiselinama koji će vratiti sjaj i jedrost koži, poput Geek&Gorgeous Cheer up.
- Suha – pošto je riječ o koži kojoj često nedostaje lipida, ulja su odličan dodatak večernjoj rutini za ovaj tip kože. Moj osobni favorit je Novexpert Booster serum s 5-omega kiselinama, ali odlično će poslužiti i hladno tiješteno ulje avokada, argana ili makadamije kupljeno u ljekarni.
- Osjetljiva – osjetljiva koža može biti suha, masna, mješovita ili normalna. Koja god da bila, Skintegra Infrared serum je odličan spoj umirujućeg azeloglicina, centelle, niacinamida, pantenola i ekstrakta zobi.
Dolaze nam topliji mjeseci, a s njima i povećano UV zračenje, ali i odlasci na more i sunčanja. Vaše preporuke za adekvatnu zaštitu svih tipova kože i najbolji SPF proizvodi? Razlika između kemijskih i mineralnih?
– Univerzalne preporuke za zaštitu kože od sunca su da koristimo proizvod s minimalnim zaštitnim faktorom 30, širokog spektra zaštite, u dovoljnoj količini, na svim izloženim dijelovima tijela te da ga redovito obnavljamo. Redovito obnavljanje znači obnavljanje svaka 2h ako boravimo vani ili prije svakog izlaska na sunce.
Što se tiče razlike između kemijskih i mineralnih filtera, kemijski filteri se lakše upijaju u kožu i ostavljaju manje ili nimalo bijelog traga. No, kemijski filteri mogu izazvati iritacije osjetljivim kožama. S druge strane, mineralni filteri ostavljaju bijeli trag, čak i ako je riječ o nano česticama, ali ih osjetljive kože puno bolje toleriraju. Suprotno popularnom vjerovanju, ne postoji razlika u mehanizmu zaštite između kemijskih i mineralnih filtera, to je jedan poprilično ukorijenjeni mit.
Najbolji domaći proizvodi na tržištu koje ste imali priliku isprobati i koje biste preporučili svima i zašto?
– S obzirom na hobi kojim se bavim, imala sam čast isprobati jako puno domaćih proizvoda i jako je teško izdvojiti najbolje s domaće scene. Već dulji niz godina sam zaljubljena u domaći brand Skintegra, ali rađa se sve više kvalitetnih hrvatskih brendova, samo neki od njih su: Gesha, L’adria, Aprive, Moja oaza…
Nisam sklona preporuci jednog proizvoda koji bi odgovarao svima, pošto su naše kože toliko individualne da nikad ne možemo tvrditi da će neki proizvod odgovarati svima (sigurno neće). No, svima iskreno preporučujem da istraže i daju ovim brendovima šansu, mislim da ih neće razočarati.
U kojem smjeru je otišla kozmetologija danas? Postoje li novi sastojci u kozmetici i kakav učinak oni postižu?
– Zapravo sam, u široj slici stvari, dosta kratko u ovome svijetu. Razmišljam koliko ću detaljnije i sadržajnije moći odgovoriti na ovo pitanje kroz 15-20 godina (a planiram toliko ostati u ovom polju!), ali zasad bih rekla da živimo u zlatnom dobu kozmetologije. Izuzetan interes za njegu kože temeljenu na dokazanim sastojcima, a koji se rodio u zadnjih nekoliko godina, potaknuo je brendove na istraživanje i otkrivanje novih sastojaka inovativnog djelovanja. Bit će zanimljivo gledati koliko će se još novih sastojaka otkriti kroz narednih desetak godina te kakva djelovanja će pokazati sastojci koji su sad u trendu, a istraživanja o njima tek su počela.
Mnogo žena, ali i muškaraca, susreće se s problemom rozaceje, akni i seboreje? Postoje li kozmetički preparati koji uistinu mogu pomoći da se ti problemi ublaže ili odstrane? Kako bi izgledala vaša kozmetička rutina za sva tri navedena problema?
– Iako postoji veliki broj kozmetičkih proizvoda koji pomažu ublažavanju ovih problema, prvi i osnovni korak koji se u ovom slučaju mora napraviti jest posjet dermatologu. Kada mi se jave djevojke i dečki s ovim problemima, uputim ih da obavezno posjete dermatologa, pošto je riječ o stanjima kože kojima je potrebno liječenje topikalnim lijekovima, dok je kozmetika podrška u procesu i može pomoći bržem umirivanju problema.
Prilikom liječenja takvih stanja topikalnim lijekovima bitno je fokusirati se na hidrataciju, umirivanje i obnavljanje kože. Dermatolog će znati preporučiti linije proizvoda ljekarničkih brendova koje su prilagođene određenom stanju i ne kose se s terapijom.
Postoje li sastojci koji se nikako ne bi smjeli miješati u kozmetičkoj rutini? O kojima se točno radi i koje su eventualne posljedice takve antagonističke „njege”?
– Možda će ovo nekima biti iznenađenje, ali zapravo ne postoji mnogo sastojaka koji se ne smiju miješati u istoj rutini. Po mom viđenju, ovaj trend pravila u miješanju sastojaka je nastao kao posljedica trenda visokih koncentracija aktivnih sastojaka u proizvodima, zbog čega onda moramo paziti da ne ”napadnemo” kožu zbog previše jakih proizvoda odjednom, zbog čega bi ona mogla odreagirati.
Ja bih sumirala tek dva osnovna pravila. Prvo je da se leave on te jaki wash off proizvodi s kiselinama koriste bez drugih aktivnih sastojaka u rutini, dakle nakon njih samo hidratacija. Drugo je da uz retinoide ne koristimo istovremeno kiseline ili proizvode s vitaminom C, odnosno askorbinskom kiselinom. Ostale kombinacije ovise o izdržljivosti naše kože – neke kože će moći podnijeti više, a neke manje proizvoda u rutini.
Previše jakih proizvoda odjednom može voditi oštećenju zaštitne barijere kože, što se očituje kroz crvenilo, ljuskanje, zatezanje kože, peckanje, akne i slično, a rezultira dugotrajnim procesom obnove.
Koji su učestali mitovi o koži i njezi kože na koje ljudi najčešće nasjedaju?
– Nekako mi se čini da najčešće čujem dva u potpunosti oprečna mita. Prvi je taj da svi problemi s kožom nastaju od previše proizvoda, dok je drugi taj da je potrebno imati kompleksnu rutinu za zdravu kožu. Istina je negdje na sredini. Postoje kože koje jednostavno zahtijevaju nešto više proizvoda u rutini kako bi se održalo optimalno stanje i zdravlje kože. S druge strane, postoje kože kojima će minimalna rutina biti sasvim dovoljna da bi izgledale odlično i bile zdrave. Poanta je da slušate ono što vaša koža želi, a ne trendove. Da ponovimo – osnovna rutina se sastoji od nježnog čistača, hidratantne kreme i SPF-a, sve ostalo je stvar osobnog izbora i preference.
Drugi mit koji često čujem je da se koža može naviknuti na proizvod. Istina je da ovo nije moguće, ali proizvod nakon nekog vremena može postići maksimalno djelovanje na koži te se nama čini da se koža navikla. Ako se to dogodi, možemo prijeći na jaču verziju proizvoda ili neki drugi sastojak sličnog djelovanja.
Kako razlikovati, a zatim njegovati suhu i dehidriranu kožu? Postoje li tu neki vaši kozmetički favoriti?
– Suha koža je tip kože genetski uvjetovan, a kojeg karakterizira nedovoljna proizvodnja sebuma. Prisutan je osjećaj suhoće na cijelom licu, a može se javiti i osjećaj zatezanja te ljuskanje kože. Kod suhe kože je potrebno nadoknaditi manjak sebuma, lipida u koži, pa se fokusiramo na proizvode bogate emolijentnim i okluzivnim sastojcima. Riječ je prvenstveno o njegujućim kremama bogatim uljima i maslacima, ali i o uljnim boosterima. Suhoj koži je također potrebna obilna hidratacija, pošto zbog manjka lipida lako gubi vlagu.
Dehidrirana koža je stanje kože koje nastaje kada zbog oštećenja zaštitne kožne barijere koža pojačano gubi vlagu. Često se viđa kod mješovite i masne kože kao posljedica agresivne njege, a karakterizira se osjećaj zatezanja i ponekad ljuskanja. Za razliku od suhe kože koja se nedovoljno masti, kod dehidrirane kože je taj osjećaj često praćen i pojačanim mašćenjem kože te osjećajem da je koža istovremeno i masna i suha, kao i crvenilom te pojačanom osjetljivosti kože. Kod dehidrirane kože je preporuka koristiti proizvode bogate umirujućim humektansima – glicerinom, aloe vrom, hijaluronskom kiselinom, betainom, pantenolom, ektoinom itd. – kako bi se nadoknadio manjak vlage u koži te potaknula obnova zaštitne barijere kože. Također, poželjno je korištenje sastojaka koji će ojačati i obnoviti kožnu barijeru – ceramidi, niacinamid, azeloglicin…
Moj apsolutni favorit za masnu kožu sklonu dehidraciji je Bioderma Sebium Hydra krema, koja uistinu moćno hidratizira, ali i ojačava zaštitnu barijeru kože te sprečava daljnju dehidraciju. No, tržište je puno odličnih proizvoda namijenjenih za ove svrhe, primjerice Laboratoires de Biarritz Bio Reparativna krema Alga Cicosa za koju smatram da može pomoći jednako i suhoj i dehidriranoj koži, a i sama je povremeno koristim u svrhu obnove i umirivanja kože.
Razlika između mitesera i lojnih niti? Kako ih se riješiti?
– Miteseri su također poznati i pod nazivom otvoreni komedoni, a riječ je o nakupinama sebuma i (nešto manje) mrtvih stanica kože u porama. Ta ”smjesa” u dodiru sa zrakom oksidira i stvara crni vrh tipičan za mitesere. Najčešće se pojavljuju pojedinačno i nakon istiskivanja neće ili neće tako brzo nastati na istom mjestu. Najučinkovitiji način borbe protiv mitesera je mehaničko čišćenje lica u stručnom kozmetičkom salonu ili dermatološkoj ordinaciji, a zatim održavanje stanja korištenjem preparata na bazi salicilne kiseline i retinoida. Ponekad i već samo korištenje ovih preparata kroz vrijeme može pomoći nestanku mitesera, ali kod tvrdoglavih će biti potrebna mehanička ekstrakcija.
Lojne niti ili niti sebuma su normalna pojava na koži, osobito na T-zoni. Rezultat su pretjerane produkcije sebuma u nekim porama na licu, primjerice na nosu, gdje ih većina nas ima. Bojom su sličnije koži, a mogu biti i malo tamnije od kože. Nakon istiskivanja će se vrlo brzo ponovno pojaviti, nekad čak unutar 24 sata. Prvenstveno ih trebamo prihvatiti kao normalnu pojavu na koži i shvatiti da ćemo agresivnim kućnim istiskivanjem samo izazvati trajna oštećenja poput popucalih kapilara. Ako nas uistinu smetaju – proizvodi na bazi salicilne kiseline ili retinoidi mogu pomoći umanjiti ih (ali nikad u potpunosti ukloniti!).
Postoje li preparati koji mogu uspješno ublažiti znakove starenja kože? Koji su to?
– Apsolutno! Prvo bih navela da je SPF najvažniji faktor i kod prevencije i kod korekcije znakova starenja, pošto se procjenjuje da oko 80% vidljivih znakova starenja kože nastaje pod utjecajem štetnog sunčevog zračenja. Dakle, bilo da želimo spriječiti buduće ili ublažiti postojeće znakove starenja – SPF je imperativ. Također, izuzetno je bitan u prevenciji raka kože, stoga ga uvrstite u svoju rutinu.
Retinoidi su skupina sastojaka koji imaju najviše znanstvenih dokaza za anti-age djelovanje. Dugotrajnom primjenom mogu pomoći ublažiti čak i duboke bore, ali potrebna je dugotrajna primjena i predano korištenje SPF-a. Najjači retinoid koji se može dobiti u slobodnoj prodaji je retinal, a njegova najveća dozvoljena koncentracija u proizvodima je 0,1% – iako ovo izgleda kao malena brojka, i više je nego dovoljna za konkretne rezultate (uz dugotrajnu primjenu).
I sami ste imali problema s nepravilnostima kože lica i definitivno ste osoba koja može razumjeti višeslojnu problematiku tih neugodnih pojava. Osobito me se dojmila vaša izjava kako je prije svega važno prihvatiti svoju kožu onakvom kakva jest, te da sve njezine nepravilnosti više vidimo mi nego ljudi oko nas. Što biste poručili mladim djevojkama, ali i ženama koje su možda obeshrabrene u potrazi za „savršenom kožom”?
– Problem nepravilnosti kože uistinu može snažno djelovati na psihičko stanje i sliku o sebi, a pogotovo kada je prisutna kultura okrivljavanja – osobe s kožnim nepravilnostima se često optužuje da su same krive za svoje stanje zbog nedostatne osobne higijene ili nedovoljne brige o koži.
Samo zato što imate kožne nepravilnosti, ne znači da se ne brinete dovoljno o sebi i o svojoj koži. Samo zato što ne možete izdvojiti novac za skupu kozmetiku, ne znači da ne radite sve što možete. Pomalo romantično smatram da je najbitniji korak svake rutine ona iskra magije, a ta magija je ljubav i briga prema samome sebi. Kada pristupite njezi svoje kože iz pozicije ljubavi i brige prema samome sebi, dopuštate si biti nesavršeni, ali i uvidjeti koliko ste predivni u svojoj nesavršenosti – to vam niti jedna krema ne može pružiti. Ali taj trenutak njege nam pomaže upotpuniti to iskustvo i nagraditi nas za tu spoznaju.
Planovi za budućnost? Odlazak na druge platforme društvenih mreža ili možda neka vlastita linija kozmetike?
– Uf, ovo je pitanje na koje mi je teško dati odgovor. U vođenju profila me otpočetka usmjerava neki unutarnji osjećaj za pravo vrijeme, stoga sam prvo čekala da se udomaćim na Instagramu prije širenja na druge platforme. Želje i ideje postoje, mnogo njih, samo je pitanje kada ću osjetiti da je pravi trenutak. Možda taj trenutak nastupi već u periodu između davanja ovog intervjua i njegovog izlaska u javnost.
Iskreno, pitanje o pokretanju vlastite kozmetičke linije dobivam dosta često, ali mogu reći da zasad potpuno zadovoljstvo dobivam upravo iz isprobavanja i proučavanja drugih proizvoda. Ne volim raditi ništa ako to nije originalno, a zasad nemam ideju koja me dovoljno privlači svojom originalnošću. Nikad ne reci nikad, ali trenutno mi to nije niti u dugoročnim planovima – imam još toliko proizvoda za istražiti prije toga!
Pročitaj više na www.instagram.com/skincare_akademija
Pročitaj i ovo:
- Ivana Jelinčić Atkinson: Moj život u Čileu
- Kristina Kuzmič: “Želim ostaviti trag i želim da taj trag bude pozitivan”
- Mirna Medaković Stepinac: “Prepuštam se i uvijek uzimam najbolje od života”
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!