Mnogi od nas zapuštaju zdravlje zubi, no oni bi se trebali naći više na listi prioriteta. Briga za zube podrazumijeva kvalitetno četkanje, korištenje zubnog konca, izbjegavanje pretjeranog unosa šećera, kave i duhana te pravovremene odlaske zubaru.
Ovi će vas postupci poštedjeti truda, novca i vremena koje biste u suprotnom potrošili na naknadne popravke i intervencije. U lijepom osmijehu ujedno leži i ključ mladolikog izgleda.
Ugledni stručnjaci dr. Brian Harris i dr. Lawrence Fung specijalizirani za estetsku stomatologiju izdvojili su najvažnije čimbenike koji utječu na izgled zubi te na njegove promjene koje dolaze s godinama.
Položaj
Zubi ne ostaju cijelog života u fiksnoj poziciji, no njihovo pomicanje nije problem kad smo mlađi jer čeljust raste pa zubi imaju dovoljno prostora. S druge strane, kako godine odmiču, naši obrazi i područje oko usta gube dio svog volumena i kolagena što može dovesti do znatnih promjena u izgledu.
Zubi se mogu nakriviti prema unutra te postati kraći i izgledati istrošeno te tako uzrokovati promjenu izgleda cjelokupnog lica jer se udaljenost između vrha nosa i brade može smanjiti. Gubitak volumena u licu također dovodi do obješene kože obraza zbog čega se donji zubi mogu činiti izraženijima.
Boja
Holivudski osmijeh, osim sa savršeno ravnim zubima, asociramo i s blistavo bijelom bojom za koju je zaslužna zubna caklina. Ona se s godinama mijenja i stanjuje pa tako do izražaja dolazi žuta boja dentina, zubnog tkiva koje se nalazi ispod cakline. Osim toga, izgled zubi narušavaju i mrlje.
One se mogu javiti na površini zuba te biti uzrokovane hranom i pićem poput kave, čaja i vina. Njih se relativno lako riješiti. S druge strane, mrlje se mogu javiti i ispod površine zuba zbog čimbenika poput genetike i dobi te je za njihovo uklanjanje nužan odlazak zubaru.
Povlačenje zubnog mesa
Povlačenje zubnog mesa jedan je od najočitijih znakova starenja. Sa starenjem desni gube na gustoći, zbog žvakanja postaju kraće i tanje i pružaju manje potpore.
Osim toga što se zbog njihovog povlačenja zubi čine starijima, čine se i manje bijelima jer korijen zuba, koji je prirodno tamnije boje, postaje vidljiviji.
Gubitak kolagena
Kolagen je zaslužan za čvrstoću i elastičnost kože lica, stoga je ključna komponenta mladolikog izgleda, ali i glavni „krivac“ iza znakova starenja. Što smo stariji, gubimo više kolagena, posebice u području obraza i kože oko usana.
Kod većine ljudi ova promjena postane zamjetna do sredine 30-ih godina, no ako se želite boriti protiv toga, stručnjaci savjetuju da pijete mnogo vode, koristite proizvode s antioksidansima i zaštitnim faktorom te konzumirate hranu koja potiče proizvodnju kolagena poput povrća i masnih kiselina.
Pročitaj i ovo:
- Trudnoća: 3 stvari koje se mogu dogoditi vašim zubima dok očekujete bebu
- Za zdrave i blistave zube: Kako odabrati zubnu pastu po vašoj mjeri?
- Neželjena pojava pretjeranog četkanja zubi, prema stomatologu
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!