Oboljeli od celijakije dobro znaju da je pridržavanje striktne bezglutenske dijete jedini ključ njihovog zdravlja. No, što je s pojedincima koji bez obzira na striktno pridržavanje bezglutenske dijete i dalje imaju neke od probavnih simptoma (nadutost, promjene u dinamici stolice, vjetrove…)?
Istraživanja su pokazala da oko 20 % oboljelih od celijakije koji sprovode bezglutensku prehranu i dalje imaju gore navedene tegobe. Također se pokazalo da jedna trećina osoba koja ne boluje od celijakije, ali ima izraženu preosjetljivost na gluten, bez obzira na bezglutensku prehranu i dalje ima određene probavne tegobe.
Naravno, odmah se posumnjalo na popratnu kontaminaciju glutenom, koja često bude nezapažena, no kada je ista isključena, počeo se spominjati sindrom nadražajnog crijeva kao jedan od uzroka perzistentnih tegoba kod takvih osoba.
Sindrom nadražajnog crijeva je funkcionalan poremećaj debelog crijeva kod kojeg nije dijagnostičkom obradom postavljena dijagnoza patoloških (“zločestih”) promjena na crijevu, već se radi samo o poremećaju funkcije crijeva. Sindrom je danas izrazito učestao, a osim prehrane, kao jedan od okidača ovog stanja se okrivljuje i stres.
Terapija ovog stanja je FODMAP dijeta, što zapravo podrazumijeva izbjegavanje inkriminiranih namirnica, a to su prvenstveno namirnice koje se kod određenih pojedinaca slabije apsorbiraju u tankom crijevu – onda tako “neprobavljive” dolaze u debelo crijevo gdje služe kao hrana bakterijama, a kao nusproizvod nastaju plinovi koji izazivaju distenziju trbuha (nadimanje) i vjetrove. Ostatci neprobavljene hrane također mogu izazivati problem u dinamici stolice (proljev, zatvor ili periode izmjene ova dva stanja).
Prema istraživanjima, FODMAP dijeta se sprovodila u periodu od nekoliko tjedana i pokazala je izvanredne rezultate – 100 % ispitanika s preosjetljivosti na gluten i sindromom nadražajnog crijeva po korigiranju bezglutenske dijete u smislu FODMAP dijete osjećalo se puno bolje i nije imalo tegoba. Samo istraživanje dalo je novu nadu osobama s celijakijom i preosjetljivosti na gluten čije tegobe perzistiraju bez obzira na sprovođenje klasične bezglutenske dijete. Stoga, ako ste jedan od takvih pojedinaca, definitivno isprobajte FODMAP dijetu.
Izvori:
Biesiekierski, J.R., Peters, S.L., Newnham, E.D., Rosella, O., Muir, J.G., Gibson, P.R. (2013). No effects of gluten in patients with self-reported non-celiac gluten sensitivity after dietary reduction of fermentable, poorly absorbed, short-chain carbohydrates. Gastroenterology 145(2):320-8.e1-3.
Biesiekierski, J.R., Newnham, E.D., Shepherd, S.J., Muir, J.G., Gibson, P.R. (2014). Characterization of adults with self-diagnosis of nonceliac gluten sensitivity. Nutrition in Clinical Practice, 29(4):504-509.
About Irritable Bowel Syndrome. (Sept 28, 2015). International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders.
Sainsbury, A., Sanders, D.S., Ford, A.C. (2013). Prevalence of irritable bowel syndrome-type symptoms in patients with celiac disease: a meta-analysis. Clinical Gastroenterology and Hepatology 11(4):359-65.e1.