Istraživači s Tehnološkog sveučilišta Chalmers predstavili su učinkovit način recikliranja metala iz istrošenih baterija, pri čemu se istodobno minimalizira gubitak vrijednih sirovina poput nikla, kobalta i mangana.
Također, u procesu nisu potrebne skupe ili štetne kemikalije jer istraživači koriste oksalnu kiselinu – organsku kiselinu koja se može pronaći u biljnom svijetu. Nova metodu recikliranja baterija iz električnih vozila omogućuje uporabu 100 posto aluminija i 98 posto litija.
Točan postupak jedinstveno je znanstveno otkriće
“Dosad nitko nije uspio pronaći prave uvjete za odvajanje ovolike količine litija pomoću oksalne kiseline, uz istovremeno uklanjanje sav aluminij”, objašnjava Léa Rouquette, doktorandica na Odjelu za kemiju i kemijsko inženjerstvo te dodaje: “Budući da sve baterije sadrže aluminij, moramo ga moći ukloniti bez gubitka ostalih metala.”
U laboratoriju za recikliranje baterija Chalmers, Rouquette i voditeljica istraživanja Martina Petranikova pokazali su kako funkcionira nova metoda – uzimaju se usitnjene komponente u obliku fino mljevenog crnog praha i otapaju u prozirnoj tekućini, oksalnoj kiselini.
Rouquette proizvodi i prah i tekućinu u nečemu što podsjeća na kuhinjski mikser. Iako izgleda jednostavno poput kuhanja kave, točan postupak jedinstveno je znanstveno otkriće. Finim podešavanjem temperature, koncentracije i vremena, istraživači su došli do novog recepta za korištenje oksalne kiseline, ekološki prihvatljivog sastojka koji se može pronaći u biljkama kao što su rabarbara i špinat.
Alternative anorganskim kemikalijama
“Potrebne su nam alternative anorganskim kemikalijama. Jedno od najvećih uskih grla u današnjim procesima je uklanjanje zaostalih materijala kao što je aluminij”, kaže Martina Petranikova, izvanredna profesorica na Odjelu za kemiju i kemijsko inženjerstvo u Chalmersu. “Ovo je inovativna metoda koja industriji recikliranja može ponuditi nove alternative i pomoći u rješavanju problema koji koče njezin razvoj.”
Metoda recikliranja na bazi vode naziva se hidrometalurgija. U tradicionalnoj hidrometalurgiji, svi metali u ćeliji EV baterije otapaju se u anorganskoj kiselini. Zatim se uklanjaju ‘nečistoće’ poput aluminija i bakra. Na kraju, mogu se zasebno oporaviti vrijedni metali kao što su kobalt, nikal, mangan i litij. Iako je količina zaostalog aluminija i bakra mala, potrebno je nekoliko koraka pročišćavanja i svaki korak u ovom procesu može uzrokovati gubitak litija.
S novom metodom, istraživači mijenjaju redoslijed i prvo dobivaju litij i aluminij. Tako mogu smanjiti rasipanje vrijednih metala potrebnih za izradu novih baterija.
Pročitaj i ovo:
- Recikliranje kod kuće: 4 jednostavna savjeta za očuvanje planeta
- Recikliranje odjeće: Kakvu odjeću odnijeti na reciklažu, a kakvu u otpad?
- Recikliranje za futuristički dizajn: Brodski kontejneri nikada nisu izgledali tako dobro