Savjeti Deepaka Chopre namijenjeni su svima koje zanima meditacija, ali se nikad nisu okušali u njoj, također i onima koji su već pokušali meditirati, no neuspješno, ali i onima koji to redovito čine – uvijek je dobro malo obnoviti znanje, zar ne? Želja Deepaka Chopre, stručnjaka u meditaciji, jest da čitav svijet meditira, barem povremeno. On je osnivač Chopra Centera, centra posvećenog poboljšanju života, a s Oprah Winfrey je osnovao program Expanding Your Happiness, program prožet meditacijom u trajanju od 21 dan.
Ako Oprah želi da čitav svijet meditira, možda je stvarno vrijeme da se započne s takvim životom? Šalimo se, naravno, no dobro je pitanje – kako započeti? Pitanja koja zanimaju svakog početnika u meditaciji postavljena su osobi koja zna sve o tome, Deepaku Chopri, te je on isto tako spremno odgovorio na njih.
Što je meditacija?
Na to pitanje Deepak odgovara da je meditacija progresivno stišavanje uma, sve do razine izvora misli koji je u tradiciji mudrosti carstvo duše i tijela. U toj poziciji svjesnosti postoji neograničeno područje kreativnosti, sinkroniziranosti, snaga namjere i oslobađanje ograničenosti.
Deepak Chopra
Koja je razlika u odnosu na jogu ili jednostavan, svakodnevni, odmor?
Chopra objašnjava kako zapadnjačko shvaćanje joge uključuje isključivo fizički aspekt, koji je samo jedan od mnogobrojnih aspekata joge. Joga je, prema njemu, ujedinjavanje individualnog uma s mišljenjem svemira pa se tako meditacija shvaća kao suština joge. Transformacija uma i tijela tijekom meditacije mnogo je dublja od jednostavnog odmora sa zatvorenim očima.
1. Cjelovitost: uključuje stavove i ponašanja koji poboljšavaju duhovnu evoluciju i uključivanje u život, istinoljubivost, nenasilje, samodostatnost, zahvalnost, smirenost itd.
2. Pravila i samodisciplina: u ovu granu spadaju ponašanja koja potiču duhovna ponašanja poput zadovoljstva, upornosti, predaje, samopropitkivanja itd.
3. Fizički položaji (asana): asana je uobičajeno interpretiranje joge i onog što uče učitelji joge. Ona uključuje povezivanje duha, uma i tijela
4. Tehnika disanja (pranayama): postoji više od sto tehnika disanja koje imaju različite učinke na tijelo poput smirivanja, hlađenja, povećanja energije, zatim efekte koji djeluju na kardiovaskularni sustav i moždane valove
5. Povlačenje osjetila i gledanje unutar tijela (pratyahara): pratyahara uključuje razne tehnike (poput kriyasa i bandhasa) koji omogućuju kontroliranje unutarnjih organa u tijelu
6. Fokusirana svjesnost i pažnja (dharana)
7. Neprekinuti tok nefokusirane pažnje (dhyana)
8. Transcedencija (samadhi) se najlakše shvaća kao odlazak van prostora i vremena i pronalaženje identiteta kao izvora svemira. To je stanje meditacije u kojoj se osoba stapa s objektom meditacije i doživljajima svijeta kao osnovama života.
Početnik sam – što da činim?
Koji je najlakši način za isprobavanje meditacije? Može li se jednostavno sjesti i sklopiti oči ili je potrebno pohađati određene treninge?
Deepak Chopra smatra kako svaka osoba može obaviti jednostavne forme meditacije. Najlakše je udobno sjesti, zatvoriti oči, pažnju usmjeriti na srce i postaviti sljedeća pitanja:
1. Tko sam ja?
2. Što želim?
3. Koji su moji životni ciljevi?
4. Za što sam zahvalan?
Nije potrebno tražiti odgovore, ali je potrebno biti svjestan misli i slika koje se pojavljuju. Koncentriranje na vlastito disanje samo deset minuta dovodi do velikog osvježenja. Osim toga, takvi postupci dovode do slučajnosti i usklađivanja sa životnim ciljevima i onoga što osoba želi.
Kakvi su učinci meditacije?
Meditacija ima psihološke efekte na snižavanje krvnog tlaka, usporavanje otkucaja srca, osnaživanje imunološkog sustava, pa čak i na usporavanje biološkog starenja. Hormoni stresa se također snižavaju. Meditacija također pomaže pri spavanju, pojačava intuitivne sposobnosti, kreativnost, svjesnost izbora te svjesnost ujednačavanja. Najvažniji cilj meditacije prelazi granice fizičkog i psihičkog. Cilj je da se u potpunosti probudi „viši ja“ koji je povezan s izvorom svega što postoji. Taj se aspekt meditacije naziva prosvjetljenjem. Osoba se nakon te vrste meditacije više ne boji smrti i otkriva pravu prirodu sebe kao beskonačnog, slobodnog i besmrtnog.
Djeluje li meditacija na svaku osobu?
Meditacija djeluje na svaku osobu koja ima zdrav živčani sustav, odgovara Deepak Chopra. Sve što je potrebno jest pratiti jednostavne korake, a dokaz tome jest uspješno meditiranje čak i kod četverogodišnje djece.
Postoji li mogućnost kombiniranja meditacije i vježbanja?
Chopra smatra kako je vježbanje joge odlična kombinacija s meditacijom. Vježbanje pomaže pri stabiliziranju efekata meditacije te pomaže pri stvaranju zdravijeg i jačeg tijela koje ujedno pomaže pri dubljem prodoru misli. No, obje se aktivnosti moraju odvijati odvojeno pa je potrebno pričekati 10-15 min između dvije aktivnosti.
Što je s anksioznim osobama i osobama pod stresom koje ne mogu doživjeti „čiste misli“?
Upravo je takvim osobama meditacija najvažnija. Ako su stres i anksioznost toliko prevladali da osoba nije u mogućnosti osjetiti „čiste misli“, obavezno je započeti s meditacijom kako bi se smanjila razina stresa.
Koliko je često potrebno meditirati da bi se osjetile određene prednosti?
Idealno bi bilo meditirati dva puta na dan, no i meditiranje jednom na dan smatra se odličnim početkom.
Koliko dugo je potrebno meditirati?
Na početku je dovoljno 15-20 min meditacije. Kasnije se vrijeme meditacije povećava kako se njezini efekti uklapaju u životni stil osobe.
Postoje li različite razine meditacije?
Postoje različite razine na početnike, zatim za stručnjake, no još između toga postoje brojne razine.
Što poručiti osobama koje kažu da su isprobale meditaciju, no ona nije djelovala na njih jer je potrebno previše misliti?
Chopra smatra da bi upravo takve osobe trebale ustrajati ne meditaciji inače će u budućnosti imati problema sa stresom i krizama.
Što poručiti osobama koje kažu kako bi to vrijeme mogli utrošiti radeći nešto drugo?
Meditacija omogućuje bolju učinkovitost radeći manje. Za one koji ne žele prihvatiti tu ideju, težak posao, planovi i ambicije mogu pomoći pri ostvarenju ciljeva, no takav način života sa sobom donosi stres, bolesti i ovisnosti.
Ima li položaj tijela učinak na meditaciju?
Chopra smatra kako položaj tijela ima mali učinak na meditaciju. No, preporučuje da osobe pri meditaciji ne leže jer postoji mogućnost da će zaspati. Zbog toga je bolje udobno se smjestiti u sjedećem položaju.
Postoji li idealno doba dana za meditaciju?
Najbolje je meditirati rano ujutro nakon buđenja i prije zalaska sunca.
Postoji li način na koji je osobna produktivna čak i za vrijeme meditacije?
Deepak Chopra već pomoću ovakvog pitanja može zaključiti kako osoba koja ga je postavila živi pod stresom. Meditacija pruža osnove za produktivniju aktivnost koju aktivnost sama po sebi ne može pružiti. Meditacija se u tom pogledu može usporediti sa spavanjem- spavanje također pogoduje našoj produktivnosti iako za vrijeme samog spavanja nismo produktivni.
Je li potrebno ugasiti TV i ostalu tehnologiju za vrijeme medijacije?
Meditacijom se postižu bolji učinci ako je tišina u prostoriji. Ako je mozak cijelo vrijeme okružen zvukovima iz okoline, manja je mogućnost da postigne potpunu tišinu bivanja.
Može li se meditirati uz omiljenu glazbu ili video?
Chopra smatra kako je takav način udoban, ali se to ne može u potpunosti smatrati meditacijom.
Je li potrebno meditirati sam?
Grupno meditiranje je dobro jer se na taj način povećavaju učinci, ali se stvara i pozitivan utjecaj u prostoriji.
Postoje li negativne posljedice meditacije?
Meditacija sama po sebi nema negativnih učinaka, no osoba koja ima psihičkih poteškoća, prije početka meditiranja, trebala bi se konzultirati s liječnikom.
Što je zapravo pomnost?
Pomnost je zapravo maksimalno posvećivanje pažnje onome što se radi u tom trenutku. Takva vrsta meditacije je veoma popularna jer nije teška, a donosi dobre rezultate na psihološkoj razini.
Koje su tri osnovne stvari u meditaciji za početnike?
Opuštanje, disanje i „pauziranje“ prije svake reakcije.
Mijenja li meditacija život?
Deepak Chopra sa sigurnošću tvrdi kako meditacija mijenja život nabolje, mijenja psihičko zdravlje, poboljšavanja spavanje te pomaže pri ostvarenju materijalnih i duhovnih ciljeva.
Pročitaj i ovo:
• Najbolje meditacije za ponedjeljak bez stresa
• Započnite dan uz jutarnju meditaciju s Deepakom Choprom
• Kako poboljšati funkciju mozga? Odgovor je – meditacija