Vječno pitanje prije svakog početka sunčanog razdoblja, pogotovo kod onih sklonijih nezgodama s kožom, svjetlijih ljudi ili onih koji imaju već razvijene alergije na sunce, jest kako pripremiti kožu za sunce.
Već potkraj svibnja i početkom lipnja treba početi razmišljati o kvalitetnom unosu antioksidanata, masnih kiselina, biljnih ulja i ostalih ljekovitih tvari koje svakako mogu pomoći u zaštiti kože.
Prvi korak: očistiti jetru
Koža je organ, a kao što vrijedi i za sve ostale organe, i za kožu se trebamo posebno brinuti. Dio te brige definitivno se odnosi na unutarnji, prehrambeni dio. U tijelu često postoje paralelni sustavi, snažne veze među organima poput snažne veze mozga i crijeva ili, u ovom slučaju, snažne veze između kože i jetre.
Da biste pomogli koži, potrebno je „očistiti“ jetru, i tu ne treba pribjegavati agresivnim metodama – put koji uvijek savjetujem je onaj uz pomoć ljekovitog bilja, takozvanih biljaka čistača. Među njima su čičak, maslačak, artičoka i divlja maćuhica, sve odreda biljke tradicionalne fitoterapije koje imaju dokazano djelovanje na poboljšanje rada jetre, ubrzavanje izlučivanja žuči te antibakterijsko i antiupalno djelovanje.
Likopen – prijatelj kože
Nakon što smo pomogli tijelu u izbacivanju neželjenih viškova, možemo krenuti u nadogradnju, hranjenje i liječenje kože iznutra. Masne kiseline poput gama-linolenske, omega-3 masnih kiselina ili omega-7 masnih kiselina postale su dermatološki standard. Ulje noćurka ili ulje boražine najpoznatiji su primjerci ulja bogatih gama-linolenskom kiselinom i kao takva su najzastupljenija.
Od namirnica, poželjno je povećati unos rajčice, na što je skrenulo pažnju posljednje istraživanje s Harvarda, a prema kojem je dnevni unos od 16 mg likopena iz rajčice u razdoblju od 12 tjedana (u njihovu slučaju iz paste od rajčice) na 23 žene doveo do 30 posto povećane zaštite od UV-zraka. Nije zanemarivo.
Uvijek korisne biljke
Budući da baš i ne možemo sve korisno unijeti putem prehrane, tu do izražaja dolaze dodaci prehrani. Uz likopen, broj jedan u zaštiti kože pri izlaganju sunčevim zrakama je astaksantin. Prirodni karotenoid, moćan antioksidant i djelomični imunomodulator s razlogom je na listi preporuka.
Odlična iskustva imam s francuskim Pileje Dermobiane Solaireom, preparatom koji u sebi sadrži dvije aktivne supstancije koje pokazuju odlične rezultate upravo kod alergija na sunce – to su tropska paprat Poylpodium Leucotomos koja raste na visoravnima Kordiljera te Porpyhral HSP, patentirani ekstrakt morske trave Porpyhre umbilicalis.
Od namirnica koje treba izbjegavati pri izlaganju sunčevim zrakama izdvajam umjetna sladila, koja ni inače nisu preporučljiva za konzumaciju.
Oprezno s lijekovima
Svakako obratite pozornost na lijekove koje koristite! Popriličan broj receptnih lijekova ima fototoksične nuspojave, poput antibiotika iz skupine doksiciklina, tetraciklina, ciprofloksacina, određenih antidepresiva, velike većine statina, neuroleptika, nesteroidni antiupalni lijekova poput ibuprofena, sulfonamida, određenih eteričnih ulja, gospine trave…
I na kraju, ne zaboravimo na zaštitu! Pratite UV-indekse i pokušajte u potpunosti izbjegavati izlaganje suncu u razdoblju od 12 do 16 sati. Nanosite mineralnu UV-zaštitu, po mogućnosti svaka dva do tri sata.
Ako zaista morate dulje vrijeme provoditi izloženi sunčevu zračenju, potražite i odjeću s UV-zaštitom, a ako ništa drugo, barem stavite šešir!