Dobar dio tzv. civiliziranog svijeta u svojoj urbanoj svakodnevici nema nikakvog kontakta s prirodom. Nekad uobičajen stil života koji je podrazumijevao česte boravke u prirodi danas postaje privilegija i praksa koju nanovo treba usvajati! Posljednjih desetljeća znanstvenici diljem svijeta (naročito u Japanu, ali i u Južnoj Koreji, skandinavskim zemljama, pa sve češće i ostalom Zapadu) intenzivno proučavaju tezu da kontakt s prirodom pozitivno utječe na našu fizičku, emocionalnu i mentalnu dobrobit.
Najzanimljiviji podaci o povoljnom utjecaju koji boravak u prirodi ima na ljudsko zdravlje dolaze iz Japana. Tamošnja vlada je još 1982. godine uvela pojam šumske kupke (shinrin yoku), tj. pokrenula i otad popularizira praksu boravka u šumskom ambijentu tijekom kojeg se sudionike potiče da svim osjetilima svjesno opažaju svoj okoliš. Šumske kupke su danas priznat postupak relaksacije i upravljanja stresom. Japan ima 50-ak organiziranih terapijskih šumskih staza, a stalno se uređuju nove s ciljem da se njihov sadašnji broj što prije udvostruči. Takve organizirane mjere za poticanje zdravog životnog stila i snižavanje razina stresa su izuzetno važne za društvo koje po broju samoubojstava zauzima treće mjesto u razvijenom svijetu.
– Tijekom evolucije smo 99,9% našeg vremena proveli u prirodnom okruženju. Naše fiziološke funkcije su još uvijek prilagođene toj situaciji. U svakodnevnom životu osjećaj dobrobiti možemo postići usklađivanjem svog ritma s ritmom okoliša. Ukratko, budući da se čovječanstvo razvilo u prirodi, naša se tijela u njoj najbolje osjećaju, čak i kad naši umovi to ne znaju. – Tako učinkovitost prakticiranja šumske kupke objašnjava dr. Yoshifumi Miyazaki, fiziolog antropolog na Chiba sveučilištu koji se posvetio proučavanju brojnih efekata koje na ljudsko tijelo ima boravak u prirodi.
Drugi znanstvenik dr. Quing Li, imunolog s tokijskog Nippon sveučilišta provodi eksperimente kojima testira utjecaj šumske kupke na raspoloženje, razinu stresa i imunološki sustav. Identificira pojedinačne prirodne komponente na koje ljudski organizam pozitivno reagira. On smatra da, osim samog pogleda na prirodu, i miris crnogoričnog drveća (ali i ostalih komponenti koje doprinose mirisnom šumskom pejsažu) ima značajnu ulogu u povoljnim učincima šumskih kupki po ljudsko zdravlje. Dr. Li tvrdi da udisanje zraka koji sadrži fitoncide dovodi do smanjenja razine hormona stresa u organizmu i indirektno jača sposobnost imunološkog sustava da se odupre infekcijama i da uništava tumorske stanice.
Kao instant varijantu za one koji trebaju brzu pomoć u nemilosrdnim uvjetima modernog urbanog okruženja, japanski stručnjaci predlažu organiziranje “šume u interijeru”, tj. raspršivanje odabranih kvalitetnih eteričnih ulja u prostoru u kome se boravi. Ta je praksa, suradnjom stručnjaka iz raznih područja (od liječnika i aromaterapeuta do građevinara, kompjutorskih i marketinških stručnjaka) u Japanu dovedena do savršenstva.
Učinite nešto dobro za sebe – priuštite si dobar shinrin yoku.
www.aromaterapija.info