Suha i dehidrirana koža ne izaziva samo nelagodu, već za sobom povlači niz drugih neugodnih simptoma – pojavu ljuskica i mrlja, svrbež, iritaciju, osjetljivost i zatezanje kože, a takvo stanje može eskalirati u ozbiljnija stanja poput ekcema, rozaceje ili psorijaze, stvarajući dodatne izazove i nelagodu. Stoga je važno ozbiljno shvatiti znakove suhe kože te poduzeti odgovarajuće korake u njenoj njezi.
Kako biste vratili koži prirodnu ravnotežu i vitalnost, ključno je odabrati sastojke koji pružaju dubinsku hidrataciju i podržavaju obnovu kožne barijere. U nastavku otkrijte najefikasnije prirodne sastojke koji su dokazano korisni u tretiranju suhe kože.
Ekstrakti zobi jača kožnu barijeru, pruža zaštitu i omekšava vašu kožu
Ekstrakti zobi, točnije koloidne zobi, su zlatni standard za suhu, osjetljivu kožu. Zob je sama po sebi protuupalna jer sadrži antioksidanse, lipide i avenantramide. Kada se prokuha, dobiva se ekstrakt koloidnog gela koji je bogat antioksidansima i ima 30% koncentraciju lipida. Dokazano je da ova tvar jača kožnu barijeru, pruža zaštitu i omekšava vašu kožu.
Aloe vera hidratizira i pomaže kod nadraženosti i upala
Aloe vera glavno je sredstvo za hidraciju kože, a osim što prirodno ima visok sadržaj vode, djeluje i kao humektant, što znači da privlači vodu povlačeći je u epidermu. Kada se primjenjuje lokalno, aloe vera povećava sadržaj vode.
Također, djeluje umirujuće, a zahvaljujući svojim hidratantnim i ljekovitim svojstvima, aloe vera može pomoći u liječenju nadraženosti i upala na koži. Neka su istraživanja otkrila da aloin, spoj koji se nalazi u biljci aloe, ima protuupalna svojstva koja pomažu u procesu zacjeljivanja kože.
Shea maslac izrazito je bogat vitaminom E
Ovaj maslac je s razlogom jedan od najpopularnijih sastojaka krema i losiona. Njegova hidratantna i omekšavajuća svojstva povezana su s visokim sadržajem masnih kiselina, odnosno linoleinske i oleinske kiseline. Ove masne kiseline prodiru u kožu i pomažu obnoviti barijeru.
Ekstrakt shea maslaca također se pokazao protuupalnim, velikim dijelom zbog svojih svojstava zaštite kožne barijere, ali i zato što je izrazito bogat vitaminom E, snažnim antioksidansom topljivim u ulju koji može pomoći u borbi protiv oštećenja izazvanih slobodnim radikalima i oksidativnim stresom.
Koenzim Q10 neutralizira slobodne radikale i štiti stanice od oksidativnog stresa
Koenzim Q10 je antioksidans topiv u mastima koji se nalazi u svim vašim stanicama. To je jedini antioksidans topiv u mastima koji ljudsko tijelo prirodno proizvodi. Štiti od peroksidacije lipida, procesa u kojem slobodni radikali oštećuju stanične membrane. I ne samo to, već štiti membrane mitohondrija i regenerira druge antioksidanse, poput vitamina C i E – oba su jednako važna za zdravu kožu.
Skvalan smanjuje iritaciju
Skvalan, prirodni lipid koji vaša koža proizvodi, ima nekoliko funkcija -zaštitu barijere, ograničavanje transepidermalnog gubitka vode i još mnogo toga. U mladosti imamo obilnije zalihe istog, ali ih s godinama gubimo. Dobre su vjesti da se ovaj sastojak zapravo može ekstrahirati iz botaničkih izvora, kao što su maslinovo ulje, šećerna trska i soja. Kada se primjenjuje lokalno, može smanjiti iritaciju obnavljanjem vaših prirodnih zaliha – pomažući kožnoj barijeri da se zaštiti.
Uz pravilnu njegu i korištenje odabranih sastojaka za lokalnu primjenu, suha i nadražena koža ne mora predstavljati trajnu smetnju. Upotrebom ovih prirodnih sastojaka može značajno podržati zdravlje kožne barijere, očuvati vlažnost kože, smanjiti nadraženost, kontrolirati upalu te čak smanjiti pojavu ljuskica i finih bora. Uz redovitu njegu i strpljenje, vaša koža može povratiti svoju vitalnost i blistavost.
Pročitaj i ovo:
- Suha koža: Super trikovi za uspješno nanošenje pudera
- Suha koža: Vratite joj vlagu pomoću ovih 8 rješenja
- Sva lica suhe kože: Je li vaša koža suha ili jednostavno dehidrirana?