Prema novim znanstvenim informacijama koje je objavila American Heart Association, vrijeme provedeno pred "ekranima" (računalima, pametnim telefonima, tabletima, video igricama, televizijom i slično) povezano je sa smanjenom razinom aktivnosti kod djece i tinejdžera, što se pak odražava na kardiovaskularno zdravlje i rizik od pretilosti. Hrvatski zavod za javno zdravstvo smanjenje vremena provedeog pred ekranima navodi kao jednu od preporuka za rješavanje epidemije debljine, uz poticanje hodanja i tjelesne aktivnosti.
Sve više ekrana
Priroda vremena provedenog pred zaslonima dramatično se promijenila – dok je vrijeme gledanja televizije palo, ukupno vrijeme koje djeca i mladi provode pred ekranima je poraslo, što se odražava i na sjedilački način života. Između škole i vremena za rekreaciju, djeca prosječno sjede i do 8 sati dnevno. U međuvremenu, vrijeme provedeno pred zaslonom dramatično raste s godinama, počevši neposredno prije adolescencije. Tinejdžeri su djeca najviše okrenuta sedentarnom načinu života koja ujedno i posvećuju najviše vremena igrama i društvenim mrežama.
Iako veza između vremena provedenog pred zaslonom te rizika od kardiovaskularnih bolesti i pretilosti nije u potpunosti razjašnjena, liječnici sumnjaju da bi vrijeme provedeno pred ekranima moglo utjecati na ponašanje tijekom jela. Na primjer, djeca možda neće primijetiti kada su sita ako jedu ispred ekrana. Također postoje dokazi koji sugeriraju da takvi uređaji ometaju san, za što je poznato da povećava rizik od pretilosti.
Što mogu učiniti roditelji?
Što je dijete mlađe, to je lakše usaditi zdrave navike, osobito zato što roditelji tada imaju veći utjecaj. No, zasloni su i dalje vrlo privlačni, a obraćanje pozornosti na neke druge aktivnosti može biti izazov. Prijedlozi uključuju uklanjanje televizora i drugih uređaja namijenjenih rekreaciji pred zaslonom iz dječjih spavaćih soba i njihovo uklanjanje tijekom obroka. Roditelji mogu svakodnevno poticati aktivnosti na otvorenom i socijalne interakcije bez uređaja.
Vrijeme ispred zaslona može se regulirati, a roditelji bi trebali znati da su njihova vlastita ponašanja i količina vremena koje provode pred ekranom također važna. U redu je postaviti granice. Ako ste u nedoumici, povedite se za sljedećim prijedlogom – eliminirati slobodno vrijeme provedeno pred ekranima do 2. godine života, ograničiti ga na ne više od jednog sata do 6. godine života i ne više od 2 sata iznad 6 godina. Sličan prijedlog daje i HZJZ, koji preporučuje ograničavanje vremena pred zaslonom (najviše ukupno dva sata dnevno pred svim ekranima: TV-a, računala, mobitela i slično), izbjegavanje dugotrajnog sjedenja te povećanje razine tjelesne aktivnosti, kao što je hodanje do škole i nazad.
Pročitaj i ovo:
• Kako prekomjerna uporaba pametnih telefona mijenja naš mozak?
• Digitalni detox: Koliko možeš izdržati bez mobitela i laptopa?
• Djeca i televizija – više štete nego koristi