Kako zimu ne biste proveli nižući prehladu za prehladom, pripazite na temperaturu zraka u prostorijama u kojima boravite.
Mnogi pogrešno misle kako se jakim zagrijavanjem prostorija najbolje štite od zimskih bolesti. Međutim, suh i pregrijan zrak u prostorijama isušuje sluznicu gornjih dišnih putova.
I eterična ulja pomažu
To, pak, oslabljuje njezinu obrambenu ulogu i ona nas prestaje djelotvorno štititi od virusa i bakterija. Na taj način dolazi do svojevrsne paralize obrambenog sustava u dišnim putovima.
Ako u stanu ili kući imate etažno grijanje, najbolje je temperaturu namjestiti tako da tijekom dana ne prelazi 21ºC, a tijekom noći 16ºC. Vrlo je važno održavati i poželjnu vlažnost zraka, koja bi u svim prostorijama trebala iznositi oko 60 posto. Dovoljno je staviti na radijator zdjelicu s vodom, u koju ćete u predsoblju i dnevnoj sobi dodati nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta, a u spavaćim sobama ulje eukaliptusa, ljekovite biljke koja olakšava disanje.
Antibakterijsko sredstvo za kupaonice
Osim toga, važno je dobro provjetriti i osušiti kupaonicu, jer su tople i vlažne prostorije idealna mjesta za širenje i razvoj mikroorganizama. Ako u kupaonici nemate prozore, dobro je postaviti aspirator koji treba uključiti uvijek kad se koristi topla voda. Najmanje jednom tjedno treba dobro oprati sanitarije i pločice nekim antibakterijskim sredstvom.
Takvo sredstvo možete i sami pripraviti: u četvrt litre tople vode dodajte dvije žlice bijelog octa i dvije kapi eteričnog ulja majčine dušice.
Pročitaj i ovo:
- Ana Gjergja Sekulić, mag. pharm.: Zaustavite stres dok on ne zaustavi vas
- 6 tajni ljudi koji uspiju izbjeći sve sezonske viruse i bolesti
- Prirodnim putem za bolji imunitet: ImmunoGalaktan je novi adut za zdravlje