Prvim danom ove godine u Lijepoj našoj stupio je na snagu zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Ovim se zakonom regulira korištenje javne rasvjete kako bi se njeni negativni učinci sveli na minimun.
Među ostalim, njime je zabranjeno korištenje javne rasvjete koja raspršuje svjetlo iznad horizonta u postotcima većim od propisanih graničnih vrijednosti, zabranjeno je na prometnicama postavljati bilo kakve svjetleće naprave kojima se smanjuje vidljivost postavljenih prometnih znakova ili zasljepljuju sudionici u prometu i slično…
Svjetlosno onečišćenje okoliša je emisija svjetlosti iz umjetnih izvora. Ona štetno djeluje na ljudsko zdravlje, ugrožava sigurnost u prometu, ometa život i rast nekih biljaka i životinja, ometa astronomsko promatranje neba te nepotrebno troši električnu energiju.
Svjetlosno onečišćenje rezultat je širenja urbanih područja, sve većih površina pod javnom rasvjetom, osvjetljavanja prometnica, željezničkih pruga, morskih i zračnih luka te kulturnih i sportskih objekata.
Prije 30-ak godina u svijetu se razvio pokret protiv svjetlosnog onečišćenja s ciljem njegova smanjenja. U mnogim državama su otada doneseni zakoni koji reguliraju ovu problematiku, a sada se konačno i mi možemo pohvaliti takvim zakonom.
Javna ravjeta i rasvjeta javnih površina mora se sada prilagoditi propisanim standardima kako bi se poboljšala učinkovitost uštede u potrošnji električne energije. Naravno, realizacija odredbi ovog zakona iziskuje značajna ulaganja u obnovu i modernizaciju postojeće infrastrukture pa su u skladu s tim propisani i fleksibilni rokovi za zamjenu postojeće javne rasvjete.
Do stupanja na snagu ovog zakona, u Hrvatskoj je u 159 gradova i općina ostvaren 171 projekt izmijenjene i prilagođene javne rasvjete. Hrvatska je tako postala lider u Europi na području zaštite od svjetlosnog onečišćenja, a ovim zakonom je samo potvrdila taj status.
Izvori:
www.zakon.hr
www.wikipedia.com
www.biologija.hr