Možda je vrijeme da prestanete s posjetima hladnjaku i opustošavanjem ormarića sa slatkišima svaki put kad dobijete poriv za hranom. Vrijeme da se počnete suočavati s problemima koje na taj način pokušavate prikriti. Pročitajte savjete i tehnike koje vam mogu pomoći da prestanete s emocionalnim prejedanjem, a preuzeti su iz knjige 50 Ways to Soothe Yourself Without Food (u slobodnom prijevodu: 50 načina na koje si možete ugoditi i bez hrane) psihologinje dr. Susan Albers.
Oslonite se na svoja osjetila
Kada vam je teško razbistriti um i maknuti misli s hrane, pokušajte se fokusirati na svoja osjetila:
1. Imenujte jedan miris kojeg trenutno osjećate.
2. Prepoznajte dva zvuka koja možete čuti.
3. Opišite tri podražaja koje osjeća vaše tijelo, primjerice; temperaturu okoline, teksturu vaše odjeće, osjećaj da se vaše noge nalaze na tlu.
4. Pronađite i osvijestite četiri različite boje koje se nalaze u vašem okruženju.
5. U sebi nabrojite pet stvari koje vidite pred sobom.
Kada završite s ovom vježbom, vjerojatno više nećete ni o čemu razmišljati pa čak ni o hrani (osim ako se ne nalazi direktno pred vama). Ukoliko vam se hrana još uvijek mota po glavi, ponavljajte ovu vježbu sve dok ne prestanete misliti na hranu.
Pronađite svoj duh svjesnosti
Izaberite kratku molitvu ili izreku koja ima posebno značenje za vas. Pobrinite se da ste izabrali nešto zbilja kratko, svega nekoliko rečenica. Također, mora se raditi o nečemu što vam je dobro utkano u memoriju i što bez problema možete ponavljati veći broj puta. To mogu biti dijelovi biblije ili bilo koje druge duhovne knjige, ili pak mudre izreke poznatih autora. Bitno je da ponavljate te stihove veći broj puta – sve dok vam ne popusti poriv za hranom.
Ukoliko vam je teško pronaći prave stihove, možete pokušati s ovom molitvom koja se koristi u meditaciji:
• Spokoj preda mnom
• Smirenost pokraj mene
• Mir oko mene
• Suosjećajnost u meni
Ljekovitost smijeha
• Pronađite prirodnu dozu humora u svakom problemu na kojeg naiđete. Pomoći će vam pogled u budućnost. Što bi vas vezano uz situaciju u kojoj se nalazite moglo nasmijati za pet godina od ovog momenta? Postoji li bilo što vrijedno hihota? Ako trebate pomoć, pokušajte zamisliti kako bi vaš omiljeni komičar određenu situaciju preokrenuo u komediju.
• Napravite nešto smiješno. Napišite luckastu poruku prijatelju na mobitel, izmislite neko nepostojeće ime i koristite ga cijeli dan kao da je vaše, obucite majicu ili šešir koji nasmijava druge.
• Naučite neki dobar vic i ispričajte ga svima koje sretnete taj dan.
• Zalijepite svoju smiješnu sliku ili neku zanimljivu fotografiju iz časopisa na vrata hladnjaka, tako da se nasmijete svaki put kad krenete po hranu.
Neke situacije jednostavno nisu smiješne i dodavanje humora u njih ne bi bilo prikladno. Ukoliko vaš problem zbilja ne može biti komičan, pokušajte naći smijeh drugdje. Maknite crne misli nečim zabavnim poput komedije ili humoristične serije. Uzrok nije toliko bitan, ali smijeh će učini čuda za vaš um i tijelo.
Ispraznite um
Ukoliko koristite hranu kao način da se opustite i ispraznite um, pokušajte s alternativnim načinima doći do te ˝pauze za mozak˝. Jednostavno sjednite i dopustite si da se isključite. Ovo može biti malo teže za zaposlene majke, hiperaktivce i osobe koje imaju problema sa sjedenjem. Mala pomoć; zamislite da izbacujete sav sadržaj iz koša za smeće te potom zamislite kako se sve misli izlijevaju iz vašeg mozga po sličnom principu.
Nakon toga izaberite neku aktivnost za razbibrigu:
• Prelistavanje časopisa predstavlja jednu zanimljivu i opuštajuću aktivnost koja ne zahtijeva ikakve mentalne napore. Čitanje knjige iziskuje mnogo više mentalnog angažmana, dok jednostavno prelistavanje časopisa i gledanje fotografija zbilja opušta mozak i pomaže mu da se riješi nervoze.
• Gledanje televizije je također jedna aktivnost koja ne zahtjeva pretjeran angažman mozga. Ukoliko na televiziji nema nikakvog prikladnog sadržaja za opuštanje, pokušajte samo prebacivati programe, ali se prije toga pobrinite da niste u nečijem društvu jer to obično lako naživcira ljude. Izmjena velikog broja različitih slika dok prebacujete programe s jednog na drugi djeluje stimulirajuće na mozak bez mentalnog rada.
• Želite li se totalno iskopčati? Zatvorite oči i samo se koncentrirajte na tamnoću unutarnje strane vaših kapaka.
• Vratite se u mladost – razmišljajte o stvarima koje su vas veselile dok ste bili dijete. Buđenje nostalgičnih sjećanja iz djetinjstva u obliku bojanki ili igre s plastelinom vjerojatno je najviše opuštajuća stvar na svijetu. Igre također ne troše mnogo mentalne energije, zabavne su i stimuliraju vašu maštu što podiže energiju.
• Pokušajte s origamijem, drevnom japanskom vještinom oblikovanja papira. Na web stranici origami.com naći ćete stotine primjera kako zaposliti ruke i izraditi brojne praktične predmete od papira.
Riječi ohrabrenja za prestanak jedenja pod stresom
Kako biste usvojili pozitivniji stav potrebno je vremena i truda. Veliku pomoć u tome mogu imati riječi ohrabrenja koje je potrebno izgovarati više puta dnevno.
Možete istrenirati svoj um koji će takve ohrabrujuće riječi usaditi u vašu svijest. Možete izabrati jednu ili više njih koje vam najviše odgovaraju. Možete ih čak i ispisati na papire kao podsjetnike i smjestiti ih na mjesta kraj kojih često prolazite kao što su auto, ogledalo, vrata ili telefon.
Kada izgovarate ove afirmativne poruke, pokušajte biti zbilja prisutni. Umjesto da govorite: ˝Naučit ću kako da prestanem jesti pod stresom˝ upotrijebite: ˝Upravo sada učim kako da prestanem jesti pod stresom˝.
Slijede primjeri ohrabrujućih izjava koje vam mogu pomoći:
• Na putu sam do postizanja osjećaja mira.
• Jedenje neće riješiti ovaj problem.
• Dobar/a sam u rješavanju ovakvih izazova.
• Mogu uspjeti u ovome, samo je potrebno određeno vrijeme.
• Mogu čekati, moja glad će nestati budem li strpljiv/a.
• Mogu si i sam/a ugoditi, za to mi nije potrebna hrana.
• Uživam u svom zdravlju.
• Osjećam se dobro iznutra, a moja vanjština će se uskoro pridružiti tom osjećaju.