Pesticidi, bolesti, globalno zatopljenje i intenzivan poljoprivredni uzgoj dovele su do drastičnog pada pčelinjih zajednica, pa su tako pojedine europske regije suočene s izumiranjem čak 80 % pčela. No, njihova je uloga neprocjenjiva, kako zbog oprašivanja biljaka, tako i održavanja sofisticirane ravnoteže ekosustava. Procjenjuje se da pčele oprašuju preko 75 % biljaka koje koristimo za hranu, pretežno voće i povrće. Kad je riječ o povezanosti čovjeka i tih marljivih letača, Albert Einstein je rekao da ljudska vrsta ne bi preživjela duže od četiri godine kada bi nestalo pčela.
Stoga, kako pridonijeti zaštiti pčela na osobnoj razini? Evo nekoliko jednostavnih načina kako se možete priključiti pokretu #savethebees.
Posadite više cvijeća
Baš kao i nama, i pčelama je potrebna hrana. Možete im pomoći tako da posadite raznoliko bilje i cvijeće na livadama, u parkovima, u šumama, na poljima ili u svojim vrtovima. Pčele marljivo zuje od ožujka do rujna pa razmislite o sadnji različitih vrsta cvijeća koje cvatu u više godišnjih doba – time ćete postići dolazak pčela u različita doba godine.
Pčele jako dobro razlikuju boje, a omiljene su im plava, ljubičasta, bijela i žuta. Od cvjetnih vrsta, kombinirajte ruže, zumbule, jorgovane, fuksije, cinije, zijevalice i neven, uz bilje poput lavande ružmarina ili timijana.
Budući da su pesticidi vrlo toksični za pčele, čak i pri niskim dozama, i jedan su od uzroka nestanka pčela, izbjegavajte ih u svom vrtu.
Ostavite im vodu (i to bez šećera)
Možda ste naišli na Facebook video u kojem se, uz riječi Sir Davida Attenborougha, potiče ljude da ostavljaju žličicu vode i šećera za pčele. No, u tom postu nema mnogo istina, a BBC je prisilio Facebook da ukloni sporni sadržaj.
Ipak, poput svakog živog bića, pčele trebaju vodu da prežive pa im slobodno olakšajte potragu. Na otvorenom prostoru ostavite široke i plitke zdjele i posude ispunjene čistom vodom i redovito ih osvježavajte. Ubacite plutene čepove ili grančice kako bi pčele mogle sigurno sletjeti i ne upasti u vodu.
Ako imate veliki vrt, napravite hotel za pčele
Jedan od razloga zašto populacija pčela opada je gubitak staništa, a pčelinji hoteli – u osnovi, bilo koji prostor namijenjen pčelama – može pridonijeti oporavku populacije. Ostavite miran kutak vašeg vrta neobrađenim i stvorite dom za pčele od hrpe grana i štapića neobrađenog drva. Nađite sunčano mjesto koje je zaklonjeno od kiše kako biste smjestili svoj pčelinji hotel i pobrinite se da bude smješten barem metar od zemlje.
Kupujte lokalno i organsko (ako budžet dopusti)
Nekoliko je studija sugeriralo da uobičajeni i naširoko korišteni pesticidi mogu ozbiljno naštetiti pčelinjim zajednicama. Svako smanjenje upotrebe pesticida korisno je za pčele, tako da podrška lokalnim eko proizvođačima predstavlja važan prvi korak. Na taj način ćete podržati organske lokalne biznise i sami izbjeći štetne kemikalije, te pritom pomoći i pčelama.
Ako volite med, neka bude od lokalnih pčelara
Proizvodnja meda u pravilu nije štetna za pčele i izvor je prihoda pčelarima. Međutim, ako ste zabrinuti za održivost i etičnost pčelarskih praksi, razmislite o podršci manjim lokalnim proizvođačima meda i kupnji njihovih proizvoda.
Pročitaj i ovo:
• Posadi cvijet za pčelinji svijet
• Eko uzgoj biljaka za budućnost pčelarstva
• Pčelinji proizvodi u kozmetici gode koži