Znate da biste mogli nakupiti pokoji kilogram ako redovito preskačete sat fitnessa ili (pre)često birate čokoladni kroasan na putu do posla. Ali ako niste promijenili svoje prehrambene navike ili rutinu vježbanja, a čini vam se da se i prelako nalijepio koji kilogram, možda je nešto drugo u pozadini.
Dobivanje na težini ne mora nužno označavati problem, ali to bi mogao biti signal za određeni medicinski problem koji želite istjerati na čistac. Možda je stvar u hormonima, poremećaju raspoloženja ili kojem drugom faktoru – jedini način da ste 100% sigurni što to znači je da se posavjetujte sa svojim liječnikom. U međuvremenu, obratite pažnju na ovih osam zdravstvenih razloga koji bi mogli objasniti iznenadno dobivanje na težini.
Neaktivna štitnjača (hipotireoza)
Osim što ste primijetili da su vam hlače malo uže, jeste li uočili i druge promjene na tijelu – poput iscrpljenosti,, bolova u mišićima, suhe kože ili tanke kose? To sve mogu biti znakovi hipotireoze, stanja u kojem štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona. Jedna od osam žena razvit će poremećaj štitnjače tijekom svog života, navodi American Thyroid Association.
Budući da štitnjača sudjeluje u regulaciji mnogih tjelesnih funkcija, ako ne radi ispravno, pojavljuje se mnoštvo naizgled nepovezanih simptoma. Među funkcijama kojima upravlja štitnjača je i metabolizam, pod kojim se podrazumijevaju kemijski procesi odgovorni za pretvaranje hrane i kisika u energiju potrebnu tijelu za život. Međutim, hipotireoza usporava metabolizam. Istraživanja pokazuju kako su najčešći simptomi hipotireoze stalan umor i osjećaj hladnoće, zbog čega dolazi jer spor metabolizam uzrokovan nedostatkom hormona štitnjače smanjuje tjelesnu proizvodnju topline i energije.
>> Debljanje nije jedini simptom hipotireoze
Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
PCOS je još jedno stanje uzrokovano neravnotežom hormona. Ovaj endokrini poremećaj karakterizira neravnoteža u spolnim hormonima estrogena i testosterona (žene proizvode i testosteron, iako u mnogo manjim količinama od muškaraca), što dovodi do neredovitih menstruacija, akni ili pojačane dlakavosti.
Budući da PCOS utječe na način na koji tijelo koristi inzulin – hormon odgovoran za pretvaranje ugljikohidrata u energiju – može biti povezan i s dobivanjem na težini. Kada vaše tijelo postane otporno na inzulin, šećeri koje konzumirate pohranjuju se kao masti umjesto da se pretvore u gorivo za vaš organizam.
Poremećaji raspoloženja, poput depresije i anksioznosti
Utapanje osjećaja tuge, stresa ili tjeskobe u hrani nešto je s čim se gotovo svi ponekad susrećemo. Ali bilo koji od ovih poremećaja raspoloženja može pretvoriti prejedanje u redoviti mehanizam suočavanja s problemima. Depresija i anksioznost mogu dovesti i do umora, razdražljivosti i nedostatka fokusa, a u takvom je stanju još lakše nagomilati kilograme.
Procijenite svoje raspoloženje unazad nekoliko tjedana – ako se dosljedno osjećate loše, nezainteresirani za stvari u kojima obično uživate ili imate poteškoća sa spavanjem, razmislite o posjećivanju stručnjaka za mentalno zdravlje.
>> Zašto se debljamo: Kad negativne misli i emocije vode glavnu riječ
Perimenopauza i menopauza
Kako pet ili više godina koje vode do menopauze utječe na vas i vaše tijelo djelomično ovisi o genetici. Jedan od načina da dobijete ideju što možete očekivati u razdoblju perimenopauze i same menopauze je upitati svoju majku kakve je promjene ona uočila.
Iako bi vaše iskustvo moglo biti drukčije od njezinog, moguće je da ćete se dotaknuti i nekih sličnosti – ako je i ona iskusila dobivanje na težini u tom trenutku svog života, to bi moglo biti objašnjenje i za vašu promjenu težine. I ovdje su hormoni krivi za dodatne kilograme, gdje s naglim padom razine hormona cijeli sustav izlazi van ravnoteže.
Nesanica
Ako gurate kroz dan sa samo četiri sata sna, vjerojatno ćete se okrenuti hrani i grickalicama kako biste osigurali potrebnu energiju. Zašto uz nedostatak sna dolazi i želja za hranom? Jedan od razloga može biti i to što nedostatak sna utječe na hormone koji reguliraju glad. Razine grelina, hormona koji govori vašem tijelu da je vrijeme za obrok, povećavaju se nakon neprospavane noći. Istodobno, leptin, hormon koji signalizira sitost, može se pojaviti u manjih količinama, a sve zajedno dovesti do skupljanja kilograma.
Nedostatak sna također može utjecati na vaše odlučivanje. Kada ste umorni, postajete impulzivniji, a to vas može natjerati da, primjerice, umjesto banane, posegnete za keksima. Istraživanje iz 2018. objavljeno u časopisu American Journal of Clinical Nutrition otkrilo je da osiguravanje više sna može značiti konzumiranje i do 10 grama šećera manje tijekom dana.
Uzimanje određenih lijekova
Prije početka uzimanja novog lijeka, upitajte svog liječnika nalazi li se i dobivanje na težini među mogućim nuspojavama. Psihijatrijski lijekovi, posebno oni za depresiju i bipolarni poremećaj, obično uzrokuju debljanje, a lijekovi koji se bore protiv visokog krvnog tlaka također mogu uzrokovati dobivanje na težini.
Pročitaj i ovo:
• Začarani krug kilograma – zašto se debljamo?
• 8 malih trikova koji vode do gubitka kilograma
• 3 pravila mršavljenja na koja možeš slobodno zaboraviti