Redovita tjelovježba poboljšava vaše cjelokupno zdravlje, mobilnost i izdržljivost, a u isto vrijeme dovodi do bolje apsorpcije vitamina, minerala i drugih hranjivih tvari, kao i kisika u vašem tijelu. Međutim, unatoč najboljim namjerama, u životu svakog zaljubljenika u fitness postoji točka kad se pita ići ili ne ići na trening. Razlozi mogu biti brojni, od previše radnih obaveza, nedostatka vremena, ili čak dosade i prezasićenosti treninzima.
Jednom kada propustite trening, postaje sve lakše propustiti i onaj sljedeći. Ovakve se dvojbe svima događaju, ali ako ste u napasti da jednostavno prestanete s vježbanjem, razmislite ponovno – postoji mnogo prednosti koje donosi vježbanje, ali one nisu trajne. U stvari, mnoge od tih teško zarađenih koristi mogu početi nestajati već nakon dva tjedna što ste prestali s vježbanjem, upozorava dr. Farah Hameed, liječnica sportske medicine za portal Health.
Unutar 10 dana: Mozak se počinje mijenjati
Svaki ovisnik o fitnesu zna onaj osjećaj ushićenja nakon treninga, kad se osjećate snažno, zdravo i pozitivno umorno. Godinama su istraživači smatrali da je tjelovježba dobra za vaš mozak, a isto su potvrdila i istraživanja. Tjelovježba ima sposobnost poboljšanja vašeg raspoloženja tako što potiskuje kemikalije u mozgu povezane s depresijom, a prema studiji iz 2013. godine, može pomoći usporiti gubitak pamćenja povezan sa starenjem. Nova studija u časopisu Frontiers in Aging Neuroscience otkrila je da čak i kratki odmor od treninga može uzrokovati promjene u mozgu.
U provedenom istraživanju, kada je grupa trkača na duge pruge uzela 10-dnevni odmor od vježbanja, njihovi kasniji MR-ovi pokazali su smanjenje protoka krvi u hipokampus, dio mozga koji je povezan s pamćenjem i emocijama. Naravno, uzimanje nekoliko slobodnih dana vjerojatno neće rezultirati amnezijom, ali može predstavljati dodatni poticaj za brži povratak na trening.
U roku od dva tjedna: Pad kondicije
Nakon samo 14 dana, možda ćete uočiti kako se teže penjete stubama ili pratite svoje prijatelje tijekom planinarenja. Razlog zbog kojeg teže dolazite do daha? Preskakanje treninga uzrokuje pad vašeg max VO2 – maksimalni VO2 predstavlja maksimalni obujam kisika (u mililitrima) koji možete potrošiti u minuti po kilogramu tjelesne težine pri maksimalnom opterećenju.
Drugim riječima, radi se o pokazatelju vaših sportskih performansi i označava maksimalnu količinu kisika koje tijelo može koristiti. U prvih dva tjedna može pasti za oko 10 % i otad se samo pogoršava – nakon četiri tjedna vaš se max VO2 može smanjiti za oko 15 %, a nakon tri mjeseca može pasti oko 20 %. I to su još optimistične procjene.
Od dva tjedna do mjesec dana: Porast krvnog tlaka
Ova promjena je praktički neposredna jer je vaš krvni tlak viši u danima kada ne vježbate nego u danima kada vježbate. Ako preskočite bilo koji oblik fizičke aktivnosti, krvne žile se brzo prilagode, a već nakon samo dva tjedna propuštenog treninga moguć je porast krvnog tlaka. U roku od mjesec dana, vrijednosti krvnog tlaka vraćaju se na istu razinu kao da nikad niste ni napustili kauč i počeli vježbati.
Do mjesec dana: Gubitak snage
Kada prestanete vježbati, vaša će snaga potrajati nešto dulje nego vaša kondicija. I dok će neki primijetiti gubitak snage nakon otprilike dva tjedna neaktivnosti, kod drugih razlike mogu biti vidljive tek nakon četiri tjedna.
Nakon dva mjeseca: Dobivanje na težini
Ako uzmete produženi odmor od vježbanja i nastavite prekomjerno uživati u hrani, brzo ćete primijetiti i dobivanje na težini. Manje tjelovježbe znači sporiji metabolizam i manje sagorijevanja masti, što pak znači više kilograma.
Na ovo nisu imuni čak ni elitni sportaši – studija iz 2012. godine u časopisu Journal of Strength and Conditioning Study pokazala je da su profesionalni plivači koji su uzeli pauzu od treninga u trajanju od pet tjedana imali porast od 12% u razinama tjelesne masti, kao i porast tjelesne težine i opsega struka.
Do godine dana: Slabije kosti
Jedan od dugoročnih učinaka prestanka vježbanja ima veze sa zdravljem kostiju. Naravno, ovu promjenu nećete zapaziti kad se pogledate u zrcalu, ali kad se nagomila nekoliko mjeseci, a da niste vježbali, promjene će se odraziti i na vaše kosti. Kako starimo moramo intenzivnije vježbati kako bismo održali kosti zdravima, a u nedostatku treninga snage, kosti postaju krhke i osjetljivije, što pridonosi većem riziku od osteoporoze.
Pročitaj i ovo:
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Redovito vježbate? Zapravo ste mlađi nego što mislite