Jeste li već čuli za NAC (N-acetil-cistein) i njegovu ulogu u jačanju imunološkog sustava? Iako mnogi tek po prvi put čuju za ovaj prirodni proizvod, on se već neko vrijeme koristi u bolnicama kao provjerena pomoć u liječenju. Pogotovo je koristan za pacijente koji trebaju zaštititi i ojačati imunološki sustav tijekom teških bolesti i liječenja. Može biti i koristan za kronične probleme s disanjem i kao pomoć kod neplodnosti.
Što je zapravo NAC?
Da bismo točno razumjeli što je NAC, moramo početi s cisteinom. Cistein je aminokiselina koju naše tijelo može proizvesti samo iz drugi aminokiselina, npr. iz metionina i serina. Ako je njihov unos u organizam premali, potrebno ih je unijeti u organizam prehranom (npr. piletina, puretina, sir, jaja, sjemenke, suncokreta, jogurt, brokula, cvjetača) ili dodatcima prehrani. A upravo to je NAC – cistein u obliku dodatka prehrani.
Cistein nam je potreban uglavnom zato što pomaže obnoviti najjači antioksidans u našem tijelu, koji se zove glutation. Osim toga, dokazano pomaže kod kroničnih bolesti dišnog sustava, plodnosti i jačanju mozga.
Njegova snaga poznata je i u bolnicama
U bolnicama se NC već duže vrijeme koristi intravenozno ili u obliku tableta. Budući da NAC ima važnu ulogu u detoksikaciji ljudskog organizma, posebno je koristan u situacijama kada su ljudski organizam i njegovi obrambeni mehanizmi oslabljeni. Koristi se kod pacijenata koji se liječe jakim lijekovima ili su izloženim kemikalijama. Liječnici ga dodaju pacijentima npr. tijekom liječenja raka (onkološki pacijenti koje se liječe kemoterapijom) ili za zaštitu jetre i bubrega nakon visokih doza određenih lijekova. Oni oštećuju normalne stanice pa je time važnije voditi računa o njihovoj obnovi.
Pomoć kod kroničnih bolesti dišnog sustava
NAC je također koristan za osobe koje imaju problema s kroničnim bolestima dišnog sustava – bolestima pluća ili kroničnim bronhitisom. Pomaže u obnavljanju razine glutationa u plućima, oslobađanju sluzi u dišnim putevima i smanjenju upala u plućnom tkivu. Stoga može pomoći i u smanjenju šumova u plućima i kašlja. Također može biti koristan u liječenju astme i začepljenog nosa ili sinusa zbog raznih infekcija ili alergija.
Nova nada u liječenju neplodnosti
Dokazano je da na mušku neplodnost utječe i smanjena razina antioksidansa u organizmu. Kada organizam nema dovoljno antioksidanasa, oni se ne mogu dobro boriti sa slobodnim radikalima u reproduktivnom sustavu. Posljedica toga je nastanak oksidativnog stresa koji može uzrokovati smrt stanica i smanjenu plodnost.
U nekim slučajevima pokazalo se da NAC pomaže u poboljšanju muške plodnosti i može se koristiti u kombinaciji s kirurškim liječenjem varikokele (proširene vene unutar skrotuma uzorkovane oštećenjem slobodnih radikala).
Više učinaka istražuju brojna istraživanja
Trenutno su u tijeku istraživanja pozitivnih učinaka NAC-a na ljudski organizam. Postoji nada da NAC može pomoći ženama s policističnim jajnicima da zatrudne, a također može i biti od pomoći u liječenju određenih psihijatrijskih bolesti i otegotnih simptoma, usporavanju starenja mozga i usporavanju napredovanja Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.
Bez obzira na to imate li neki od gore navedenih problema ili ne, svakako je bitno obratiti pažnju na dovoljan unos cisteina hranom i time potaknuti zdravu proizvodnju antioksidansa u tijelu. Međutim, ako iz bilo kojeg razloga ne možete svom tijelu osigurati cistein uravnoteženom prehranom, također možete uzimati dodatak prehrani NAC ili Glutation.
Reference:
1. N-acetyl cysteine protects against ionizing radiation-induced DNA damage but not against cell killing in yeast and mammals. National Library of Medicine. PubMed.gov, 2009.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19427509/
2. A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine. National Library of Medicine. PubMed.gov, 2016.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241507/
3. Efficacy of selenium and/or N-acetyl-cysteine for improving semen parameters in infertile men: a double-blind, placebo controlled, randomized study. National Library of Medicine. PubMed.gov. 2008.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19091331/