Zahvaljujući novom dizajnu, solarne ćelije mogle bi u budućnosti još efikasnije skupljati sunčevu energiju i pohraniti je u obliku elektriciteta i do nekoliko tjedana. Novost je to koju će omogućiti nova tehnologija razvijena na Sveučilištu u Los Angelesu inspirirana procesom fotosinteze.
Profesori s odsjeka za kemiju sastavili su komponente panela na način na koji su inače organizirani u biljnoj stanici. Tako je moguće stabilno odvojiti pozitivne i negativne električne naboje i do nekoliko tjedana, za razliku od milijuntog dijela sekunde koliko je moguće odvojiti naboje sadašnjom metodom. Profesorica kemije sa Sveučilišta u Los Angelesu Sarah Tolbert napominje kako biljke pomoću fotosinteze stvaraju energiju na iznimno učinkovit način, i to tako da koriste pažljivo organizirane nanostrukture za odvajanje različitih električnih naboja.
Inspiracija iz prirode rezultirala je proizvodnjom solarnih panela načinjenih od materijala koji imaju idealnu nanostrukturu za uspješno odvajanje električnih naboja. Iako su plastične ćelije trenutno u uporabi jeftinije od onih silicijskih, nisu tako učinkovite jer se odvojeni pozitivni i negativni naboji prerano spajaju. Međutim, novi dizajn solarnih ćelija omogućuje održavanje odvojenih naboja nekoliko dana, pa i tjedana, što će uvelike poboljšati pohranu energije. Njihov uspjeh leži u korištenju nizova polimera koji apsorbiraju sunčevu svjetlost i prosljeđuju elektrone sferičnoj molekuli ugljika zvanoj fuleren. Osim u boljem pohranjivanju električne energije, imaju još jednu prednost, a to je veća ekološka prihvatljivost.
Za kraj još samo preostaje aplikacija ove nove tehnologije i ugradnja poboljšanih solarnih panela na krovove diljem svijeta.