Određene preporuke za unos vode preporučuju dnevni unos 1,2 do 3 litre vode za muškarce i 2 litre za žene, što u toplijim danima treba povećati i prilagoditi načinu života, klimatskim uvjetima i vrsti fizičke aktivnosti. Zato što vodu gubimo stalno, tijelo računa na njen stalni unos. Međutim, kad osjetite žeđ, već je prekasno – dok tijelo signalima žeđi upozori da je vrijeme za unos vode, već smo u stanju lagane dehidracije. Stoga je jedini način za osiguranje dovoljnog unosa i prevenciju dehidracije redovit unos tekućine.
Dehidracija – okidač glavobolje
Dehidracija podrazumijeva gubitak 1 % ili više tjelesne mase zbog gubitka tekućine. U blagom obliku, kod 1 do 2% gubitka mase, neki od simptoma uključuju umor, žeđ, suha ili ljepljiva usta, vrtoglavicu, zbunjenost i loše raspoloženje, a česta je pojava i glavobolja uzrokovana dehidracijom, piše portal HealthLine. Dehidracijske glavobolje obično imaju simptome slične drugim uobičajenim vrstama glavobolje. Za mnoge ljude, najsličnija je glavobolji uzrokovanoj mamurlukom, koja se često opisuje kao pulsirajuća bol na obje strane glave koju pogoršava fizička aktivnost.
Anketa objavljena u medicinskom časopisu Headache pokazuje kako je, među anketiranim osobama, svaka deseta doživjela glavobolju uzrokovanu dehidracijom. Ispitanici su opisali glavobolje kao bolne kada bi podigli glavu, sagnuli se ili hodali, ali većina njih osjetila je olakšanje 30 minuta do 3 sata nakon ispijanja vode.
Ponekad jednostavno zaboravite piti dovoljno vode, ali većinu vremena, dehidracija nastaje uslijed fizičke aktivnosti kada ne nadoknađujemo vodu koju izgubimo znojenjem. Na vruće dane, pogotovo kad je vruće i sparno, možete izgubiti značajnu količinu vode kroz znojenje. Dehidracija je također uobičajena nuspojava mnogih receptnih i bezreceptnih lijekova.
Ljudsko tijelo oslanja se na vodu za obavljanje osnovnih funkcija, zbog čega već i mali gubitak vode može biti vrlo opasan. Teška dehidracija može dovesti do oštećenja mozga i smrti, a posebno su ugrožena djeca, starije odrasle, osobe s kroničnim bolestima i ljudi koji nemaju pristup pitkoj vodi. Međutim, već i blagi slučaj dehidracije dovoljan za pojavu glavobolje.
Prva pomoć
Naravno, najjednostavnije je rješenje piti dovoljno vode, a u slučaju pojave glavobolje, popijte čašu vode što je prije moguće. Većina glavobolja uzrokovanih dehidracijom smirit će se roku od tri sata od konzumiranja vode. Ali ne morate pretjerivati – čaša ili dvije vode pomoći će u većini slučajeva.
Prebrzo pijenje vode u slučaju dehidracije ponekad uzrokuje povraćanje, što samo pogoršava dehidraciju, tako da je najbolje piti sporim, ravnomjernim gutljajima. Možete čak i cuclati nekoliko kockica leda.
Iako će i obična voda riješiti stvar, pića s elektrolitima daju dodatni poticaj oporavku organizma. Elektroliti su minerali koje naše tijelo treba za normalno funkcioniranje, a osigurava ih iz konzumirane hrane i pića. Dehidracija može narušiti ravnotežu elektrolita u tijelu tako da će napitak s elektrolitima pomoći da se osjećate bolje.
Ako glavobolja ne popusti ni nakon pijenja vode, možete je pokušati ublažiti tabletom protiv bolova. Pritom izbjegavajte one koje sadrže kofein jer kofein može pridonijeti dehidraciji. Kao i uvijek, posavjetujte se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom prije uzimanja novih lijekova te ih uzimajte kako je propisano, s hranom ili vodom kako ne biste uznemirili želudac.
Mnogim ljudima u rješavanju glavobolja pomažu hladni oblozi. Slomite kockice leda, stavite ih u plastičnu vrećicu koju ste zamotali u suhi ručnik, stavite oblog na glavu te legnite na tamno i tiho mjesto. Pomoći će i vlažan ručnik koji ste na trenutak stavili u zamrzivač. Ostavite da djeluje do 15 minuta.
Bolje spriječiti nego liječiti
Ako znate da je dehidracija okidač vaših glavobolja, najbolje je rješenje spriječiti dehidraciju. Nosite bocu za višekratnu uporabu u torbi ili automobilu kako biste osigurali pristup vodi kada ste u pokretu.
Dnevni unos tekućine temeljite na vodi i napicima bez šećera (biljni čajevi) jer slatki sokovi i alkohol samo pogoršavaju dehidraciju. Određene namirnice također predstavljaju odličan izvor tekućine, a voće i povrće možete dodati i u vodu za poboljšanje okusa. Prije tjelesne aktivnosti popijte pola čaše vode te nemojte zaboraviti na hidrataciju tijekom i nakon sportske ili druge fizičke aktivnosti.
Pročitaj i ovo:
• Treba znati kako i kada piti vodu
• Sve o vodi i dehidraciji: Prije no što žeđ kaže da je kasno
• 15 namirnica koje ti donose osvježenje u ove vruće, ljetne dane