Poštovani,
zanima me je li izbjeljivanje zuba u kućnoj radinosti sigurno. Naime, tijekom ljeta sam u nekoliko navrata napravila pastu od sode bikarbone i limunovog soka i činilo mi se nekoliko dana da su mi zubi bjelji, ali vrlo brzo su se mrlje vratile. I izgledali su još i gore nego prije. Čitala sam na internetu da se zubna caklina tako može oštetiti pa me zanima je li to istina i mogu li sada nešto napraviti da popravim stvar?
Zahvaljujem na odgovoru, Klaudija
Poštovana Klaudija,
Izbjeljivanje zuba je, ako gledamo dugoročno, prema najnovijim znanstvenim saznanjima – štetna radnja na zubima! Naime, što je izbjeljivanje? To je disocijacija (cijepanje) molekula vode u sloju zuba ispod cakline koji se zove dentin… I to je, zapravo, način na koji naši zubi postaju bjelji.
Aktivna supstanca kojom se izbjeljivanje provodi je uvijek hidrogen peroksid, a aktivacija te supstance može biti kemijska, fotokemijska, laserska itd… Aktivna supstanca prodire kroz naše prirodne pukotine u caklini i dolazi do sloja dentina gdje potom započinje proces. Drugim riječima NE oštećuje se caklina, već dentin. Do nedavno se mislilo da je taj proces reverzibilan u potpunosti, a dokaz tome, smatralo se, bio je povratak boje zuba na staro.
Promjene koje nastaju u dentinu, nažalost, nisu u potpunosti bezazlene i struktura zuba postaje mekša i neotpornija. Vi ste svojim postupkom, pretpostavljam, izbijelili samo tvrde naslage na zubima koje se u stvari trebaju micati profesionalnim ultrazvučnim čišćenjem. Supstance koje ste koristili ne prodiru u strukturu zdravog zuba i jednokratnim korištenjem ne naprave nikakvu štetu, međutim toplo vam preporučujem da se ne igrate sa zdravljem svojih već da njegu zuba povjerite profesionalcu-stomatologu.