Sigurno imate barem jednog prijatelja koji uvijek priča o svojim snovima. Ali što kada se vi ne sjećate svojih snova? Što kada ne sanjate?
Prvo, važno je shvatiti da je sanjanje u svojoj osnovi proces razmišljanja. To je nastavak našeg razmišljanja u danu. Cijeli dan vodimo unutarnji razgovor sa sobom dok putujemo na posao, dok punimo perilicu posuđa, dok se tuširamo… Cijeli dan razmišljamo i razgovaramo sami sa sobom. Taj se tok misli nastavlja dok tonemo u san. Jednom kad uđemo u REM fazu u našem ciklusu spavanja, gdje možemo sanjati snove, tada mozak počinje iznova razmišljati. Dakle, san oživljava.
Što znači kada ne sanjate?
Jednostavno rečeno, to ne znači ništa. Možda mislite da ne sanjate jer se ne sjećate svojih snova i to je poprilično normalno iskustvo. Općenito, sanjate svakih 90 minuta tijekom cijele noći (ako dobro spavate i možete spavati bez ometanja), a možda ćete čak i doživjeti pet ili više snova, ako je to slučaj. Svaki ciklus sanjanja tijekom noći duži je od prethodnog, tako da vaš prvi san traje oko pet do sedam minuta.
Svaki se san produljuje, a posljednji san prije buđenja može trajati 45 minuta ili duže. Puno je razloga zbog kojih osoba može imati problema s prisjećanjem snova, ali glavni razlog je taj što je noradrenalin, kemikalija povezana s pamćenjem, na najnižoj točki tijekom REM faze ili faze sanjanja.
Kako možete bolje pamtiti snove?
Da biste uhvatili snove kojih se ne možete sjetiti, ujutro si morate dati nekoliko minuta u krevetu prije nego što započnete dan kako biste se vratili u svoje stanje sanjanja. Također, morate ostati u istom položaju u kojem ste se probudili, jer je to položaj u kojem ste sanjali, a pomicanje tijela može se odvojiti od sna kojeg ste vjerojatno imali prije nekoliko minuta. Utišajte svoj um i ne mičite tijelo, već ostanite mirni u položaju u kojem ste sanjali i dajte si otprilike tri do pet minuta da vam se san vrati. Zapišite ga – inače će nestati nakon doručka. Neka vam to bude navika svako jutro i počet ćete se sjećati sve više i više svojih snova.
Ovu vježbu vođenja dnevnika snova možete nastaviti i češće je koristiti tijekom 24-satnog ciklusa spavanja i buđenja, a ne samo kad se probudite. Noću, prije nego što odete spavati, svoj dan zapišete na lijevu stranu dnevnika. Uključite što se dogodilo, o čemu ste razgovarali, s čim ste se borili, što ste postigli, što vam je najviše bilo na umu i vaše ukupne emocije iz dana. Onda idite spavati. Kad se probudite, s desne strane dnevnika napišite svoje snove kojih se sjećate. Sada imate svoje snove i prethodni dan jedan pored drugog, tako da možete lakše povezivati. Ta vam navika također može pomoći u praćenju vaših snova.
Pročitaj i ovo:
- Branka Jakelić: Snovi imaju moć podučavanja, iscjeljenja i otkrivanja nesvjesnih poruka
- Dobar san: Vrsta tjelovježbe koja sjajno utječe na spavanje
- 3 vođene meditacije za tijelo, um i život u sadašnjem trenutku