Volimo ih u pekmezu, neizostavne su u knedlama, odlično se slažu sa slatko-sla(s)nim mesnim jelima, a dobro dođu i u rakiji – riječ je, naravno, o šljivama. Osim što su dobro poznate kao voće koje potiče probavu i pomaže kod zatvora (što mogu zahvaliti visokom udjelu vlakana), imaju još nekoliko prednosti zbog koje ćete ih gledati drugim očima.
U prvom redu, bogate su vitaminom C, a nije zanemariv ni udio vitamina B skupine te provitamina A. Šljive je dobro konzumirati i zbog udjela raznovrsnih minerala, kao što su kalij, fosfor, željezo ili bakar. Također su bogate antioksidantima, spojevima koji djeluju protuupalno te štite stanice od oštećenja uzrokovanih djelovanjem slobodnih radikala – među njima je antocijanin (koji šljivama daje crvenu i plavo-ljubičastu boju) te kvercetin i katehin. Zbog toga ih slobodno iskušate u kojem od ovih recepata.
Šljive i francuski tost
Francuski tost ili pohani kruh ovdje dolazi u paru sa sočnim šljivama, prema receptu Nigelle Lawson, za najslađi doručak koji nestaje u trenu.
Sastojci
Za šljive:
– 250 ml soka od brusnice
– 100 g šećera
– 500 g šljiva
– 1 štapić cimeta
Za francuski tost:
– 2 jaja
– 60 ml punomasnog mlijeka
– 1/2 čajne žličice cimeta
– 1 žlica smeđeg šećera
– 4 velike kriške kruha
– 30 g maslaca
Priprema
Stavite sok od brusnice i šećer u široku tavu, zagrijavajte na laganoj vatri dok se šećer ne otopi u potpunosti.
Očistite šljive i uklonite koštice (prema potrebi, narežite ih na četvrtine). Nakon što se šećer otopi, dodajte štapić cimeta, pojačajte vatru i pustite da zakipi. Kuhajte nekoliko minuta dok smjesa ne počne nalikovati sirupu.
Smanjite vatru, pustite da lagano krčka te dodajte šljive. Kuhajte oko deset minuta (po potrebi i manje ako je riječ o zrelom voću).
Jednom kad šljive postanu mekane, ali bez da se raspadaju, maknite posudu s vatre, poklopite i odložite sa strane. Šljive možete pripremiti unaprijed i poslužiti na sobnoj temperaturi uz francuski tostom ili ih ponovno zagrijati.
Pripremite francuski tost. Pomiješajte zajedno jaja, mlijeko, cimet i šećer. Potopite dvije kriške kruha u mješavinu, okrećući tako da obje strane kruha upiju tekućinu, bez da se počnu raspadati.
Otopite maslac u tavi i prepecite dva natopljena komada kruha nekoliko minuta sa svake strane. U međuvremenu namočite i ostale dvije šnite, ispecite pa poslužite uz šljive.
Galette sa šljivama
Ništa manje ukusna od sestrinske joj pite, galette ima rustikalni šarm kojem je teško odoljeti. Tijesto nepravilnog oblika sa zavrnutim rubovima, koji čuvaju na mjestu ukusan nadjev, lako se kombinira i s drugim voćem – jabukama, breskvama…
Sastojci
Za koru:
– 160 g brašna
– 1 čajna žličica šećera
– 1/2 žličice soli
– 140 g maslaca
– 2-3 žlice hladne vode
– 1 jaje, za premazivanje (po želji)
Za nadjev:
– 6-8 šljiva
– 70 g šećera
– 1/8 čajne žličice cimeta
– 1 čajna žličica limunovog soka
– 1 čajna žličica korice od limuna (ili naranče)
– 1 žlica brašna (za zgušnjavanje)
Priprema
Napravite tijesto. Pomiješajte brašno, šećer i sol u velikoj zdjeli. Dodajte maslac narezan na kocke i vodu te rukama umijesite tijesto. Skupi tijesto u kuglicu, omotajte plastičnom folijom i spremite u hladnjak. Pustite da odstoji sat vremena.
Očistite šljive i narežite na četvrtine. U srednje velikoj zdjeli, lagano pomiješajte šljive sa šećerom, cimetom, sokom od limuna, limunovom koricom i brašnom.
Zagrijte pećnicu na 190°C. Izvadite tijesto iz hladnjaka i pustite da odmori 5 minuta. Namastite lim za pečenje. Lagano pobrašnite podlogu i izvaljajte tijesto.
Stavite tijesto u sredinu lima za pečenje. Rasporedite šljive u kružnom uzorku, ostavljajući do 5 cm slobodnog prostora od ruba i slažući prema sredini. Presavijte rubove kore prema gore tako da je vidljivo punjenje.
Prema želji, tijesto premažite jajem. Pecite 40-50 minuta na temperaturi od 190 ° C, ili dok kora lagano ne porumeni.
Pročitaj i ovo:
• Najbolji pekmez od šljiva
• Pedeset nijansi knedle od šljiva