Kneippova terapija, nazvana prema bavarskom svećeniku iz 19. stoljeća, odavno je popularan u Europi. Kneippove šetnje ili bazeni popularan su uvod u zdravstvene prednosti naizmjeničnog korištenja vruće i hladne termalne vode, što stimulirala cirkulaciju krvi u cijelom tijelu, i pritom postaje sve popularnija praksa u Europi i Sjevernoj Americi.
Praksa koju je Global Wellness Institute (GWI) izdvojio kao jedan od rastućih hidrotermalnih trendova u 2019. godini nije jedina koju očekuje svijetla budućnost. Budući da spa i wellness posjetitelji traže tradicionalne i prirodne wellness terapije kako bi poboljšali svoje zdravlje, među trendovima za ovu godinu nalaze se i slane sobe, terapija plutanjem te uključivanje hidrotermalnih elemenata u prostor doma.
Global Wellness Institute predviđa kako će wellness centri, umjesto „dizajnerskih“ slanih soba s ružičastim zidovima od himalajske soli, čija je uloga prvenstveno estetska, sada birati funkcionalne sustave bazirane na himalajskoj soli koji nude stvarne zdravstvene prednosti, kao što su halogeneratori ili sustavi za inhalaciju soli. Ovakav pristup omogućuje posjetiteljima da uživaju u stvarnim prednostima himalajske soli, uključujući koristi po zdravlje dišnog sustava (studije pokazuju da inhalacija soli može čak ublažiti simptome astme) i zdravlje kože (uključujući stanja poput akni, osipa i ekcema).
Korištenje termalnih kupki postaju sve popularnije i u SAD-u, inspirirano tradicionalnom europskom spa kulturom, kao i korištenje toplo-hladne termalne terapije. Još jedna hidrotermalna praksa koja uživa obnovljenu popularnost je terapija plutanjem, s otvorenim kadama koje rješavaju problem klaustrofobije uzrokovanim tradicionalnim zatvorenim spremnicima. Multisenzorni bazeni koji kombiniraju plutanje s podvodnim zvukovima i svjetlima također su popularni kod spa-posjetitelja koji traže načine za borbu protiv tjeskobe i svakodnevnih stresova.
Naposljetku, Global Wellness Institute primjećuje demokratizaciju u svijetu wellnessa, i to kroz sve veći broj stambenih jedinica koje uključuju kompaktne spa instalacije, moderne dizajnerske saune, wellness prostor i područja za opuštanje. Istraživanje GWI-a pokazuje da će tržište nekretnina s ugrađenim wellness elementima porasti sa 134 milijarde dolara u 2017. godini na 197 milijardi dolara u 2022. godini.
Pročitaj i ovo:
• Budimpešta: TOP 5 nezaobilaznih termi poznatog spa-grada
• Galicija: Termalna kolijevka Španjolske
• 7 veličanstvenih: Ovo su najbolji svjetski spa centri