Pretilost se definira kao suvišak masnog tkiva nastao kao posljedica pozitivne energetske ravnoteže. Radi se o metaboličkom poremećaju epidemijskih razmjera koji je povezan s nizom patoloških stanja. Pretilost je definirana kao bolest 1948. godine od strane Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Recentni podatci govore da od pretilosti boluje 60 % odraslih i 15 % djece, a najžalosnija činjenica je da, bez obzira na sve mjere prevencije, pretilost u posljednjih 10 godina bilježi značajan trend porasta.
U Hrvatskoj od pretilost boluje 12-26 % žena, 17-25 % muškaraca, dok se u kontinentalnim dijelovima lijepe naše bilježi 17-26 % pretilih osoba, te nešto manje u priobalju: 12-20 %. Pretilost se povezuje s brojnim oboljenjima, kao što su kardiovaskularne bolesti, respiratorne bolesti, šećerna bolest, hormonalni disbalans, urična dijateza (sklonost nastanku gihta),osteoarthritis,moždani udar i lokomotorna oboljenja.
Dugoročni učinci korekcije tjelesne težine
Gubitak suvišnih kilograma veći od 10 kg pokazuje sljedeće dobrobiti: smanjuje rizik od prerane smrti za 20 %, snižava krvni tlak za 10-20 mmHg, snižava razinu povišene glukoze za 50 %, snižava vrijednosti povišenih triglicerida i kolesterola za 30 %, povećava vrijednosti HDL kolesterola za 8 % te osjetno popravlja omjer LDL/HDL kolesterola.
Kako smršaviti?
Prvo i osnovno – ne upuštati se u sprovođenje dijete samostalno, poglavito ako se radi o pretilosti visokog stupnja. Najpotrebnija je osobna motivacija te timski rad liječnika, nutricionista, psihologa te fizioterapeuta/kineziologa koji će planirati individualizirani process mršavljenja te pratiti sam proces kako ne bi došlo do negativnih odraza na zdravstveno stanje te pojave famoznog “yo-yo” efekta.
Jedna od osnovica zdravog mršavljenja je i uravnotežena prehrana, koja je zapravo mediteranska prehrana (zbog čega priobalni krajevi Hrvatske imaju niži postotak oboljelih od pretilosti), koju obilježava trezvenost, umjerenost i jednostavnost pripreme namirnica. Niti jedna namirnica se ne zabranjuje, ali svaku valja uzimati u različitim količinama i različitim intervalima, a ono što je najbitnije jest da temelj ove prehrane čine biljne namirnice, odnosno voće i povrće.
Što je zapravo potrebno za zdravo mršavljenje?
Kao i za sve u životu, tako se i za uspješno mršavljenje na prvom mjestu nalazi motivacija. Odluka koja donesemo mora biti toliko jaka, da nas uspije iznjedriti do kraja onoga što želimo, a to je gubitak viška kilograma. Najbolja motivacija je rad u grupi – nema boljeg nego kada se okružiš ljudima koji imaju isti problem kao i ti.
Sljedeće je znanje o tome što, kako i kada jedemo. Većina ljudi ne zna razliku između makronutrijenata, odnosno što su sastavnice hrane – ne morate biti nutricionistički ekspert, no izrazito je bitno da naučite razlikovati što su proteini, ugljikohidrati i masti te činjenicu da većina namirnica sadrži sve navedene makronutrijente, samo u različitim omjerima. Uza sve to, potrebno je naučiti kako pripremiti ukusan, niskokaloričan obrok i, ono što je najbitnije, naučiti dnevnu raspodjelu namirnica prema obrocima.
I za kraj, ništa bez tjelovježbe. Svakodnevna tjelovježba je nešto što bi trebalo uvesti u svoj dnevni raspored,ne samo zbog procesa mršavljenja, nego zbog boljitka općeg zdravstvenog stanja. Nije nužno svakodnevno provoditi nekoliko sati u fitness centru, već će i dozirana 30-minutna tjelovježba kroz duži period polučiti rezultate.
Škola zdravog mršavljenja
„Škola zdravog mršavljenja“ projekt je koji iza sebe već ima izvrsne rezultate i brojne zadovoljne polaznike. Sada dolazi i u Rijeku kao rezultat suradnje „KuHarmonije“ i stručnih začetnika ideje Alenke Brozina, dr.med. i Neli Abramić Čehić, mr. spec. kliničke psihologije. Ovaj dvomjesečni program uključuje intenzivan rad sa stručnjacima na području nutricionizma, psihologije, kulinarstva i tjelovježbe. Tijekom programa Škole zdravog mršavljenja očekuje vas i tečaj kuhanja gdje ćete imati priliku izvježbati pripremu svega što ste naučili kroz teoretski dio, te na licu mjesta dobiti odgovore na sve nedoumice.