Laktoza, mliječni šećer koji se u najvećoj mjeri nalazi u mlijeku, ali u drugim mliječnim proizvodima, kao što je sir, vrhnje, mliječni namazi itd, često uzrokuje nepodnošljivost ili intoleranciju koje možda niste niti svjesni.
Laktoza intolerancija uzrokovana je nedostatkom enzima laktaze u tankom crijevu koji je zadužen za razgradnju laktoze. Zbog nedostatka ovog enzima, laktoza se ne razgrađuje , a nerazgrađeni mliječni šećer navlači veće količine plazme iz crijeva što uzrokuje nadutost, proljeve i druge gastrointestinalne smetnje.
Simptomi nastupaju 30 minuta do nekoliko sati nakon konzumiranja mliječnih proizvoda, pogotovo mlijeka. Jogurti i drugi fermentirani proizvodi sadrže laktozu tek u tragovima jer se laktoza fermentacijom prerađuje pa neće uzrokovati neugodne simptome.
Donosimo vam popis simptoma koji upućuju na laktoza intoleranciju.
Ako 30 minuta do nekoliko sati nakon konzumacije mlijeka ili mliječnih proizvoda imate simptome:
– nadutosti
– grčeve
– vjetrove
– dobijete dijareju
– osjećate mučninu
postoji velika vjerojatnost da imate intoleranciju na laktozu.
Intolerancija se može dokazati izdisajnim testom.
Ako sumnjate ili ste potvrdili testom da spadate u onih 5% Europljana koji pate od intolerancije na laktozu, savjetujemo da prestanete s konzumiranjem mlijeka i mliječnih proizvoda kroz dva tjedna i tek nakon ta dva tjedna uvedite u prehranu mlijeko bez laktoze.