Voće je u nekim krugovima postalo persona non grata jer sadrži šećer. Ako zbog toga i vi bez grižnje savjesti uživate jedino u limunu i limeti, propuštate mnogo. Registrirana dijetetičarka i nutricionistkinja Keri Gans ovdje je da uguši vaše strahove zbog sadržaja šećera u voću.
Razumijevanje različitih vrsta ugljikohidrata (i šećera) je ključno
“Mislim da se sa svim modernim dijetama koje promiču prehranu s niskim udjelom ugljikohidrata, voće pogrešno svrstalo u istu kategoriju kao i hrana čiji sadržaj ugljikohidrata dolazi od dodanog šećera”, kaže Gans. “Međutim, nisu svi ugljikohidrati jednaki i previše ljudi to ne razumije.”
Prije svega, ugljikohidrati nisu loši već su neophodni za normalno funkcioniranje organizma – zajedno s proteinima i mastima, ugljikohidrati su jedna od tri glavne hranjive tvari koje se nalaze u hrani i pićima koje konzumiramo. Vaše tijelo razgrađuje ugljikohidrate do glukoze, koja je ključni izvor energije za stanice, organe i tkiva vašeg tijela.
Kada čitate nutritivnu oznaku na bilo kojoj hrani, količina “Ukupni ugljikohidrati” zbroj je tri vrste ugljikohidrata: šećera, škroba i vlakana. Svako se od njih dodatno razgrađuje – šećeru se, na primjer, može dodati šećer (poput zaslađivača koji se koristi u gaziranim sokovima) ili prirodni šećer (poput šećera koji se nalazi u voću ili mlijeku, poznat i kao fruktoza i laktoza).
Razlika između dodanog i prirodnog šećera
Razlika između dodanog i prirodnog šećera izuzetno je važna, jer se voće apsolutno kvalificira kao hranjiva hrana. “Dodani šećeri i prirodni šećeri dvije su potpuno različite stvari i obično se nalaze u različitim vrstama hrane”, kaže Gans.
Ponovno koristi primjer dodanog šećera koji se nalazi u sokovima u odnosu na prirodni šećer u voću. Dodani šećer ima nula hranjivih blagodati, objašnjava Gans, dok šećer u breskvi ili kruški dolazi uz obilje blagodati za zdravlje koje se također nalaze u mesu i koži voća (uključujući vitamine, minerale i vlakna).
Prednosti su daleko veće od (nepostojećih) rizika
Iako je istina da šećer može izazvati upalu, opet ne biste trebali gubiti živce zbog šećera koji se nalazi u voću. Voće je bogato antioksidansima, koji su snažna protuupalna sredstva. “Voćni šećeri ne uzrokuju upalu u tijelu na isti način kao dodani šećeri”, potvrđuje Gans.
Onima koji su još uvijek oprezni prema voću, Gans poručuje da zaista ne trebaju brinuti. Zapravo, dodaje da ako ga ne jedete, “smanjujete priliku za dobivanjem važnih hranjivih sastojaka koji su potrebni vašem tijelu”. To je zato što je voće prepuno prehrambenih blagodati, poput vitamina A, C, E i K, koji podupiru rad organizma te ga štite od opasnih upala. Voće je također sjajno hidratantno sredstvo i sadrži važne elektrolite poput kalija, koji je potreban za optimalnu bubrežnu i kardiovaskularnu funkciju.
I ne zaboravite na vlakna, nešto čega je voće vrhunski izvor. Isto tako, sjetite se da vlakna pomažu usporiti brzinu apsorpcije fruktoze – glavne vrste šećera koja se nalazi u voću – u vaš krvotok. To pomaže u sprečavanju skokova i padova šećera u krvi. A budući da vlakna igraju važnu ulogu u zdravlju probavnog sustava (održavaju da se stvari glatko kreću, ako znate na što mislimo), važno ih je dobiti u dovoljnim količinama. Vaša crijevna mikroflora će vam biti zahvalna.
Pročitaj i ovo:
- Evo koje je voće najbolji izvor prirodnog C vitamina
- Ovo ukusno voće fantastično utječe na šećer u krvi, govore studije
- Maline – voće za borbu protiv tumora