Povesti svojeg ljubimca na godišnji odmor ovisi i o tome koliko vaš ljubimac podnosi promjene i putovanja, uspijevate li naći smještaj gdje primaju životinje te koliko ste voljni prilagoditi svoj odmor potrebama svojeg ljubimca.
Ako procijenite da bi vašem ljubimcu ipak bilo bolje da ne ide, tada unaprijed istražite koje su opcije najbolje za njega/nju dok vas nema. Dobro razmislite i o tome koliko će se brzo i dobro vaš ljubimac prilagoditi novim okolnostima. Ako se radi o psu, neki će biti sasvim zadovoljni u hotelu za pse (naravno, pod uvjetom da su tamo uvjeti kvalitetni) ili kod nekog nepoznatog tko bi ga mogao pričuvati. No, za neke ljubimce je najbolja opcija da borave u poznatom okruženju s ljudima koje znaju, bilo da netko dolazi vama ili da su kod prijatelja/rodbine i slično. Naši ljubimci uvelike ovise o nama i time je naša odgovornost još veća – da se potrudimo naći i za njih najbolju opciju dok nas nema.
Pripremite se unaprijed
Neki ljubimci teže podnose putovanja, u tom se slučaju posavjetujte s veterinarom, te nađite najbolju opciju koja će im putovanje olakšati. Svakako treba paziti da im na putu nije prevruće, da se mogu protegnuti i olakšati svakih nekoliko sati te popiti vode, ovisno o kakvoj životinji skrbimo.
No, važno je češće mu posvećivati pažnju, o kakvom god je ljubimcu riječ, kako bismo na vrijeme primijetili ako nastanu neke komplikacije. Ako se radi o prijevozu autobusom, vlakom ili trajektom (hidrogliser, katamaran), unaprijed provjerite što se zahtijeva i traži kako ne biste imali problema na licu mjesta (primjerice transporter, potvrda o cijepljenju, brnjica..). Vožnja zrakoplovom posebna je tema, pogotovo ako se radi o psu koji ne može s vama u kabinu – takva opcija nije baš idealna osim ako nemate izbora i putujete na dulji period.
Ljubimci vole rutinu i ritam svakodnevice pa pokušajte to replicirati kada se smjestite na novoj destinaciji (bilo to vaš apartman/vikendica ili potpuno novo mjesto). To će im pomoći da se lakše i brže smjeste. Ponesite njihove omiljene igračke i stvari koje mirišu na dom (primjerice, pseća prostirka/krevet) kako bi im poznate stvari i mirisi dali osjećaj sigurnosti. Ako vašem psu nije ugodno kada ostaje sam, pozabavite se s tim prije puta uz pomoć stručne osobe; naravno ne samo zbog potencijalnih problema za vrijeme odmora već i zato da mu/joj olakšate. Također, ako je plahe naravi, dobro je saznati kako psu pomoći da se lakše snađe oko ljudi i/ili pasa, zvukova i predmeta, ovisno o tome čega se plaši. U suprotnom takvo putovanje može za vašeg psa biti izuzetno stresno.
S plivanjem polako
Ako se vaš pas boji ulaska u vodu, pomozite mu da se oslobodi nelagode uz poslastice i idite jako postepeno pa koliko uspijete. Ako neće ove, možda će sljedeće godine proplivati, no to vrijedi ako stvaramo pozitivne asocijacije (drugi pas koji pliva, mi u vodi, poslastice, igračka…) na cijelu situaciju, inače psu možemo samo povećati averziju/strah/nelagodu. No isto tako trebamo prihvatiti da neki psi to jednostavno ne vole. Nikako ih nemojte forsirati, pas se može uspaničiti i početi tonuti, što može imati kobne i posljedice. U svakom slučaju čitajte govor tijela svojeg psa i poštujte ono što vam poručuje.
Na putovanjima trebamo staviti naglasak i na zdravlje i sigurnost psa te se oko toga svakako posavjetujte s veterinarom. Primjerice, dobro je znati što raditi u slučaju ugriza pčele, zmije, dehidracije i slično (ovisno o kakvom ljubimcu je riječ). Naravno da ćete paziti da je na sigurnom, no dobro je znati takve stvari unaprijed jer se lako možemo naći u nekoj nepredvidivoj situaciji. Također, prije puta saznajte brojeve telefona i adresu lokalnih veterinara i zaštitite ljubimce od vanjskih i unutarnjih nametnika kako se ne bi zarazili ili nekome nešto prenijeli.
Generalno, pravila su kao i za nas – treba pripaziti da ljubimci nisu na propuhu (pogotovo male, mlade i starije životinje), da imaju hlad i svježu vodu. Treba pripaziti i s aktivnostima jer, primjerice, pas koji po zimi najčešće samo leži na kauču, ne bi trebao odmah plivati satima, bez obzira na to što bi on to najvjerojatnije volio. Psu i mački osim čipiranja, dobro je na ogrlicu staviti markicu s ugraviranim brojem telefona koja je pričvršćena kvalitetnim ringom kako ne bi lako ispala. Koliko god mi pazili, može se dogoditi da pobjegnu iz prostora ili odlutaju, i time ćete povećati šansu da ih pronađete.
Olakšajte put i sebi i ljubimcu
Što se tiče bontona, naša je odgovornost paziti da naš ljubimac nikoga ne smeta ili ozljedi. Neće nam pomoći ljutnja oko toga što naši ljubimci nisu svugdje dobro došli, važnije je pokazati primjerom da se psi mogu odlično uklopiti u ljetnu vrevu pa ćemo time otvarati vrata ideji da budu sve prihvaćeniji. Zato pokupite izmet, pazite da ne skaču po ljudima/djeci, pogotovo kada su mokri, da ne laju pretjerano i slično. Gdje god da ste odsjeli pripazite da nešto ne unište, ne obavljaju nuždu unutra, glasaju se satima kada ih ostavite sami ili tokom noći i slično. Time smanjujemo ili uništavamo šansu drugim psima da idu na put sa svojim ljudima. Radi se o kućnom redu, koji kako za nas, vrijedi i za naše ljubimce.
Dakle, razmislite unaprijed kako bi svojem ljubimcu olakšali put, a ujedno i sebi. Mislite na njihovu sigurnost, kao i na to da su i njima potrebni odmor i zabava. Tako ćete se stići pripremiti, a vaš godišnji odmor će biti baš to – odmor, a ne strka i nervoza. Budite strpljivi i obazrivi prema svojim ljubimcima. Nekim životinjama ne odgovara vrućina, neki psi nisu navikli na ljetne gužve, a nekima će možda biti dosadno sjediti dok mi ispijamo kavice i izležavamo se. Zato prilagodite dnevne radnje i njima, ponesite im pseće grickalice/žvakalice za zabavu, ne forsirajte ih da rade one radnje koje im izazivaju nelagodu, učite ih unaprijed (prije puta) kako želite da se ponašaju u nekim radnjama – pazite da je i vašem ljubimcu ugodno i zabavno.
Jelena Kallay