Znate one ljude koji kao da uvijek govore o sebi i ne dozvoljavaju drugima da dođu do riječi? Zapravo postoji i naziv za njih: razgovorni narcisi. Riječ je o osobama koje razgovor neprestano okreću prema sebi i isključuju se kada on više nije o njima. Općenito su nezainteresirani za ono što drugi ljudi imaju za reći. Zapamtite, moguće je – i vrlo često – imati crte narcizma, a u stvari ne biti narcis.
To je obično slučaj s ovim oblikom narcizma koji nužno ne ispunjava kriterije za formalnu dijagnozu narcisoidnog poremećaja ličnosti. Neki su razgovorni narcisi zapravo niskog samopouzdanja i anksiozni pa govore o onome što im je najbolje poznato, o sebi samima. Ovako ih možete prepoznati:
1. Razgovor je prilično jednostran
Razgovor s narcisima se najčešće pretvara u diskusiju i monolog jer se jednostavno ne mogu odmaknuti od svog ‘dnevnog reda’ dovoljno dugo da bi u raspravu mogli uključiti nekog drugog.
2. Prekidaju vas
Razgovorni narcisi će besramno uskočiti u razgovor i prekinuti osobu koja ima riječ. U početku se može činiti kao da žele pomoći ili podijeliti neki savjet, ali brzo postaje jasno da razgovor odavno nije o vama – već o njima.
3. Ne prestaju pričati
Budući da neprestano traže odobrenje i potvrdu svojih slušatelja, njihov neprekinuti monolog često zvuči kao predavanje, a ne kao razgovor. Razgovorni narcisi se žele prikazati u najboljem svjetlu i izgledati pametno, posebno, upućeno, intuitivno. Od brbljavih i ekstrovertiranih se osoba razlikuju po tome što razgovorni narcisi obično nisu svjesni da su potpuno ‘oteli’ razgovor pričajući o sebi.
4. Ne zanima ih što netko drugi ima za reći
Osim ako netko ne govori o njima, bit će potpuno nezainteresirani što netko drugi ima za reći. Razgovor će im biti nelagodan, dosadan i besmislen te će biti vidno rastrojeni i nervozni.
Kako razgovarati s razgovornim narcisom?
Ako tijekom razgovora shvatite da imate posla s narcisom, možete reagirati na par načina:
1. Postavite granice
Ako ste svjesni da nekoga ‘krasi’ ova osobina, postavite ograničenja. Pokušaj smislene interakcije s nekime tko je razgovorni narcis može biti prilično iscrpljujuće. Ako se ipak odlučite na razgovor, morate biti svjesni u što se upuštate i držati određenu distancu.
2. Budite empatični
Oni koji su dovoljno hrabri mogu isprobati ono što psiholozi nazivaju ’empatičnim sučeljavanjem’. Primjerice, možete im reći: “Cijenim to što razumiješ kroz što prolazim, ali osjećam potrebu podijeliti još nekoliko informacija s tobom prije nego što pređemo na drugu temu (čitaj: dok me opet ne prekineš).” Pravi narcisi bi se mogli potpuno uvrijediti s ovakvim komentarom, ali oni s blažim oblikom bi mogli dobro reagirati.
3. Ne shvaćajte ih osobno
Ne primajte k srcu njihovo ponašanje i nezainteresiranost prema drugim ljudskim jedinkama jer ih ne možete promijeniti. Ako im ukažete na njihovo ponašanje, uključit će svoj obrambeni mehanizam, ali neće promijeniti svoje ponašanje.
Pročitaj i ovo:
- Imate narcisoidnog člana obitelji? Evo kako izaći s njim na kraj
- Tjeskoba nakon prekida veze: Kako znati je li prekid bio ispravna odluka?
- U vezi s narcisom: 7 pokazatelja po kojima ga možete prepoznati