Vrsta: Salvia officinalis, Lamiaceae
Hrvatski naziv: kadulja, žalfija
DIO BILJKE KOJI SE KORISTI: list
SASTAV: Kiseline, flavonoidi, terpeni, tanini, eterično ulje.
UPOTREBA: U fitoterapiji je korištena kod flatulentne dispepsije, faringitisa, uvulitisa, stomatitisa, gingivitisa, glositisa, pojačanog znojenja, galaktoreje, upale sluznica usta i grla te za povećanje sposobnosti pamćenja. U modernoj fitoterapiji se koristi kod menopauzalnih tegoga, amenoreje, te pretjeranog lučenja mlijeka kod dojilja.
DOZIRANJE: 1-4 g suhog lista 3 puta dnevno kao infuz. 1-4 mL tekućeg ekstrakta (1:1 u 45% alkoholu) 3 puta dnevno. 2.5 g/100 mL vode kao otopina za grgljanje.
FARMAKOLOŠKO DJELOVANJE: Istraživanja na životinjama pokazala su spazmolitičko, antikolinesterazno (povećava sposobnost pamćenja), hipoglikemijsko, antimikrobno, antivirusno, kolagenolitičko, antioksidativno, protuupalno i estrogeno djelovanje. Klinička istraživanja potvrdila su smanjenje znojenja i povećanu sposobnost pamćenja za kadulju.
NUSPOJAVE: Dokumentirano je trovanje, konvulzije i iritacije nakon ingestije ulja kadulje.
KONTRAINDIKACIJE: Zbog toksičnih ketona koje sadrži (tujon, kamfor) kadulja nije prikladna za ingestiju u većim količinama i treba se koristiti s oprezom. Nema dokumentiranih interakcija, ali je potreban oprez pri korištenju lijekova istog ili suprotnog djelovanja. Zbog sadržaja tujona, kadulja je kontraindicirana u trudnoći i laktaciji jer je abortiv i emenagog.